-
Forside

logo logo logo

 

 

 

 

ÅRETS FILM 2020


ÅRETS DANSKE HÆDERSPRIS:

SØREN KRAGH-JACOBSEN (LILLE SOMMERFUGL)

 

ÅRETS DANSKE SPILLEFILM
- de nominerede er:

De forbandede år (A. Refn)
Druk (T. Vinterberg)
En helt almindelig familie (M. Reymann)
The Kindness of Strangers (L. Scherfig)
Vor mand i Amerika (C. Rosendahl)

 

ÅRETS INSTRUKTØR(ER) (af en dansk film)
De nominerede er:

Anders Refn (De forbandede år)
Anders Thomas Jensen (Retfærdighedens ryttere)
Lone Scherfig (The Kindness of Strangers)
Thomas Vinterberg (Druk)
Troels Unneland, Sorena Sanjari, Malthe Emil Kibsgaard, Daniel Sanjari og Adrian Hosseinpour (Blokhavn)

 

ÅRETS SÆRPRIS
- de nominerede er:

Blokhavn
Drømmebyggerne
I Walk
Rejsen til Utopia
7 Years of Lucas Graham


ÅRETS DANSKE KOMEDIE
- de nominerede er:

Julemandens datter 2
Klovn - The Final
Madklubben
Malous jul
Retfærdighedens ryttere


ÅRETS HOVEDROLLE-SKUESPILLER (i en dansk film) - de nominerede er:

Jacob Lohmann (Shorta)
Jesper Christensen (De forbandede år/Lille sommerfugl)
Mads Mikkelsen (Druk/Retfærdighedens ryttere)
Mikkel Boe Følsgaard (En helt almindelig mand)
Ulrich Thomsen (Vor mand i Amerika)

 

ÅRETS HOVEDROLLE-SKUESPILLERINDE (i en dansk film) - de nominerede er:

Bodil Jørgensen (De forbandede år)
Danica Curcic (Undtagelsen)
Karen-Lise Mynster (Lille sommerfugl)
Kirsten Olesen (Madklubben)
Trine Dyrholm (Erna i Krig)

 

ÅRETS BIROLLE-SKUESPILLER (i en dansk film)
- de nominerede er:

Finn Nielsen (Lille sommerfugl)
Lars Brygmann (Retfærdighedens ryttere)
Mikkel Boe Følsgaard (Vor mand i Amerika)
Thomas Bo Larsen (Druk)
Ulrich Thomsen (Erna i krig)

 

ÅRETS BIROLLE-SKUESPILLERINDE (i en dansk film) - de nominerede er:

Amanda Collin (Undtagelsen)
Kirsten Lehfeldt (Madklubben)
Mia Lyhne (Lille sommerfugl/Madklubben/Klovn - The Final)
Sidse Babett Knudsen (Kød & Blod/Undtagelsen)
Stina Ekblad (Madklubben)

 

ÅRETS GENNEMBRUD I EN DANSK FILM
De nominerede er:

Andrea Heick Gadeberg (Retfærdighedens ryttere)
Besir Zeciri (Kød & Blod)
Denise Gough (Vor mand i Amerika)
Mads Reuther (De forbandede år)
Sara Viktoria Bjerregaard (De forbandede år)


HÆDERSPRIS FOR LIVSINDSATSER I EUROPÆISKE FILM:


ANOUK AIMÉE & JEAN-LOUIS TRINTIGNANT (LIVETS BEDSTE ÅR)

 

ÅRETS FILM (af fremmedsprogede film)
- de nominerede er :

A Tale of Three Sisters (Emin Alper), Berlin Alexanderplatz (Burhan Qurbani), De særlige (Olivier Nakache/Éric Toledano), Forført (Safy Nebbou), Monos (Alejandro Landes), Officer og spion (Polanski), Portræt af en kvinde i flammer (Céline Sciamma), Søstrene Gusmãos usynlige liv (Karim Aïnouz), The Farewell (Lucy Wang), The Painted Bird (Václav Marhoul),

 

ÅRETS FILMINSTRUKTØR (af fremmedsprogede film) - de nominerede er:

Céline Sciamma (Portræt af en kvinde i flammer), Hirokazu Koreeda (Sandheden), Ladj Ly (Les Misérables), Luc & Jean-Pierre Dardenne (Unge Ahmed), Lucy Wang (The Farewell), Nora Fingscheidt (Systembryder), Roman Polanski (Officer og spion), Safy Nebbou (Forført), Teona Strugar Mitevska (Gud eksisterer, hendes navn er Petrunya), Václav Marhoul (The Painted Bird)

 

ÅRETS SKUESPILLER (hovedroller i fremmedsprogede film)
- de nominerede er:

Blagoj Veselinov (Secret ingredient), Daniel Auteuil (La Belle Epoque), Elyas M'Barek (Sagen Cellini), Fabrice Luchini (Mysteriet om Henri Pick), Jean Dujardin (Officer og Spion), Luca Marinelli (Martin Eden), Petr Kotlár (The Painted Bird), Reda Kateb (De særlige), Vincent Lindon (De særlige), Welket Bungué (Berlin Alexanderplatz)

 

ÅRETS SKUESPILLERINDE (hovedroller i fremmedsprogede film)
- de nominerede er:

Adèle Haenel (Portræt af en kvinde i flammer), Arndís Hrönn Egilsdóttir (Mælkekrigen), Awkwafina (The Farewell), Carol Duarte (Søstrene Gusmãos usynlige liv), Catherine Deneuve (Sandheden/Familiefesten), Emmanuelle Bercot (Familiefesten), Julia Stockler (Søstrene Gusmãos usynlige liv), Juliette Binoche (Forført/Den gode hustru/Sandheden), Noémie Merlant (Portræt af en kvinde i flammer), Zorica Nusheva (Gud er en kvinde, og hende navn er Petrunya)

 

ÅRETS SKUESPILLER (biroller i fremmedsprogede film) - de nominerede er:

Albrecht Schuch (Berlin Alexanderplatz/Systembryder), Alexis Manenti (Les Misérables), Francois Berléand (Den gode hustru), Franco Nero (Sagen Collini), Grégory Gadebois (Officer og Spion), Kayhan Açikgöz (A Tale of Three Sisters), Louis Garrel (Officer og spion), Majd Mastoura (Mit tunesiske eventyr), Marco Leonardi (Martin Eden), Ulrich Noethen (Tysktime)

 

ÅRETS SKUESPILLERINDE (biroller i fremmedsprogede film) - de nominerede er:

Fanny Ardant (La Belle Epoque), Fernanda Montenegro (Søstrene Gusmãos usynlige liv), Gabriela Maria Schmeide (Systembryder), Hanna Schygulla (Mysteriet om Henri Pick), Hélène Vincent (De Særlige), Kristín Þóra Haralds (Lad mig falde), Lisa Hagmeister (Systembryder), Nicole Garcia (Forført), Shuzhen Zhao (The Farewell), Valeria Golino (Portræt af en kvinde i flammer)

ÅRETS GENNEMBRUD (i fremmedsprogede film) - de nominerede er:

Benjamin Lesieur (De særlige), Ece Yüksel (A Tale of Three Sisters), François Civil (Forført), Helena Zengel (Systembryder), Helin Kandemir (A Tale of Three Sisters), Jules Houplain (Forført), Levi Eisenblätter (Tysktime), Luàna Bajrami (Portræt af en kvinde i flammer), Stefan Vujisic (Gud eksisterer, hendes navn er Petrunya), Tom Gronau (Tysktime),

 

HÆDERSPRISEN FOR EN LIVSINDSATS I AMERIKANSKE FILM:



GLENN CLOSE (HILLBILLY ELEGY)

 

ÅRETS FILM (engelsksproget)
- de nominerede er:

A Hidden Life (Terrence Mallick), A Rainy Day in New York (Woody Allen), Bombshell - opgørets time (Jay Roach), Hillbilly Elogy (Ron Howard), Little Joe (Jessica Hausner), Little Women (Greta Gerwick), Mank (David Fincher), 1917 (Sam Mendes), The King of Staten Island (Judd Apatow), The Trial of the Chicago 7 (Aaron Sorkin)

 

ÅRETS INSTRUKTØR (engelsksproget film)
- de nominerede er:

Aaron Sorkin (The Trial of the Chicago 7), Agnieszka Holland (Den sorte jord), Alice Winocour (Proxima), Clint Eastwood (Richard Jewell), David Fincher (Mank), Greta Gerwick (Little Women), Jessica Hausner (Little Joe), Sam Mendes (1917), Terrence Mallick (A Hidden Life), Woody Allen (A Rainy Day In New York)


ÅRETS HOVEDROLLE-SKUESPILLER (engelsksproget film) - de nominerede er:

Chadwick Boseman (21 Bridges), Eddie Redmayne (The Trial of the Chicago 7), George MacKay (1917), Gary Oldman (Mank), James Norton (Den sorte jord), Michael B. Jordan (Just Mercy), Paul Walter Hauser (Richard Jewell), Sacha Baron Cohen (The Trial of the Chicago 7), Timothy Chalamet (A Rainy Day In New York/Little Women), Viggo Mortensen (Falling)

 

ÅRETS HOVEDROLLE-SKUESPILLERINDE (engelsksproget film) - de nominerede er:

Amy Adams (Hillbilly Elogy), Charlize Theron (Bombshell - opgørets time), Elle Fanning (A Rainy Day in New York), Emily Beecham (Little Joe), Eva Green (Proxima), Gemma Arterton (Summerland), Jessie Buckley (Wild Rose), Kristin Scott Thomas (Sangklubben), Saoirse Ronan (Little Women), Vanessa Kirby (Den sorte jord)

 

ÅRETS BIROLLE-SKUESPILLER (engelsksproget film) - de nominerede er:

Bill Murray (On The Rocks), Caleb Landry Jones (The Outpost/The Kindness of Strangers), Frank Langella (The Trial of the Chicago 7), John Lithgow (Bombshell - opgørets time), Mark Rylance (The Trial of the Chicago 7), Peter Sarsgaard (Den sorte jord), Sam Rockwell (JoJo Rabbit/Richard Jewell), Shia LaBeouf (The Peanut Butter Falcon), Tim Blake Nelson (Just Mercy), Willem Dafoe (The Lighthouse),

 

ÅRETS BIROLLE-SKUESPILLERINDE (engelsksproget film) - de nominerede er:

Cherry Jones (A Rainy Day In New York), Emma Watson (Little Women), Essie Davis (Milla), Harriet Walters (Herself), Julie Walters (WIld Rose), Kathy Bates (Richard Jewell), Kerry Fox (Little Joe), Lindsay Duncan (Little Joe), Margot Robbie (Bombshell - opgørets time), Sophie Okonedo (Wild Rose)

 

ÅRETS GENNEMBRUD (engelsksproget film) - de nominerede er:

Archie Yates (Jojo Rabbit), Eliza Scanlen (Milla/Little Women), Florence Pugh (Little Women), Kit Connor (Little Joe), Mia Goth (Emma), Roman Griffin Davis (Jojo Rabbit), Selena Gomez (A Rainy Day in New York), Toby Wallace (Milla), Zack Gottsagen (The Peanut Butter Falcon), Zélie Boulant (Proxima)


ÅRETS DOKUMENTAR-FILM
- de nominerede er:

Aretha Franklin - Amazing Grace
David Attenborough: A Life On Our Planet
Den største lille gård
Fellini of The Spirits
Frida: Viva La Vida
Greta
QT8: The First Eight
Three Identical Strangers
The Cave
Til Sama

 

ÅRETS ANIMATIONSFILM
- de nominerede er:

Bjørnene fra Sicilien
Bølle på eventyr
Ellevilde Ella
Fremad
Luna og den magiske krystal
Pelle haleløs
SamSam
Spioner på missioner
The Swallows of Kabul
Weathering With You

 

ÅRETS GENSYN
De nominerede er:

Akira
Bliktrommen - Director's Cut
Jeanne Dielman
Kaninbjerget
Slag for slag









 






 











 

I