CPH TEATER 2023-24

(vinderne offentliggøres d. 1/8 2024 kl. 18)

SÆSONENS HÆDERSPRIS 2023/24
(for en livslang bedrift i teatrets tjeneste – i anerkendelse af en særlig indsats i denne sæson)

De nominerede er:


Bente Eskesen (Palle, Poul & Ruth/90-års fødselsdag), Sjællands Teater & DR, Holbæk Teater/Odsherred Teater
Bo Larsen (Jeg er Joop/Spøgelseshuset), Det første bogstav & ZeBU/AbstraX Teater & Nørregaards Teater
Claus Bue (The Light), Casa Dee Production/The Deer and Rabbits Teater
Ian Burns (The Dumb Waiter/Much Ado About Nothing), That Theatre Company/After Hours Theatre Company
Ina-Miriam Rosenbaum (Arendt – at se i mørke) & Pia Rosenbaum (Sister Act), Off Off/Produktion/Odense Teater/Aveny-T & Det Ny Teater
Karen-Lise Mynster (Den gerrige/Timerne/Don Juan), Grønnegårds Teatret/Skuespilhuset, Store Scene, Det Kongelige Teater
Kasper Wilton (Nye Tider), Folketeatret, Store Scene
Kristján Ingimarsson (Liberty), Kristján Ingimarsson Company/Pavillon K/Teater V
Niels Grønne & Niels Peter Kløft (Balder og Dragen), Dansk Rakkerpak & Faster Cool/Frue Plads
Susanne Breuning (Mordets Melodi/Mød Mig På Cassiopeia), Cornelius’ Teaterselskab/Det Ny Teater, Sceneriet/Stevns sommerspil

SÆSONENS TEATERFORESTILLING 2023/24
De nominerede er:

Aller dybest nede (Bådteatret)
Arendt – At se i mørke (Off Off/Produktion/Odense Teater/Aveny-T)
Genboerne (Regensen)
Henvendelse Anita (Aalborg Teater/Cph Stage/Folketeatret, Store Scene)
Indenfor murene (Det Kongelige Teater, Gamle Scene)
Margrete 1 (Teatret Møllen/Teater V)
Moulin Rouge! (One and Only Musicals/Scandic Falkoner)
The Dumb Waiter (That Theatre Company/Krudttønden)
Timerne (Skuespilhuset, Store Scene, Det Kongelige Teater)
Tjener for to herrer (Skuespilhuset, Store Scene, Det Kongelige Teater)

SÆSONENS ISCENESÆTTER 2023/24
De nominerede er:

Anna Balslev (Stolthed og fordom), Betty Nansen Teatret
Anne Zacho Søgaard (Arendt – At se i mørke), Off Off/Produktion/Odense Teater/Aveny-T
Leiv Arne Kjøllmoen (Aktivisterne/Ping Pong), Teatergrad, Demokrati Garage/Sjællands Teater, Folketeatret Hippodromen
Martin Nyborg (Henvendelse Anita), Aalborg Teater/Cph Stage/Folketeatret, Store Scene
Niclas Bendixen (Moulin Rouge!), One and Only Musicals/Scandic Falkoner
Nicolai Faber (Maria), Odense Teater/Cph Stage/Edison
Rasmus Ask (Margrete 1/Omvej’n hjemve/Sangen om Oda og Anton), Teatret Møllen/Æ Teater/teaterRUM/Teater V/Skuespilhuset, Lille Scene, Det Kongelige Teater)
Rebekka Boyding (Pigedyr), S/H
Simon K. Boberg (Aller dybest nede), Bådteatret
Viktor Tjerneld (Tjener for to herrer), Skuespilhuset, Store Scene, Det Kongelige Teater

SÆSONENS KVINDELIGE HOVEDROLLEPRÆSTATION 2023/24
De nominerede er:

Benedikte Hansen (Kassandra), Husets Teater
Bodil Jørgensen (Indenfor murene), Det Kongelige Teater, Gamle Scene
Ene Øster Bendtsen (Sangen om Oda og Anton), teaterRUM
Iben Hjejle (Lægen), Folketeatret, Store Scene
Laura Skjoldborg (Pigedyr), S/H
Lucia Vinde Dirchsen (Aller dybest nede), Bådteatret
Marie Knudsen Fogh (Henvendelse Anita), Aalborg Teater/Cph Stage/Folketeatret, Store Scene
Mette Horn (Damen med de blå tænder/En guide til en (lidt) lysere fremtid), Folketeatret, Hippodromen/Nørrebro Teater
Sofie Gråbøl (Timerne), Skuespilhuset, Store Scene, Det Kongelige Teater/ITA International Theatre Amsterdam
Ulla Henningsen (Nye tider), Folketeatret, Store Scene

SÆSONENS MANDLIGE HOVEDROLLEPRÆSTATION 2023/24
De nominerede er:

Andreas Jebro (Tjener for to herrer), Skuespilhuset, Store Scene, Det Kongelige Teater
Christian Hetland (En lykkelig slutning), Aarhus Teater/Teater Republique
Dejan Čukić (Kong Lear), Husets Teater
Elliot Crosset Hove (Idioten), Republique
Jacque Lauritzen (Slagmark), Teatret Får302
Jens Albinus (Indenfor murene), Det Kongelige Teater, Gamle Scene
Lars Mikkelsen (The Dumb Waiter), That Theatre Company, Krudttønden
Olaf Johannessen (Richard II), Skuespilhuset, Store Scene, Det Kongelige Teater
Silas Holst (Kinky Boots/Moulin Rouge!), Det Ny Teater/One And Only Musicals, Scandic Falkoner
Thomas C. Rønne (Alle gode ting), Teatret Møllen/Teater Vestvolden

SÆSONENS KVINDELIGE BIROLLEPRÆSTATION 2023/24
De nominerede er:

Christine Gjerulff (Tjener for to herrer), Skuespilhuset, Store Scene, Det Kongelige Teater
Ena Spottag (Don Juan/Edward II), Skuespilhuset, Store Scene, Det Kongelige Teater/Betty Nansen Teatret
Githa Lehrmann (Maria), Odense Teater/Cph Stage/Teater V
Hanne Uldal (Dansedybet), S/H
Kitt Maiken Mortensen (En guide til en (lidt) lysere fremtid), Nørrebro Teater
Laura Skjoldborg (En ideel ægtemand/Tjener for to herrer), Grønnegårds Teatret/Skuespilhuset, Store Scene, Det Kongelige Teater
Marie Louise Wille (Aller dybest nede), Bådteatret
Petrine Agger (Tove), Teatret Masken/Teatret Zeppelin
Sicilia Gadborg Høegh (Urinetown/Som i himlen). Østre Gasværk/Operaen
Sonja Oppenhagen (Nye tider), Folketeatret, Hippodromen

SÆSONENS MANDLIGE BIROLLEPRÆSTATION 2023/24
De nominerede er:

Emil Prenter (Indenfor murene), Det Kongelige Teater, Gamle Scene
Johannes Lilleøre (En ideel ægtemand/En guide til en (lidt) lysere fremtid), Grønnegårds Teatret/Nørrebro Teater
Lars Topp Thomsen (Henvendelse Anita), Aalborg Teater/Cph Stage/Folketeatret, Store Scene
Lasse Steen (Den lille havfrue), Skuespilhuset, Store Scene, Det Kongelige Teater
Laus Høybye (Moulin Rouge!), One and Only Musicals/Scandic Falkoner)
Mikkel Arendt (Bevægelsen), Skuespilhuset, Mellemgulvet, Det Kongelige Teater
Mikkel Becker Hilgart (Vi betaler ikke!), Nørrebro Teater
Niels Skovgaard Andersen (Jytte fra marketing er desværre gået for i dag), Folketeatret, Hippodromen/Nørrebro Teater
Rasmus Bjerg (Moulin Rouge!), One and Only Musicals/Scandic Falkoner)
Simon Kongsted (Stolthed og fordom/Dekameron), Betty Nansen Teatret/Republique

SÆSONENS TEATERGENNEMBRUD I CPH 2023/24
De nominerede er:

Alfred Nordhøj Kann (Aktivisterne), Teatergrad/Demokrati Garage
Andrea Øst Birkkjær (En ideel ægtemand/En guide til en (lidt lysere) fremtid), Grønnegårds Teater/Nørrebro Teater
Aviana Steinbacher (Det arktiske topmøde), Teater freezeProductions/Cph Stage/Folketeatret, Hippodromen
Freja Klint Sandberg (Maria/Stolthed og fordom/Alice/Grimm), Odense Teater/Cph Stage/Betty Nansen Teatret/Republique
Karla Rosendahl (Henvendelse Anita), Aalborg Teater/CPH Stage/Folketeatret, Store Scene
Martin Ivan (Obsessed), Teater Får302
Mathilde Arcel (Stolthed og fordom), Betty Nansen Teatret
Morten Kjær (Verdens bedste One Man Show), Teater Play
Nina Rask (Grubleren/Min mor siger), House of T/Aveny-T
Rikke Westi (Mødrenes hus), Mungo Park/Grønnemose Skole

SÆSONENS SÆRPRIS 2023/24
De nominerede er:

An Ode (ASAP.collective/Aveny-T)
Fool’s Paradise (Meridiano Teatret/Operaen i Midten/ZeBU)
It’s So Cute I’m Gonna Die (Blaagaard Teater/Gunilla Lind Danseteater)
Jane Blond! ((Dansk Rakkerpak & Faster Cool/Frue Plads)
Mordets Melodi (Cornelius’ Teaterselskab/Det Ny Teater, Sceneriet)
Mycelium (Myka/Anemonen)
Shakespeare om søndagen (Riddersalen)
The Light (Casa Dee Production/The Deer and Rabbits Teater)
Trip! (Blaagaard Teater)
Woyzeck (Glad Teater/Mungo Park)

SÆSONENS DANSKE DRAMATIKER(E) 2023/24
De nominerede er:

Abelone Koppel (“Tove”), Teatret Masken/Teatret Zeppelin
Gunvor Reynberg (“Sallys far”), Louise Schouws Teater, Taastrup Teater
Henrik Szklany (“Henvendelse Anita”), Aalborg Teater, CPH Stage/Folketeatret
Julie Petrine Glargaard (“Aktivisterne”), Teatergrad/Demokrati Garage
Lars Dammark (“Sangen om Oda og Anton” og “Ophav”), Gruppe 38/Team Teatret,Teater V
Lotte Svendsen (“Damen med de blå tænder”), Folketeatret, Hippodromen
Sigrid Johannesen & Tine Voss Illum (“En lykkelig slutning”), Aarhus Teater/Republique, Revolver
Simone Isabel Nørgaard (“Udenfor lands lov og ret”), Parkteatret
Sophie Zinkernagel (“Aller dybest nede”), Bådteatret
Thomas Korsgaard (“Man skulle nok have været der”), Skuespilhuset, Mellemgulvet, Det Kongelige Teater

SÆSONENS SKUESPIL 2023/24 (Helt eller delvist baseret på udenlandsk materiale)
De nominerede er:

“Alle gode ting” af Duncan Macmillan (Teatret Møllen/Teatret Vestvolden)
“Arendt – At se i mørke” af Rhea Leman (Off Off/Produktion/Odense Teater/Aveny-T)
“Bevægelsen” af Dennis Kelly (Skuespilhuset, Mellemgulvet, Det Kongelige Teater)
“Dagene, Dagene, Dagene” af Marie Bjørn efter Tone Schunnessons roman (Republique)
“Lægen” af Robert Icke (Folketeatret)
“Maria” af Simon Stephens (Odense Teater/Betty Nansen Teatret, Edison)
“Nye tider” (“Grand Horizons”) af Bess Wohl (Folketeatret, Store Scene)
“Slagmark” af Jacque Lauritsen baseret på Yizhar Smilanskyas roman (Teatret Får302)
“Som i himlen” af Kay Pollak, Carin Pollak & Edward af Sillén (Operaen, Det Kongelige Teater)
“Timerne” af Eline Arbo, Peter van Kraaij & Bart Van den Eynde baseret på Michael Cunningham og David Hares filmmanuskript og Virginia Woolfs forfatterskab (Skuespilhuset, Store Scene, Det Kongelige Teater/ITA International Theatre Amsterdam)

SÆSONENS KLASSIKER 2023/24
De nominerede er:

“Around The World In 80 Days” af Jules Verne (CTC Theatre)
“Den gerrige” af Jean-Baptiste Molière (Grønnegårds Teatret)
“Edward II” af Christopher Marlowe (Betty Nansen Teatret)
“En ideel ægtemand” af Oscar Wilde (Grønnegårds Teatret)
“Et juleeventyr” af Charles Dickens (Eventyrteatret, Glassalen)
“Indenfor murene” af Henri Nathansen (Det Kongelige Teater, Gamle Scene)
“Much Ado About Nothing” af William Shakespeare (After Hours Theatre Company)
“Stolthed og fordom” af Jane Austen (Betty Nansen Teatret)
“The Mousetrap” af Agatha Christie (CTC Theatre)
“Tjener for to herrer” af Carlo Goldoni (Skuespilhuset, Store Scene, Det Kongelige Teater)

SÆSONENS SCENOGRAF 2023/24
De nominerede er:

Jakob Ebbe/Leiv Arne Kjøllmoen (Ping Pong), Sjællands Teater – Teater Fair/Folketeatret, Hippodromen
Jonathan Hjorth (Aller dybest nede), Bådteatret
Julian Toldam Juhlin (Den lille havfrue), Skuespilhuset, Store Scene
Laura Løwe (Stolthed og fordom), Betty Nansen Teatret
Laura Rasmussen (Henvendelse Anita), Folketeatret/Aalborg Teater
Mikkel Rostrup (Tr!p), Blaagaard Teater
Raphael Frisenvænge Solholm/Fernando Melo (Leaning Tree), Dansk Danseteater/Copenhagen Phil/Skuespilhuset, Store Scene, Det Kongelige Teater
Sara Topsøe-Jensen/Mikkel Meyer (Hjem), CPH Opera, Vridsløselille Statsfængsel
Simon Steen-Andersen/Hannah Deutschle (Don Juans inferno), Det Kongelige Teater, Gamle Scene
Takis (Moulin Rouge!), One and Only Musicals/Scandic Falkoner

SÆSONENS MUSICAL-OPSÆTNING 2023/24
De nominerede er:

Jersey Boys (Thomas Langkjær/Lion Musicals/Tivolis Koncertsal)
Kinky Boots (Det Ny Teater)
Natasja (Operaen, Det Kongelige Teater)
Min mor siger (Aveny-T, Store Scene)
Moulin Rouge! (One and Only Musicals/Scandic Falkoner)
9 to 5 (Teatret Gorgerne/Kulturhuset Galaksen)
Sister Act (Det Ny Teater)
Som i himlen (Operaen, Det Kongelige Teater)
Sprækker (Furesø Ung/Galaksens Borgerscene/Cph Stage, Kube)
Vi maler byen rød – The Musical (Musicalteatret/Folketeatrets Store Turnéscene)

SÆSONENS TEATERKONCERT/SHOW 2023/24
De nominerede er:

Aktivisterne (Teatergrad/Demokrati Garage)
Another Brick In The Wall, part 5 (Østre Gasværk)
Platt-form 2024 (Glassalen, Tivoli)
Supermagt (Bremen)
Ta’ Mig Som Jeg Er (Jangmarks Agentur/Sjællands Teater/Tivoli, Glassalen)

SÆSONENS KABARET 2023/24
De nominerede er:

Hopla. Bravo. Skifter (Riddersalen)
Inden vi dør, synger vi en sang (Teatret ved Sorte Hest)
Mor (Ruby Gamache/Betty Nansen Teatret, Edison)
Omvej’n Hjemve (Æ Teater/Teatret Møllen/Skuespilhuset, Lille Scene)
På loftet sidder krisen (Café Liva)

SÆSONENS ENTERTAINER 2023/24
De nominerede er:

Ann Farholt (Hajlajts/Bakkens Hvile), H9/Syngepige-pavillionen Bakkens Hvile
Betty Glosted (Genboerne/Som i himlen), Regensen/Operaen, Det Kongelige Teater
Mads Rømer-Brolin-Tani (Urinetown), Fredericia Teater/Østre Gasværk
Sara Viktoria Bjerregaard (Moulin Rouge!), One and Only Musicals/Scandic Falkoner
Trine Pallesen (Ta’ mig som jeg er), Jangmarks Agentur/Sjællands Teater/Trommen

SÆSONENS SANGER (MUSICAL/TEATERKONCERT/KABARET/SHOW) 2023/24
De nominerede er:

Anne Herdorf (Sister Act), Det Ny Teater
Carsten Svendsen (Som i himlen), Operaen, Det Kongelige Teater
Christine Worre Kann (Aktivisterne), Teatergrad/Demokrati Garage
Mikkel Hoé Knudsen (Jersey Boys), Thomas Langkjær/Lion Musicals/Tivolis Koncertsal
Søren Torpegaard Lund (Matador – The Musical), One and Only Musicals/Scandic Falkoner

SÆSONENS OPERA-FORESTILLING 2023/24
De nominerede er:

Eugen Onegin (Operaen, Det Kongelige Teater)
Hjem (CPH Stage)
Madama Butterfly (Operaen, Det Kongelige Teater)
Saul (Operaen, Det Kongelige Teater)
Tristan og Isolde (Operaen, Det Kongelige Teater)

SÆSONENS OPERASANGER 2023/24
De nominerede er:

Hanne Fischer (Tristan og Isolde), Operaen, Det Kongelige Teater
Jacob Skov Andersen (Eugen Onegin/Tristan og Isolde)
Marianne Børch (Under dybet), Operaen, Det Kongelige Teater
Morten Grove Frandsen (Saul), Operaen, Det Kongelige Teater
Stephen Milling (Tristan og Isolde), Operaen, Det Kongelige Teater

SÆSONENS DANSE-FORESTILLING 2023/24
De nominerede er:

Benched (Uppercut Dance Theatre/Aveny-T)
Grey Zone (Mikkel Alexander/Teater Får302)
Kinky Boots (Det Ny Teater)
Klods-Hans (Pantomimeteatret, Tivoli)
Leaning Tree (Skuespilhuset, Store Scene, Det Kongelige Teater)
Moulin Rouge! (One And Only Musicals/Scandic Falkoner)
Natasja (Operaen, Det Kongelige Teater)
The Dante Project (Gamle Scene, Det Kongelige Teater)
Under dybet (Operaen, Det Kongelige Teater)
Waiting Places (Betty Nansen Teatret, Edison)

SÆSONENS DANSER 2023/24
De nominerede er:

Bobbi Jene (Waiting Places), Betty Nansen Teatret, Edison
Elena Praastrup Nielsen (Grey Zone), Mikkel Alexander/Teater Får302
Mads Gronemann (Moulin Rouge!), One and Only Musicals/Scandic Falkoner
Ryan Tomash (Under dybet/The Dante Project), Operaen/Gamle Scene, Det Kongelige Teater
Oliver G. Zohore Bergstedt & Ibrahim Ukash Flensborg Madsen (Natasja), Operaen, Det Kongelige Teater

SÆSONENS BØRNE- OG/ELLER UNGDOMSFORESTILLING 2023/24
De nominerede er:

Det magiske klippekort (Signe Kærup Dahl/ZeBU)
Hvor går grænsen…hen? (Teater Hund/Krudttønden)
Lille Frø (Teater Fantast/Thy Teater/Anemonen)
Natten er lavet af glas (Teatret st. tv./ZeBU)
Palle, Polle og Ruth (Sjællands Teater/Holbæk Teater)
Ping Pong (Sjællands Teater/Teatret Fair Play/Folketeatret, Hippodromen)
Rødderne i hjørnehuset (Skuespilhuset, Store scene, Det Kongelige Teater)
Sallys far (Louise Schouw Teater/Taastrup Teater)
Tandfeen (Teater Patrasket/Anemonen)
Tove (Teatret Masken/Teatret Zeppelin)

SÆSONENS SKUESPILLER(E) i EN BØRNE- OG/ELLER UNGDOMSFORESTILLING 2023/24
De nominerede er:

Janus Elsig & Mads Emil Duelund Hansen (Ping Pong), Sjællands Teater
Josefine Glæsel (Tove), Teater Zeppelin
Kristian Holm Joensen (Sallys far), Taastrup Teater
Malaika Barenth Mosendane & Siff Vintersol (Natten er lavet af glas), Teatret st. tv/ZeBU
Tilde Maja Frederiksen (Rødderne i hjørnehuset), Skuespilhusets store scene, Det Kongelige Teater

SÆSONENS TEATERREJSEMÅL 2023/24
De nominerede er:

Anbragt (Teatret Svalegangen)
Avenue Q (Fredericia Teater)
Baronessen fra Benzintanken (Varde Sommerspil 2024/7-kanten)
Betty Blue (Teater Nordkraft)
Bonnie og Clyde (Odense Teater)
Chicago (Aarhus Teater)
De brølende 20’ere (Café 44, Bogense)
Klovnen, der bare ikke var særlig sjov (Aalborg Teater)
Mød mig på Cassiopeia (Stevns Sommerspil)
Tosca (Musikhuset, Aarhus)

SÆSONENS UDENLANDSKE TEATERGÆSTESPIL 2023/24
De nominerede er:

København Danser: Triptych (Peeping Tom)
København Danser: Hammer (Göteborg Operaen Dansekompagni)
Nordting (Cph Stage/Amund Sjølie Sveen/Skuespilhuset, Mellemgulvet, Det Kongelige Teater)
The Wedding (Blaagaard Teater/Theatre of the Women of the Camp)
The World of John Neumeier (Tivolis koncertsal)

(Vinderne offentliggøres d. 1/8 2024 kl. 18)