-
Forside

logo logo logo

 

 

 

 

ÅRETS TV-PRÆSTATIONER 2019


(De nominerede er...


ÅRETS DANSKE TV-SERIE 2019:

Bedrag, sæson 3
Fred til lands, sæson 1
Lykke-Per
Sygeplejeskolen, sæson 2
Tinka og Kongespillet

ÅRETS DANSKE TV-SKUESPILLER (HOVEDROLLE):

Albert Rosin Harson (Tinka og kongespillet)
Claus Riis Østergaard (Fred til lands)
Esben Smed (Lykke-Per/Bedrag)
Morten Hee Andersen (Fred til lands)
Thomas Hwan (Bedrag)

ÅRETS DANSKE TV-SKUESPILLERINDE (HOVEDROLLE):

Josephine Højbjerg (Tinka og kongespillet)
Lene Maria Christensen (Fred til lands)
Katrine Greis-Rosenthal (Lykke-Per)
Maria Rich (Bedrag)
Molly Blixt Egelind (Sygeplejeskolen)

ÅRETS DANSKE TV-SKUESPILLER (BIROLLE):

Benjamin Kitter (Lykke-Per)
Ole Lemmeke (Lykke-Per)
Poul Hüttel (Lykke-Per)
Rasmus Bjerg (Lykke-Per)
Thue Ersted Rasmussen (Sygeplejeskolen)

ÅRETS DANSKE TV-SKUESPILLERINDE (BIROLLE):

Anette Støvelbæk (Sygeplejeskolen)
Elsebeth Steentoft (Lykke-Per)
Julie Christiansen (Lykke-Per)
Marijana Jankovic (Bedrag/Fred til lands)
Tammi Øst (Lykke-Per)

ÅRETS UDENLANDSKE TV-SERIE 2019:

Chenobel
Fosse/Verdon
The Crown
The Politician
This Is Us

ÅRETS UDENLANDSKE TV-SKUESPILLER (HOVEDROLLE):

Ben Platt (The Politician)
Billy Porter (Pose)
Jharrel Jerome (When They See Us)
Ramy Youssef (Ramy)
Sacha Baron Cohen (The Spy)

ÅRETS UDENLANDSKE TV-SKUESPILLERINDE (HOVEDROLLE):

Helen Mirren (Catherine The Great)
Julia Louis-Dreyfuss (Veep)
Michelle Williams (Fosse/Verdon)
Olivia Colman (The Crown)
Phoebe Waller-Bridge (Fleabag)

ÅRETS UDENLANDSKE TV-SKUESPILLER (BIROLLE):

Alan Arkin (The Kominsky Method)
Andrew Scott (Fleabag)
Brian Cox (Succession)
David Corenswet (The Politician)
Kieran Culkin (Succession)

ÅRETS UDENLANDSKE TV-SKUESPILLERINDE (BIROLLE):

Cherry Jones (The Handmaid's Tale)
Helena Bonham-Carter (The Crown)
Jessica Lange (The Politician)
Meryl Streep (Big Little Lies)
Susie Meyerson (Den fantastiske Mrs. Maisel)

 

(Vinderne offentliggøres d. 1/2 kl. 12 på cphculture.dk)



 

I