-
Forside

logo logo logo

 

 


ÅRETS FILMOPLEVELSER 2019

(Vinderne offentliggøres d. 1/2 kl. 12)

 

ÅRETS DANSKE HÆDERSPRIS:

TRINE DYRHOLM (DRONNINGEN)




ÅRETS DANSKE SPILLEFILM

De nominerede er:

 

Dronningen

Før frosten

Onkel

Ser du månen, Daniel

Usynligt hjerte


ÅRETS DANSKE DOKUMENTARFILM

De nominerede er:

 

Cold Case Hammerskjöld

Jørn Utzon: Manden og arkitekten

Kongernes fald

Krigsfotografen

Reformisten

 

ÅRETS DANSKE BØRNE/UNGDOMS-FILM

De nominerede er:

 

GooseBoy

Hacker

Kaptajn Bimse

Mugge & vejfesten

Skammerens datter II - Slangens gave

 

ÅRETS INSTRUKTØR (af en dansk film)

De nominerede er:

 

Frederikke Aspöck (De frivillige)

Frelle Petersen (Onkel)

Laurits Flensted-Jensen (Usynligt hjerte),

Mads Brügger (Cold Case Hammerskjold)

May el-Toukhy (Dronningen),



ÅRETS DANSKE FILMSKUESPILLER

De nominerede er:

 

Alba August (Unge Astrid)

Cecilie Stenspil (Kollision)

Esben Smed (Se månen Daniel)

Jesper Christensen (Før frosten)

Mikkel Haagerup Lund (Usynligt hjerte)

Niklas Herskind (Usynligt hjerte)

Noah Skovgaard Skands (Usynligt hjerte)

Peter Plaugborg (Harpiks)

Victoria Carmen Sonne (Usynligt hjerte/Psykosia)

Zaki Youssef (Danmarks sønner)

 

ÅRETS EUROPÆISKE HÆDERSPRIS:

PEDRO ALMODÓVAR (SMERTE OG ÆRE)



ÅRETS UDENLANDSKE FILM (engelsksproget)

De nominerede er:

 

Downton Abbey

Green Book

Gøg & Gokke

Le Mans '66

Marriage Story

Once Upon A Time...in Hollywood

Rocket Man

The Favourite

The Irishman

The Two Popes

 

ÅRETS UDENLANDSKE INSTRUKTØR (af en engelsksproget film)

De nominerede er:

 

Adam McKay (Vice)

Barry Jenkins (If Beale Street Could Talk)

James Mangold (Le Mans '66)

Ken Loach (Sorry We Missed You)

Martin Scorsese (The Irishman)

Noah Baumbach (Marriage Story)

Peter Farrelly (Green Book)

Quentin Tarantino (Once Upon A Time...in Hollywood)

Todd Phillips (Joker)

Yorgos Lathimos (The Favourite)



ÅRETS UDENLANDSKE FILM (primært ikke-engelsksproget):

 

Det vilde pæretræ

Edmond

Girl

I morgen danser vi

I trygge hænder

Kapernaum

Parasite

Smerte og ære

The White Crow

Værk uden skaber


ÅRETS UDENLANDSKE INSTRUKTØR (ikke-engelsksprogede film):

 

Alice Rohrwacher (Lazzaro den lykkelige)

Arantxa Edelavia (Carmen & Lola)

Bong Joon Ho (Parasite)

Florian von Donnersmark (Værk uden skaber)

Francois Ozon (Gud være lovet)

Jeanne Herry (I trygge hænder)

Levan Akin (I morgen danser vi)

Nadine Labaki (Kapernaum)

Nuri Bilge Ceylan (Det vilde pæretræ)

Sergei Dvortsevoy (Ayka)



ÅRETS SKUESPILLERINDE (hovedrolle i ikke-engelsksprogede film):

 

Barbara Lennie (Petra)

Catherine Deneuve (Claire Darling)

Charlotte Gainsbourg (Løfte ved daggry)

Gabriela Muskala (Kvinden, der glemte sin fortid)

Graciela Borges (Stilheden)

Julia Jakob (Sunset)

Penélope Cruz (Smerte og ære/Alle ved det)

Rosy Rodriguez (Carmen & Lola)

Samal Yeslyamova (Ayka)

Zaira Romero (Carmen & Lola)

 

ÅRETS SKUESPILLERINDE (hovedrolle i engelsksprogede film):

 

Emma Thompson (Late Night)

Felicity Jones (On the Basis of Sex)

On the Basis of Sex

On the Basis of Sex

On the Basis of Sex

Judi Dench (En spions bekendelser)

Julianne Moore (Gloria Bell)

Julia Roberts (Ben is Back)

Olivia Colman (The Favourite)

Renee Zellweger (Judy)

Saoirse Ronan (Maria Stuart, dronning af Skotland)

Scarlett Johansson (Marriage Story)

Sheila Hancock (Edie)

 

ÅRETS SKUESPILLER (hovedrolle i ikke-engelsksprogede film):

 

Antonio Banderas (Smerte og ære)

Heikki Nousiainen (Sidste bud)

Ingvar Sigurdsson (En hvid, hvid dag)

Jonas Dassler (Den gyldne handske)

Marcello Fonte (Dogman)

Omar Syr (Yao)

Pål Sverre Hagen (Amundsen)

Tom Schilling (Værk uden skaber)

Toni Servillo (Silvio og de andre)

Vincente Lacoste (Amanda)

 

ÅRETS SKUESPILLER (hovedrolle i engelsksprogede film):

 

Adam Driver (Marriage Story)

Clint Eastwood (The Mule)

Christian Bale (Le Mans '66/Vice)

Joaquin Phoenix (Joker)

John C. Reilly (Gøg & Gokke)

Jonathan Pryce (The Two Popes)

Leonardo Di Caprio (Once Upon A Time... in Hollywood)

Steve Coogan (Gøg & Gokke)

Taron Egerton (Rocket Man)

 

ÅRETS SKUESPILLERINDE (birolle i ikke-engelsksprogede film):

 

Carmiña Martínez

Carmiña Martínez

Carmiña Martínez

Carmiña Martínez

Carmiña Martínez

Carmiña Martínez

Carmiña Martínez (Trækfugle)

Cecilia Roth (El Angel)

Clotilde Mollet (I trygge hænder)

Élodie Bouchez (I trygge hænder)

Josiane Balasko (Gud være lovet)

Julieta Serrano (Smerte og ære)

Marisa Paredes (Petra)

Nicoletta Braschi (Lazarro - den lykkelige)

Rafaela León (Carmen & Lola)

Saskia Rosendahl

Saskia Rosendahl

Saskia Rosendahl (Værk uden skaber)


ÅRETS SKUESPILLERINDE (birolle i engelsksprogede film):

 

Emma Stone (The Favourite)

Jennifer Lopez (Hustlers)

Julie Hagerty (Marriage Story)

Laura Dern (Marriage Story)

Maggie Smith (Downton Abbey)

Michelle Yeoh (Last Christmas)

Nina Arianda (Gog & Gokke)

Rachel Weisz (The Favourite)

Regina King (If Beale Street Could Talk)

Shirley Henderson (Gog & Gokke)


ÅRETS SKUESPILLER (birolle i ikke-engelsksprogede film):

 

Asier Etxeandia (Smerte og ære)

Bachi Valishvili (I morgen danser vi)

Bjørn Floberg (Ud og fange heste)

Chino Darin (El Angel)

Fabrizio Bentivoglio (Silvio og de andre)

Gilles Lelouche (I trygge hænder)

Lukasz Simlat (Kvinden, der glemte sin fortid)

Murat Cemcir (Det vilde pæretræ)

Olivier Gourmet (Edmond)

Teo Yoo (Sommer)

 

ÅRETS SKUESPILLER (birolle i :engelsksprogede film):

 

Al Pacino (The Irishman)

Anthony Hopkins (The Two Popes)

Armie Hammer (On the Basis of Sex/Sorry to Bother You)

Brad Pitt (Once Upon A Time...in Hollywood)

Jamie Bell (Rocket Man)

Joe Pesci (The Irishman)

Mahershala Ali (Green Book)

Shia LaBeouf (Honey Boy)

Timothée Chalamet

Timothée Chalamet (Beautiful Boy)

Tracy Letts (Le Mans '66)

 

ÅRETS GENNEMBRUD (i ikke-engelsksprogede film):

 

Adriano Tardiolo (Lazzaro den lykkelige)

César Vincente (Smerte og ære)

Levan Gelbakhiani (I morgen danser vi)

Lorenzo Ferro (El Angel)

Luigi Fedele (Smagen af Toscana)

Oleg Ivenko (The White Crow)

Rikita Nandini Shimu (Made in Bangladesh)

Swann Arlaud (Gud være lovet)

Victor Polster (Girl)

Zain Al Rafeea (Kapernaum)


ÅRETS GENNEMBRUD (i engelsksprogede film):

 

Emilia Clarke (Last Christmas)

Emily Mortimer (The Bookshop)

Jessie Buckley (Judy)

Joe Cole (A Prayer Before Dawn)

Henry Golding (Last Christmas)

Kiki Layne (If Beale Street Could Talk)

Lakeith Stanfield (Sorry to Bother You)

Lucas Hedges (Ben is Back/Mid90s/Honey Boy)

Noah Jupes (Honey Boy/Le Mans' 66)

Thomasin McKenzie (Leave No Trace)

 

ÅRETS ANIMATIONSFILM:

 

Buñuel i skildpaddernes labyrint

Den lille afskyelige snemand

Felix på vilde eventyr

Løvernes konge

Mary og troldkvindens blomst

Mysteriet om Hr. Link

Pjuske flyver fra reden

Pokémon Detective Pikachu 

Tårnet

Villy og monsterplaneten

 

ÅRETS DOKUMENTARFILM:

 

Free Solo

Honeyland

Inna de Yard - The Soul of Jamaica

Inna de Yard -The Soul of Jamaica

Letter From Masanjia

Marianne & Leonard: Words of Love

Mystify: Michael Hutchence

Piazzolla: The Years of the Shark

Rbg

They Shall Not Grow Old

Transnistra

 

ÅRETS REPREMIERE:

 

Dommedag nu (US)

Generalen (US)

Howard's End (UK)

Pulp Fiction (US)

The Nightmare Before Christmas (US)

 

ÅRETS INTERNATIONALE HÆDERSPRIS:

'

ROBERT DE NIRO (THE IRISHMAN)

 

 

  (Vinderne offentliggøres d. 1/2 kl. 12)

 









 


 

I