-
Forside

logo logo logo

 

 

 

ÅRETS BEDSTE TEATER 2016

(vinderne er markeret med stort):

 

Årets forestilling:

TOPMØDE FOR DE MEST DEPRIMEREDE (REPUBLIQUE)

Anything Goes (Det Ny Teater)

Bertolt Brechts Svendborgdigte (Baggårdteatret/Teater Grob)

Dekalog (Betty Nansen Teatret)

Hairspray (Langkjær Entertainment/Tivoli)

Jean de France (Folketeatret)

Living Dead (S/H/Aarhus Teater)

Livlægens besøg (Betty Nansen Teatret)

Melodien, der blev væk (Nørrebro Teater)

Personer, steder og ting (Skuespilhuset, Det Kongelige Teater)


Årets instruktør:

CHRISTIAN LOLLIKE, "LIVING DEAD" (S/H/AARHUS TEATER)

Emmet Feigenberg (Vintersolhverv/Livlægens besøg)

Jacob Schokking (Dekalog/Det som diktatoren ikke sagde)

Jacob Schjødt (Den danske borgerkrig 2018-2024)

Liv Helm (Og nu: Verden!)

Minna Johannesson (Højskolesangbogen)

Petra Leonie Pichler (Bertolt Brechts Svendborgdigte)

Rune David Grue (Personer, steder og ting/Nordisk fjer)

Sara Cronberg (Melodien, der blev væk)

Staffan Valdemar Holm (Topmøde for de mest deprimerede)

 

Årets særpris:

HUMAN AFVIKLING (SKUESPILHUSET, DET KONGELIGE TEATER)

"Arne går under" (Bådteatret)

"Big Bang Company 2016" (Rakkerpak)

"Forført" (Danskdansk/Teatergrad)

"Frk. Jensens kogebog" (Riddersalen)

"En landsby på højkant" (Kunstkollektivet Familien/Teatergrad)

"O-hoy" (Teatret Brændende kærlighed)

"Opvisning i lavt selvværd" (S/H)

"Takt og tone" (Rialto Teatret)

"Underskoven" (Glimt)

 

Årets skuespillerinde - hovedrolle:

JOHANNE LOUISE SCHMIDT i "PERSONER; STEDER OG TING" (SKUESPILHUSET, DET KONGELIGE TEATER)

Anette Støvelbæk i "Min Far" (Hippodromen, Folketeatret)

Benedikte Hansen i "Tørst" (Teater Får302)

Bozenna Partyka "Jeg gik efter tronen, ikke sengen"
(Verdens mindste teater)

Heidi Colding-Hansen i "Heksemutter" (Frilandsmuseet)

Maria Rich i "Living Dead" (S/H/ Aarhus Teater)

Marina Bouras i "Ren" (Husets Teater)

Signe Egholm Olsen i "Livlægens besøg" (Betty Nansen Teatret)

Solbjørg Højfeldt i "Kvinde ved 1000 grader" (Aveny-T)

Sue Hansen-Styles i "Vita & Virginia" (Teatret ved Sorte Hest)

 

Årets skuespiller - hovedrolle:

OLE THESTRUP, "MIN FAR" (HIPPODROMEN, FOLKETEATRET)

Esben Dalgaard i "Melodien, der blev væk" (Nørrebro Teater)

Henning Jensen i "Med sne" (Skuespilhuset, Det Kongelige Teater)

Jesper Asholt i "Dansetimen" (Landsteatret) )

Joen Bille i "Det som diktatoren ikke sagde"
(Takkelloftet, Operaen)

Mikael Helmuth i "Godnat Albert" (Teatret ved Sorte Hest)

Nicolas Bro i "Døden i Venedig - Drengen i Venedig"
(Hippodromen, Folketeatret)

Nicolai Dahl Hamilton i "Den danske borgerkrig 2018-2024"
(Nørrebro Teater)

Olaf Johannessen i "Jeppe på bjerget" (Grønnegårdsteatret)

Waage Sandø i "The Sunshine Boys" (Falkonerteatret, Lille scene)

 

Årets skuespiller - birolle:

ANDERS BUDDE CHRISTENSEN (ULEDSAGET)

Benjamin Kitter (Hvem har æren?)

Carsten Svendsen (Anything Goes)

Flemming Enevold (Dekalog/Vintersolhverv)

Janus Nabil Bakrawi (Vinger)

Jens Jørn Spottag (Ildfuglen/Personer,steder og ting/
Hvem har æren?//Højskolesangbogen)

Nicolai Dahl Hamilton (Livlægens besøg)

Ole Lemmeke (Livlægens besøg/Kong Arthur/The Fairy Queen)

Thue Ersted (Personer, steder og ting)

Troels Thorsen (Den danske borgerkrig 2018-2024)

 

Årets skuespillerinde - birolle:

LONE HERTZ (FRK. NITOUCHE), FOLKETEATRET

Agnete Vang (Melodien, der blev væk/Livlægens besøg)

Birthe Neumann (Topmøde for de mest deprimerede)

Kirsten Olesen (Vintersolhverv/Med sne)

Marianne Høgsbro (Anything Goes)

Merete Voldstedlund (Ren)

Mette K. Madsen (Topmøde for de mest deprimerede)

Tammi Øst (Ødipus og Antigone/Højskolesangbogen)

Tina Gylling Mortensen (Barselstuen 2.0/Livlægens besøg/
Frk. Jensens kogebog)

Özlem Saglanmak (Vinger/Living Dead)

 

Årets skuespiller-gennembrud:

SILAS HOLST (ANYTHING GOES/HAIRSPRAY/DIRTY DANCING)

Alba August (Den lille prins)

Christine Sønderiis (Og nu: Verden!)

Elliott Crosset Hove (Livlægens besøg/Dekalog)

Fillipa Suenson (Underskoven)

Leif Eric Young (Bertolt Brechts Svendborgdigte)

Niclas Vessel Kølpin (Malaga)

Rosalinde Mynster (Mennesker mødes)

Rumle Sieling Langdal (Drømmenes faner)

Sicilia Gadborg Høegh (Happy Nation/Højskolesangbogen)

 

Årets bedste nye danske dramatik:

ARNE GÅR UNDER af MIKKEL TRIER RYGÅRD (BÅDTEATRET)

"Happy Nation" af Bjørn Rasmussen (Teater Katapult/Teater Får302)

"Heartbreak for dummies" af Frederik Villads (Partner in Crime/Bådteatret)

"Heksemutter" af Line Knutzon (Frilandsmuseet)

"Living Dead" af Christian Lollike (S/H/Aarhus Teater)

"Je suis Storm P" af Andreas Garfield (Det flydende teater/Teatergrad)

"Sidst på dagen er vi alle mennesker" af Kaspar Colling Nielsen (Mammutteatret/Betty Nansen Teatret)

"Tørst" af Abelone Koppel (Teater Får302)

"Under gud, over loven" af Lars Husum (Von Baden/Teater Grob")

"Vinger" af Joan Rang Christensen (Johns Teater/Teater Grob)


Årets udenlandske stykke (københavnerpremiere):

LIVLÆGENS BESØG (BETTY NANSEN TEATRET)

"Anything Goes" (Det Ny Teater)

"Det diktatoren ikke sagde" (Takkelloften, Operaen)

"Hvem har æren?" af Ibrahim Amir (Odense Teater/Teater V)

"Min Far" (Hippodromen, Folketeatret)

"Og nu: Verden!" (Husets Teater)

"Personer, steder og ting" (Skuespilhuset, Det Kongelige Teater)

"Proof" (That Theatre Company, Krudttønden)

"2 x Noren" (Teater Grob)

"Vintersolhverv" (Skuespilhuset, Det Kongelige Teater)





 

Årets klassikerpræsentation:


MELODIEN DER BLEV VÆK (NØRREBRO TEATER)

Den lille prins (Grønnegårdsteatret)

Frk. Jensens kogebog (Riddersalen)

Hexeri eller blind alarm (Teatret Møllen/Teater V)

Jean de France (Folketeatret)

Jeppe på bjerget (Grønnegårdsteatret)

Ren (Husets Teater)

The Sunshine Boys (Falkonerscenen)

Vita & Virginia (Why Not Theatre/Teatret ved Sorte Hest)

Ødipus og Antigone (Det Kongelige Teater)

 

Årets scenografi:

ALICE I EVENTYRLAND (GAMLE SCENE, DET KONGELIGE TEATER)

Arne går under (Bådteatret)

Anything Goes (Det Ny Teater)

Citroner i vand (Det lille teater)

Døden i Venedig, drengen i Venedig (Hippodromen, Folketeatret)

Hvem har æren? (Odense Teater/Teater V)

Jean de France (Folketeatret)

Jordens søjler (Østre Gasværk)

Neoarctic (Gamle scene, Det Kongelige Teater)

Topmøde for de mest deprimerede (Republique)

 

Årets musical:

HAIRSPRAY (TIVOLIS KONCERTSAL)

Anything Goes (De Ny Teater)

Dig og mig for altid (Aveny T)

Jordens søjler (Østre Gasværk)

Melodien der blev væk (Nørrebro Teater)

 

Årets teaterkoncert:

BERTOLT BRECHTS SVENDBORGDIGTE (BAGGÅRDTEATRET/TEATER GROB)

Carl (Odense Teater/Østre Gasværk)

Er der nogen? (Teater Får302)

Højskolesangbogen (Skuespilhuset, Det Kongelige Teater)

Åh Joni (Reaktor, Republique)

 

Årets sanger (musical/teaterkoncert/drama):

LAUS HØYBYE (JORDENS SØJLER)

Andrea Pellegrini (Jordens søjler)

Caroline Henderson (Hairspray/American Spirit)

Marie Dalsgaard (Højskolesangbogen/
Eventyrteatrets jubilæumsshow)

Preben Kristensen (Topmøde for de mest deprimerede/
Anything Goes)

 

Årets entertainer:

LISE BAASTRUP (JEAN DE FRANCE/CIRKUSREVYEN/ SVANTES LYKKELIGE DAG)

Anne Karin Broberg (Med hovedet i himlen)

Morten Burian (Mand kvinde hund)

Susanne Breuning (Med hovedet i himlen/Dragsholmrevyen)

Tobias Trier (Dirigenten)

 

Årets opera/operette-forestilling:

MIN FAR OG VREDE MAND (SAUM/ZEBU)

Det fede singleliv (Folkeoperaen/Bremen)

Don Juan (Den ny opera/Folketeatret)

Figaros bryllup (Gamle Scene, Det Kongelige Teater)

Mahagonny (Operaen)

Neoarctic (Hotel Pro Forma/Gamle scene, Det Kongelige Teater)

Poppeas kroning (Takkelloften, Operaen)

Powder Her Face (Takkelloften, Operaen)

Støv (Marienlyst Slot/Helsingør Teater)

Søvngængersken (Opera Hedeland)

 

Årets opera/operette-sanger:

PALLE KNUDSEN (FIGAROS BRYLLUP/MAHAGONNY)

Anne Margrehte Dahl (Powder her face)

Kristian Boland (Frk. Nitouche)

Peter Lodahl (Master Lodahl/La Boheme)

Randi Stene (Mahagonny)

 

Årets danseforestilling:

ROMEO OG JULIE (DET KONGELIGE TEATER)

Alice i Eventyrland (Det Kongelige Teater)

Don Quixote (Det Kongelige Teater)

Gadens hårdeste hævn (Steen Koerner Studio/Dansehallerne)

Ildfuglen (Dansk Danseteater/Republique)

Petrushka (Granhøj Dans/Refshaleøen)

Rystet spejl (Det Kongelige Teater)

7 Pleasures (Dansehallerne)

Svanesøen (Det Kongelige Teater)

Ugly Douglas (Uppercut Danseteater/Dansekapellet)

 

Årets danser:

IDA PRAETORIUS (GISELLE/ROMEO OG JULIE/ALICE I EVENTYRLAND)

Alban Lendorf (Svanesøen)

Andreas Kaas (Alice i eventyrland/Giselle)

Edhem Jesenkovic (Republika/Med sne)

Jón Axel Fransson (Romeo og Julie/Don Quixote)

Kasper Ravnhøj (The Strike of No Thought)

Lis Jeppesen (Rystet spejl)

Sebastian Haynes (Alice i eventyrland/Svanesøen)

Selene Muñoz (Presence)

Tobias Praetorius (Rystet spejl)

 

Årets forestilling for børn:

DEN LILLE PRINS (GRØNNEGÅRDSTEATRET)

Det vilde vesten (Marionet teatret)

Elefantmanden (Randers Egnsteater)

Frostbrødre (Teatret Zeppelin)

Jeg kan huske alting (Teater My)

Jubiiilæum (Marionet Teatret)

Mester flytter ind (Det lille teater)

Min far og vrede mand (Zebu)

Mio min mio (Folketeatret)

Verdens historie (Teatergrad)

 

Årets teaterbog:

"STORMFLODEN" af KASPAR ROSTRUP

"Cirkusrevyen" (af Søren Anker Madsen og Ole Sønnichsen)

"Djævelens billede" (af Bent Holm)

"I ly af latteren" (af Flemming Jensen)

"Ved gudernes bord" (af Katrine Wiedemann)

 

Årets teaterudflugt:

KLOKKEREN FRA NOTRE DAME (FREDERICA TEATER)

Bunbury (Aalborg Teater)

Den Politiske Kandestøber (Rønne Theater)

Familien, Der Kunne Tale Om Alt (Aarhus Teater)

Fornuft og Følelse (Aarhus Teater)

I Familien (Teatret Svalegangen)

Jane Eyre (Malmø Stadsteater)

Kinky Boots (Malmø Opera)

Sommer i Tyrol (Aalborg Teater)

Spillemand På En Tagryg (Odense Teater)

 

Årets gæstespil:

"MEASURE FOR MEASURE" (Cheek by Jowl/Pushkin Theatre), Hamletfestivalen, Kronborg

Alvin Ailey American Dance Theatre (Tivolis koncertsal)

"Bosch' Drøm" (Republique)

Nederlands Dans Teater (Det Kongelige Teater, Gamle scene)

"The Two Gentlemen of Verona"(The Globe Theatre), Hamletfestivalen, Kronborg

 

Æresprisen:

SUSANNE VOGNSTRUP for et kvart århundrede i Eventyrteatrets tjeneste kulminerende i et imponerende jubilæumsshow, den flotte "Nilens Juvel" og den elskelige "Et Juleeventyr".

Lane Lind for en kraftpræstation som "Gertrude Stein" og for i årtier at have været forbillede som skuespiller, mentor og kollega.

Lars Knutzon for med sine iscenesættelser af såvel "The Sunshine Boys" som "Heksemutter" at afspejle en vedvarende forståelse af og kærlighed til teatrets sande væsen.

Lene Vestergaard for en næsten overmenneskelig indsats i "Viljen til sejr", hvor hun generøst øser af værdifulde erfaringer fra et langt rigt teaterliv.

Ulla Henningsen for med forestillingen "Skabelsen" atter engang at insistere på den lidenskab, der synes at være den røde tråd i hendes uforlignelige teaterkarriere.