-
Forside

logo logo logo

 

 

 

ÅRETS BEDSTE TV & FILM 2016

(Vinderne er markeret med stort)

 

Årets danske tv-serie:

BEDRAG, SÆSON 1 (DR)

Bedre skilt end aldrig, sæson 1 (TV2)
Dicte, sæson 3 (TV2)
Ditte & Louise, sæson 2 (DR)
Sjit Happens, sæson 4 (TV2 ZULU)

Årets udenlandske TV-serie:

SKAM (NORGE)

Game of Thrones (USA)
Natportieren - The Night Manager (GB)
O.J.: Made in America (USA)
War & Peace (GB)

Årets mandlige hovedrollepræstation i en dansk tv-serie:

THOMAS BO LARSEN (BEDRAG, SÆSON 1 + 2)

Esben Smed (Bedrag, sæson 1 og 2)
Jonatan Spang (Lillemand, sæson 2)
Nikolaj Lie Kaas (Bedrag, sæson 1)
Peter Plaugborg (Bedre skilt end aldrig, sæson 1)

Årets kvindelige hovedrollepræstation i en dansk tv-serie:

IBEN HJEJLE (DICTE, SÆSON 3)

Bodil Jørgensen (Badehotellet, sæson 3)
Natalie Madueño, (Bedrag, sæson 1 & 2)
Ditte Hansen (Ditte & Louise, sæson 2)
Louise Mieritz (Ditte & Louise, sæson 2)

Årets mandlige birollepræstation i en dansk TV-serie:



LUCAS HANSEN (BEDRAG, SÆSON 1 + 2)

Claus Riis-Østergaard (Dicte, sæson 3)
Lars Simonsen (Bedrag, sæson 1)
Søren Malling, Dicte, sæson 3)
Thomas Hwan (Bedrag, sæson 1 og 2)

Årets kvindelige birollepræstation i en dansk TV-serie:

LINE KRUSE (BEDRAG, SÆSON 1 + 2)

Linda P (Lillemand)
Roberta Reichhardt (Shit Happens, sæson 4)
Sonja Richter (Bedrag, sæson 2)
Stine Stengade (Dicte, sæson 3)

Årets danske spillefilm:

FORÆLDRE (af CHRISTIAN TAFDRUP)

Den magiske juleæske (af Jacob Ley)
Der kommer en dag (af Jesper W. Nielsen)
Fuglene over sundet (af Nicolo Donato)
Swinger (af Mikkel Munch-Fals)

Årets danske dokumentarfilm 2016:

VEJEN ER LANG (AF METTE KNUDSEN)

Déjà Vu (af Jon Bang Carlsen)
Det uopnåelige (af Carina Randløv)
Jacob Holdt: Mit liv i billeder (af Niels-Ole Rasmussen)
Sia (af Annika Berg)

Årets danske kortfilm (fiktion):

SVANS (AF MARTIN REINHARD)

Melon Rainbow (af Laurits Flensted-Jensen)
Mor (af Andrea Stief)
Mørke rum (af Peter Ahlén Lavrsen)
Zombiehagen (af Jonas Ussing)

 

Årets danske filmskuespiller 2016 ( i en dansk eller udenlandsk film)

VIGGO MORTENSEN (CAPTAIN FANTASTIC)

Charlotte Bøving (Blandt mænd og får)
Christine Albeck Børge (Kærlighed og andre katastrofer)
Clara Rosager (En, to, tre, nu!)
Elliott Crosset Hove (I blodet/Forældre)
Mikkel Boe Følsgaard (De standhaftige)
Sidse Babett Knudsen (Hermelinen)
Sofie Gråbøl (Der kommer en dag)
Søren Malling (Forældre)
Trine Dyrholm (Kollektivet)

Årets bedste udenlandske film (ikke-engelsksprogede):

FÆGTEREN

De gyldne år
Det spritnye testamente
Dheepan
En mand der hedder Ove
Idol
Sauls søn
Sidste nat i Caracas
Slangens favntag
Tanna

Årets bedste udenlandske film (engelsksprogede):

BROOKLYN

Carol
Den danske pige
Fantastiske skabninger og hvor de kommer fra
Florence
I, Daniel Blake
Little Men
The Big Short
The Revenant
Trumbo

Årets bedste instruktør (ikke-engelsksprogede film):

LÁSZLÓ NEMES (SAULS SØN)

Arnaud Desplechin (De gyldne år)
Dagur Kári (Virgin Mountain)
Hsiao-Hsien Hou (The Assasin)
Jaco Van Dormael (Det spritnye testamente)
Klaus Härö (Fægteren)
Maren Ade (Min far Toni Erdmann)
Michel Audiard (Dheepan)
Pablo Trapero (Klanen)
Stefano Sollima (Surburra)


Årets bedste instruktør (engelsksprogede film):

ALEJANDRO GONZÄLES IÑÁRRITU (THE REVENANT)

Adam McKay (The Big Short)
Ira Sachs (Little Men)
John Crowley (Brooklyn)
Ken Loach (I, Daniel Blake)
Steven Frears (Florence)
Terrence Davies (Sunset Song)
Todd Haynes(Carol)
Tom Hooper (The Danish Girl)
Tom McCarthy (Spotlight)

Årets bedste dokumentarfilm:

LIFE, ANIMATED

A Syrian Love Story
Bolshoi Babylon
Brødre
First Monday in May
Havet brænder
I morgen
Mapplethorpe - Look at the Pictures
Sonita
Vores sidste tango

Årets bedste animationsfilm:

ANOMALISA

Brevet til Momo
Den gode dinosaur
Den lille pige og profeten
Den lille prins
Kubo - den modige samurai
Kæledyrernes hemmelige liv
Storkene
Syng
Zootropolis


Årets bedste skuespillerinde - hovedrolle (ikke-engelsksprogede):

KIRIN KIRI (MÅNEN OVER KIRSEBÆRTRÆERNE)

Catherine Frot (Marguerite)
Emma Suarez (Violeta)
Emmanuelle Bercot (Mon Roi)
Isabelle Huppert (Dagen imorgen/The Valley of Love)
Juliette Binoche (L'Atessa)
Lou Roy-Lecollinet (De gyldne år)
Penelope Cruz (Ma Ma)
Sandra Hüller (Min Far Toni Erdmann)
Suzu Hirose (Søstre)

Årets bedste skuespiller - hovedrolle (ikke-engelsksprogede film):



ALFREDO CASTRO (SIDSTE NAT I CARACAS)

Burghart Klaußner (Fritz Bauer - en fjende af staten)
Christian Friedel (Urmageren)
Géza Röhrig (Sauls søn)
Jean Rochefort (Min fars store rejse)
Peter Simonischek (Min far Toni Erdmann)
Ricardo Darin (Truman - venner for livet)
Rolf Lassgaard (En mand der hedder Ove)
Vincent Cassel (Mon Roi)
Vincent Lindon (Markedets lov)

Årets bedste skuespillerinde - birolle (ikke-engelsksprogede film):CATHERINE DENEUVE (DET SPRITNYE TESTAMENTE)

Anne Krigsvoll (Kvinder i for store herreskjorter)
Henriette Steenstrup (Kvinder i for store herreskjorter)
Jun Fubuki (Søstre)
Laila Goody (Rosemarie og gartnerens hemmelighed)
María Telón (Ixcanul: Vulkanen)
Noemie Lvovsky (Monsieur Chocolat)
Shinobu Otake (Søstre)
Svetlana Rodina Ljungkvist (Den hundredårige der stak af
fra regningen og forsvandt)
Yolande Moreau (Det spritnye testamente)

Årets bedste skuespiller - birolle (ikke-engelsksprogede film):

VINCENT ROTTIERS (DHEEPAN)

Elio Germini (Suburra)
Guillermo Francella (Klanen)
Javier Cámara (Truman - venner for livet)
Louis Garrel (Mon Roi)
Mathieu Amalric (De gyldne år)
Michael Nyqvist (Den alvorsfulde leg)
Olivier Gourmet (Monsieur Chocolat)
Pål Sverre (Den sidste konge)
Ronald Zehrfeld (Fritz Bauer - en fjende af staten)


Årets gennembrud (ikke-engelsksprogede film):

HIBA ATALLAH (IDOL)

Atli Oskar Fjalarsson (Sparrows)
Jacir Eid Al-Hwietat (Theeb)
Joonas Koff (Fægteren)
Liisa Koppel (Fægteren)
Luis Silva (Sidste nat i Caracas)
Oriol Pla (Truman - venner for livet)
Oshiro Maeda (Søstre)
Quentin Dolmaire (De gyldne år)
Rediat Amare (Lammet)

Årets skuespillerinde - hovedrolle (engelsksprogede film):

MERYL STREEP (FLORENCE)

Alicia Vikander (Den danske pige/Lyset i hjertet/Ex-Machina)
Brie Larson (Room)
Cate Blanchett (Carol)
Emily Blunt (Kvinden i toget)
Julianne Moore (Freeheld)
Julia Roberts (Øjnenes hemmelighed)
Kate Winslet (The Dress Maker)
Maggie Smith (The Lady in the Van)
Saorise Ronan (Brooklyn)

Årets bedste skuespiller - hovedrolle (engelsksprogede film):

IAN MCKELLEN (MR. HOLMES)

Andrew Garfield (Hacksaw Ridge)
Bryan Cranston (Trumbo)
Don Cheadle (Miles Ahead)
Eddie Redmayne (Den danske pige)
Hugh Grant (Florence)
Leonardo Di Caprio (The Revenant)
Michael Caine (Youth)
Michael Fassbender (Steve Jobs/Lyset i havet)
Tim Roth (Chronic)

Årets kvindelige skuespiller - birolle (engelsksprogede film):

ROONEY MARA (CAROL)

Elizabeth Banks (Love & Mercy)
Ellen Page (Freeheld)
Glenn Close (The Girl with all the Gifts)
Helen Mirren (Trumbo/Skønheden i alting)
Jacqueline Bisset (Savner dig allerede) )
Jane Fonda (Youth)
Jennifer Jason Leigh (Anomalisa/The Hateful Eight)
Julie Walters (Brooklyn)
Rachel Weisz (Lyset i havet/Youth/The Lobster)

Årets mandlige skuespiller - birolle (engelsksprogede film):

ALAN RICKMAN (EYE IN THE SKY)

Ben Whishaw (Den danske pige)
Dan Fogler (Fantastiske skabninger og hvor de findes)
Hugo Weaving (Hacksaw Ridge/The Dress Maker)
Jim Broadbent (Eddie the Eagle/Brooklyn/
The Lady in the Van/Tarzan)
Keith Stanfield (Miles Ahead)
Mark Ruffalo (Spotlight)
Mathias Schoenaearts (Den danske pige/A Bigger Splash)
Oscar Isaac (Ex Machina)
Stellan Skarsgaard (Our kind of traitor)


Årets gennembrud (engelsksprogede film):

MICHAEL BARBIERI (LITTLE MEN)

Alison Sudol (Fantastiske skabninger og hvor de findes)
Bel Powley (Diary of a teenage girl)
Jacob Tremblay (Room)
Judah Lewis (Demolition)
Katherine Waterston (Fantastiske skabninger og hvor de findes)
Lewis MacDougall (Syv minutter over midnat)
Logan Leman (Indignation)
Milo Parker (Mr. Holmes)
Sarah Gadon (Indignation)

 

Æres-prisen (for en konkret præstation såvel som en livslang indsats indenfor film og tv):

MAGGIE SMITH (THE LADY IN THE VAN)