-
Forside

logo logo logo

 

 

 

SÆSONENS BEDSTE SCENEOPLEVELSER 2015-16

De nominerede:

(vinderne er fremhævet med store bogstaver)


Bedste forestilling:

En kort en lang (Nørrebro Teater/Aalborg Teater)

Hairspray (Tivolis Koncertsal)

Hvem har æren? (Teater V/Odense Teater)

Jean de France (Folketeatret)

Melodien, der blev væk (Nørrebro Teater)

Sommeren uden mænd (Republique)

TOPMØDE FOR DE MEST DEPRIMEREDE (REPUBLIQUE)

Tribadernes nat (Grønnegårds Teater)

Vintersolhverv (Det Kongelige Teater)

Vores sensommer (Østre Gasværk)

 

Bedste instruktør:

Emmet Feigenberg (Vintersolhverv),
Skuespilhuset (Det Kongelige Teater)

Jacob Stage (Lige om lidt bliver alting meget sjovere)
Teater Grob (Teater Momentum)

Jeremy Thomas-Poulsen (Secrets/Elsie og Norm's Macbeth),
Why Not Theatre/Down the Rabit Hole

Liv Helm (Og nu: Verden!/Overload, Husets Teater/
Haut (Odense Teater)

Niclas Bendixen (En kort en lang), Nørrebro Teater
(Aalborg Teater)

Peter Langdal (Sommeren uden mænd), Republique

Petra Berg Holbek (På vej/Faldet/Spoonface Steinberg),
Teatergrad/Får302/Atoriet

Rolf Heim (Arne går under/Hvem har æren?), Bådteatret/Teater V (Odense Teater)

Sara Cronberg (Melodien, der blev væk), Nørrebro Teater

STAFFAN VALDEMAR HOLM (TOPMØDE FOR DE MEST DEPRIMEREDE/PUNTILA) REPUBLIQUE/SKUESPILHUSET, DET KONGELIGE TEATER

 

Bedste mandlige hovedrolle-skuespiller:

Carsten Svendsen (En kort en lang), Nørrebro Teater/
Aalborg Teater

Esben Dalgaard Andersen (Melodien, der blev væk), Nørrebro Teater

Jacques Lauritsen (Faldet), Får302

Jens Jacob Tychsen (The Sound of Music), Det Ny Teater

Lars Mikkelsen (Tribadernes nat), Grønnegårds Teatret

Lars Simonsen (For enden af kærligheden), Husets Teater

Mads Rømer Brolin-Tani (En kort en lang), Nørrebro Teater/
Aalborg Teater

Nicolai Jandorf Klok (H.C. Andersens samlede værker),
Mungo Park/Aveny-T

Nicolas Bro (Døden i Venedig - Drengen i Venedig), Hippodromen, Folketeatret

OLAF JOHANNESSEN (JEPPE PÅ BJERGET/PUNTILA),
Grønnegårds Teatret/Skuespilhuset,Det Kongelige Teater

 

Bedste kvindelige hovedrolle-skuespiller:

Ann Eleonora Jørgensen (Tribadernes nat), Grønnegårds Teatret

Benedikte Hansen (Tørst), Får302

Birthe Neumann (Topmøde for de mest deprimerede), Republique

BOZENNA PARTYKA (JEG GIK EFTER TRONEN, IKKE SENGEN), VERDENS MINDSTE TEATER

Johanne Louise Schmidt (Visen om Sidsel), Grønnegårds Teatret

Lane Lind (Gertrude Stein), Folketeatret/Hippodromen
(Louise Schouw Teater)

Malene Schwartz (Skærmydsler), Folketeatret

Sarah Boberg (For enden af kærligheden), Husets Teater

Solbjørg Højfeldt (Kvinden ved 1000 grader), Aveny-T

Tammi Øst (Sommeren uden mænd), Republique

 

Bedste mandlige birolle-skuespiller:

Anders Budde Christensen (Uledsaget),Mungo Park/Aveny-T

Benjamin Kitter (Hvem har æren?), Teater V/Odense Teater

JENS JØRN SPOTTAG (MELODIEN, DER BLEV VÆK/HVEM HAR ÆREN?/ILDFUGLEN) NØRREBRO TEATER/TEATER V (ODENSE TEATER)/REPUBLIQUE

Joen Højerslev (Skakmat/Foråret), Teater Grob/Republique

Kenneth M. Christensen (Tribadernes nat/En kort en lang/Medea),Grønnegårds Teatret/Nørrebro Teater (Aalborg Teater)/Betty Nansen Teatret(Edison)

Mikkel Kaastrup-Mathew (En kort en lang), Nørrebro Teater/Aalborg Teater

Ole Thestrup (Jean de France/Blinkende lygter),
Folketeatret/Falkonerscenen (Black Box Theatre)

Preben Kristensen (Topmøde for de mest deprimerede/Skærmydsler), Republique/Folketeatret

Simon Sears (Sidst på dagen er vi alle mennesker), Betty Nansen Teatret/Edison

Søren Sætter-Lassen (Puntila), Skuespilhuset/Det Kongelige Teater

 

Bedste kvindelige birolle-skuespiller:

Johanne Louise Schmidt (Puntila), Skuespilhuset/
Det Kongelige Teater

Karin Bang Heinemeier (Defekt), Teater Grob

Marianne Høgsbro (En kort en lang), Nørrebro Teater
(Aalborg Teater)

METTE K. MADSEN (VISEN OM SIDSEL/BLINKENDE LYGTER/TOPMØDE FOR DE MEST DEPRIMEREDE) GRØNNEGÅRDS TEATRET/FALKONERSCENEN (BLACK BOX THEATRE)/REPUBLIQUE

Ragnhild Kaasgaard (Hexeri eller blind alarm), Teater V (Teater Møllen)

Signe Egholm Olsen (Omstigning til paradis), Skuespilhuset, Det Kongelige Teater

Sonja Oppenhagen (Madame de Sade/Jean de France),
Betty Nansen Teatret/Folketeatret

Tina Gylling Mortensen (Barselstuen 2.0), Skuespilhuset, Det Kongelige Teater

Ulla Henningsen (Sommeren uden mænd/Tartuffe),
Republique/Betty Nansen Teatret.

Uta Motz (Vejen til Haifa), Teater V (Teater Møllen)

 

Sæsonens store gennembrud i København:

Amanda Collin (H.C. Andersens samlede eventyr), Mungo Park

Christine Sønderris (Og nu, Verden!), Husets Teater

Malte Frid-Nielsen (Lige om lidt bliver alting meget sjovere/
Love and Money), Teater Grob (Teater Momentum)/Bådteatret (Why Not Theatre)

MARIE-LYDIE NOKOUDA (PÅ VEJ), ABER DABAI

Nanna Rossen (Hairspray), Tivolis koncertsal

Niclas Vessel Kølpin (Malaga), Rialto Teatret
(Teatret Svalegangen)

Sicilia Gadborg Høegh (Happy Nation), Får 302 (Teater Katapult)

Sigurd Holmen Le Dous (Jean de France/Jeppe på bjerget),
Folketeatret/Grønnegårds Teatret

Thomas Jacob Clausen (Hexeri eller blind alarm/Vejen til Haifa),Teater V (Teatret Møllen)

Xenia Noetzelmann (Lige om lidt bliver alting meget sjovere/
Opvisning i lavt selvværd), Teater Grob (Teater Momentum)/ S/H

 

Bedste danske dramatiker:

ABELONE KOPPEL ("TØRST"/"LEPPE LOVE"), FÅR 302/TEATRET VED SORTE HEST

Bjørn Rasmussen ("Happy Nation"), Får 302 (Teater Katapult)

Gitte Kath ("Vejen til Haifa"), Teater V (Teatret Møllen)

Jesper B. Karlsen ("Min far og Vrede Mand"), Teatret Zebu

Julie Maj Jakobsen ("Defekt"), Teater Grob

Kaspar Colling Nielsen ("Sidst på dagen er vi alle mennesker"), Betty Nansen Teatret, Edison

Mie Brandt ("Under Haadys skjold"), Teater Zeppelin

Mikkel Trier Rygaard ("Arne går under"), Bådteatret

Nikoline Werdelin ("Visen om Sidsel"/"Homo Metropolis"),
Grønnegårds Teatret/Aveny-T (Mungo Park)

Peter Asmussen ("Soli Deo Gloria"), Betty Nansen Teatret

 

Bedste udenlandske stykke (for første gang i København):

"For enden af kærligheden" af Pascal Rambert (Husets Teater)

"Hadforbrydelsen - The Laramie Project" af Moisés Kaufman
(Københavns film & teaterskole)

"Hvem har æren?" af Ibrahim Amir (Teater V/Odense Teater)

"Kafka's Dick" af Alan Bennett (Krudttønden/Copenhagen Theatre Circle)

"Lille requiem om kærlighed" af Lars Nóren
(Den Danske Scenekunstskole, Århus/Betty Nansen Teatret)

"Love and Money" af Dennis Kelly (Bådteatret/Why Not Theatre)

"Marathon" af Edoardo Erba (Krudttønden/That Theatre Company)

"Og nu: Verden!" af Sibylle Berg (Husets Teater)

"Skylight" af David Hare (Amager Bio/Landsteatret)

"VINTERSOLHVERV" af ROLAND SCHIMMELPFENNIG (SKUESPILHUSET/DET KONGELIGE TEATER)

 

Bedste klassiker-præsentation:

Hexeri eller blind alarm (Teater V/Teatret Møllen)

JEAN DE FRANCE (FOLKETEATRET)

Jeppe på bjerget (Grønnegårds Teatret)

Madame de Sade (Betty Nansen Teatret)

Melodien, der blev væk (Nørrebro Teater)

Parasitterne (Folketeatret/Vendsyssel Teater)

Puntila (Det Kongelige Teater, Skuespilhuset)

Skærmydsler (Folketeatret)

The Sound of Music (Det Ny Teater)

Tribadernes nat (Grønnegårds Teatret)

 

Bedste scenografi:

Dig og mig for altid (Aveny-T)

Hvem har æren? (Teater V/Odense Teater)

Jean de France (Folketeatret)

Jægerbruden (Operaen)

Mennesker mødes (Teaterøen)

Salome (Operaen)

Sommeren uden mænd (Republique)

STEREO (TAKKELLOFTET, OPERAEN)

Taynikma - skyggens vilje (Hvidovre Teater)

Under Haadys Skjold (Teatret Zeppelin)


Særprisen:

Airport (Republique)

ARNE GÅR UNDER (BÅDTEATRET)

Det store ædegilde (Fix & Foxy, Dansehallerne)

Flueben (Brændende Kærlighed, Kongens Have)

Foraaret (Republique)

Lige om lidt bliver alting meget sjovere (Teatret Momentum/Teater Grob),

Shakespeare's Ghost (London Toast Theatre, Teatret ved Sorte Hest)

Teatergrad (På vej/En landsby på højkant/Forført/Husker du?)

Traum (Bidt, Københavns Musikteater)

Underskoven (Glimt, Amager Naturpark)

 

Bedste musical/musikforestilling:

Dig og mig for altid (Aveny-T.)

EN KORT, EN LANG (NØRREBRO TEATER/AALBORG TEATER)

Footloose (Gorgerne, Galaxen)

Grinet & Døden (Det Flydende Teater/Teatergrad)

Hairspray (Tivolis koncertsal)

Jeg hører stemmer (S/H)

Lillys Danmarkshistorie (Folketeatret, Hippodromen)

Melodien, der blev væk (Nørrebro Teater)

The Savage Rose (Teatret ved Sorte Hest)

The Sound of Music (Det Ny Teater)

 

Bedste musical-sanger:

CAROLINE HENDERSON (HAIRSPRAY, TIVOLIS KONCERTSAL)

Julie Steincke (Jekyll og Hyde), Det Ny Teater

Line Krogholm (Dig og mig for altid), Aveny-T

Louise Fribo (The Sound of Music), Det Ny Teater

Xenia Lach-Nielsen (Songs for a New World), Det Ny Teater

 

Bedste entertainer:

KIM ACE NIELSEN (SHU-BI-DUA - THE MUSICAL)

Lykke Scheuer (Leppe Love), Teatret ved Sorte Hest

Martin Brygmann (Hairspray), Tivolis koncertsal

Mette Horn (Cougar - The Musical), Bellevue Teatret

Tobias Trier (Dirigenten), Rialto Teatret

 

Bedste revy-/stand-up-/cabaret-performance:

Birgitte Simonsen (På min lysegrønne ø), Café Liva

Christian Fuhlendorff (Det er ligegyldigt hva' andre tænker ik?), Glassalen, Tivoli

Jacob Morild (Måske ku' vi?), Café Liva

LISE BAASTRUP (CIRKUSREVYEN 2016, DYREHAVSBAKKEN)

Peter Zandersen (Takt og Tone), Rialto Teatret

 

Bedste opera/operette-forestilling:

Boulevard Solitude (Operaen)

Cosi Fan Tutte (Opera Hedeland)

Figaros bryllup (Det Kongelige Teater, Gamle Scene)

Jægerbruden (Operaen)

L'Amico Fritz (Det Kongelige Teater, Gamle Scene)

MIN FAR OG VREDE MAND (TEATRET ZEBU)

Poppeas kroning (Takkelloftet, Operaen)

Powder her face (Takkelloftet, Operaen)

Salome (Operaen)

Støv (Marienlyst Slot/Helsingør Teater/Sew Flunk Fury Wit)

 

Bedste operapræstation:

ANNE MARGRETHE DAHL (POWDER HER FACE)

Lisbet Balslev (Leaves)

Nina Sveistrup Clausen (Støv)

Palle Knudsen (Figaros bryllup/Elskovsdrikken)

Simon Duus (Elskovsdrikken/Cosi Fan Tutte)

 

Bedste koncert:

Elskovsdrikken (Tivolis koncertsal)

Escarramán (Hofteatret)

Et eventyr i Rosenborg Have (Tovehallerne, Cph Stage)

Philip Glass (Kulturværftet, Helsingør)

ZIRKUS (RIDDERSALEN)

 

Bedste børne/ungdoms-forestilling:

Big Bang Company (Dansk Rakkerpak)

Citroner i vand (Det lille teater)

Elefantmanden (Randers Egns Teater/Aprilfestivalen)

Jeg kan huske alting (Teater My/Aprilfestivalen)

JUBIIILÆUM (MARIONETTEATRET/KONGENS HAVE)

Lille pip (Marionetteatret/Kongens Have)

Min far og Vrede Mand (Teatret Zebu)

Mio, Min Mio (Folketeatret)

Stjernedrys og nissekys (Eventyrteatret)

Under Haadys skjold (Teatret Zeppelin)

 

Bedste danseforestilling:

Accordion Stories (Pantomime Teatret, Tivoli)

Don Quixote (Det Kongelige Teater, Gamle Scene)

Gadens hårdeste hævn (Dansehallerne)

Ildfuglen (Republique)

Petrushka (Granhøj Dans, Teaterøen)

ROMEO OG JULIE (DET KONGELIGE TEATER, GAMLE SCENE)

Rystet Spejl (Det Kongelige Teater, Skuespilhuset)

Stereo (Takkelloftet, Operaen)

7 Pleasures (Dansehallerne)

Uropa (Det Kongelige Teater)

 

Bedste danser:

Alessandro Sousa Pereira (Ildfuglen), Republique

Edhem Jesenkovic (Republika), Dansehallerne

Ida Praetorius (Romeo og Julie), Det Kongelige Teater

Jon Axel Franson (Romeo og Julie/Don Quixote),
Det Kongelige Teater

Lis Jeppesen (Rystet spejl), Skuespilhuset

KASPER RAVNHØJ (THE STRIKE OF NO THOUGHT), DANSEHALLERNE

Mikolaj Karczewski(Petrushka), Teaterøen

Oliver Zohore (Gadens hårdeste hævn/Cykelmyggen og

Tommelise/ Last Love Before Leaving Gravity),

Dansehallerne/Østre Gasværk/Bådteatret

Teerawat Mulvila (Mio, min mio)

Tobias Praetorius (Rystet spejl)

 

Bedste gæstespil:

Carmen (Vega, Cph Stage)

CORRECTIONS (DANSEHALLERNE)

Hamlet (Hamletscenen, Kronborg)

Nederland Dans Theater (Gamle Scene, Det Kongelige Teater)

Playing Cards: Hearts (Østre Gasværk)

 

Bedste teaterudflugt:

Bunbury (Aalborg Teater)

CANDIDE (DEN FYNSKE OPERA)

I Love Musicals - Peter Jöback/Helen Sjöholm (Malmø Stadion)

Pejserevyen 2015 (Pejsegården, Brædstrup)

Richard III (Aalborg Teater)

Spillemand på en tagryg (Odense Teater)

Sønderborgrevyen 2016 (Hotel Comwell, Sønderborg)

Teaterkoncerten CARL (BaggårdTeatret og Mungo Park Kolding - i samarbejde med Odense Teater)

The Suit (Aarhus Teater/Gæstespil)

Top Hat (Malmø Opera)

 

CASPERSEN-prisen (for en eller flere præstationer i sæsonen såvel som livsindsats i teatrets tjeneste):

Bodil Sangill (Mit mørke), Bådteatret

Flemming Enevold (Vintersolhverv/Det andet sted),
Skuespilhuset/Aveny-T

Hans Holtegaard (Parasitterne), Folketeatret/Vendsyssel Teater)

Karen Lise Mynster (Tilgiv mig/Det andet sted), Rialto Teatret/Aveny-T

Kirsten Olesen (Madame de Sade/Vintersolhverv),
Betty Nansen Teatret/Skuespilhuset (Det Kongelige Teater)

Lene Vestergård (Viljen til sejr), Teatret ved Sorte Hest

Michael Moritzen (Jeg vil også kysses), Hofteatret

Lisbet Dahl (Vores sensommer/Cirkusrevyen), Østre Gasværk/Dyrehavsbakken

PREBEN HARRIS (NØDDEBO PRÆSTEGAARD), FOLKETEATRET

Ulf Pilgaard (Vores sensommer/Cirkusrevyen),
Østre Gasværk/Dyrehavsbakken