-
Forside

logo logo logo

 

 

 

 

ÅRETS FILM 2021

iflg. cphculture.dk



ÅRETS DANSKE HÆDERSPRIS:

(for en livslang indsats i dansk film)


VERA GEBUHR (DET LANGE LIV - VERA GEBUHR)


ÅRETS DANSKE FILM
- de nominerede er:

Flugt (Poher Rasmussen)
Margrete I (Sieling)
Pagten (August)
Skál (Guldbrandsø Tórgarð/Debell)
Skyggen i mit øje (Bornedal)


ÅRETS INSTRUKTØR AF EN DANSK FILM
- de nominerede er:

Bille August (Pagten)
Charlotte Sieling (Margrete 1)
Jesper Dalgaard (Kandis for Livet)
Jonas Kærup Hjort (Den næstsidste)
Jonas Poher Rasmussen (Flugt)


ÅRETS SÆRPRIS
- de nominerede er:

Den næstsidste (Kærup Hjort)
Det er ikke slut endnu (Detlefsen)
Det lange liv - Vera Gebuhr (Skjødt Jensen)
Ida og Pjalte (Kiilerich/Arulepp)
Kandis for Livet (Dalgaard)


ÅRETS DANSKE KOMEDIE
- de nominerede er:

Hvor kragerne vender
Ternet Ninja 2
Venuseffekten


ÅRETS DANSKE BØRNEFILM
- de nominerede er:

Buster Oregon Mortensen
Familien Jul og nissehotellet
Forsvundet til Halloween


ÅRETS MANDLIGE HOVEDROLLEPRÆSTATION I EN DANSK FILM
- de nominerede er:

Alex Høgh Andersen (Skyggen i mit øje)
Joen Højerslev (Den næstsidste)
Nikolaj Coster-Waldau (Smagen af sult)
Simon Bennebjerg (Pagten)
Ulrich Thomsen (Marco Efffekten)

 

ÅRETS KVINDELIGE HOVEDROLLEPRÆSTATION I EN DANSK FILM
- de nominerede er:

Birgitte Simonsen (Søster)
Birthe Neumann (Pagten)
Katrine Greis-Rosenthal (Smagen af sult)
Trine Dyrholm (Margrete 1)
Victoria Carmen Sonne (Miss Osaka)


ÅRETS MANDLIGE BIROLLEPRÆSTATION I EN DANSK FILM
- de nominerede er:

Bertram Bisgaard (Skyggen i mit øje)
Henning Jensen (Buster Oregon Mortensen)
Jakob Oftebro (Margrete 1)
Joen Bille (Den Næstsidste/Marco Effekten)
Thomas Hwan (Hvor kragerne vender)


ÅRETS KVINDELIGE BIROLLEPRÆSTATION I EN DANSK FILM
- de nominerede er:

Anne Sofie Wanstrup (Hvor kragerne vender/Venuseffekten)
Asta August (Pagten)
Ella Josephine Lund Nielsson (Skyggen i mit øje)
Josephine Park (Venuseffekten)
Nanna Skaarup Voss (Pagten)


HÆDERSPRISEN (for en særlig indsats i fremmedsprogede film):

AGNIESZKA HOLLAND (CHARLATAN)


 

ÅRETS FREMMEDSPROGEDE FILM
- de nominerede er:

Charlatan (A. Holland)
De Gaulle (G. Le Bomin)
Der findes ingen ondskab (M. Rasoulof)
Kammerater! (A. Konchalovsky)
Minari (L. Isaac Chung)
Pinocchio (M. Garrone)
Qvo Vadis, Aida? (J. Žbanić)
Solens børn (M. Majidi)
The Hand of God (P. Sorrentino)
Tove (Z. Bergroth)


ÅRETS INSTRUKTØR AF FREMMEDSPROGEDE FILM
- de nominerede er:

Andrei Konchalovsky (Kammerater!)
Jasmila Žbanić (Qvo Vadis, Aida?)
Kaouther Ben Hania (The Man Who Sold His Skin)
Majid Majidi (Solens børn)
Naomi Kawase (Når det bliver morgen)
Paolo Sorrentino (The Hand of God)
Patrice Toye (Muidhond)
Roy Andersson (Om det uendelige)
Ryusuke Hamaguchi (Japanske fortællinger)
Zaida Bergroth (Tove)

 


ÅRETS HOVEDROLLE-SKUESPILLER I FREMMEDSPROGEDE FILM
- de nominerede er:

André Dussoillier (Alt gik godt)
Aris Servetalis (Apples)
Franz Rogowski (Undine)
Lambert Wilson (De Gaulle)
Nahuel Pérez Biscayart (Persiske lektioner)
Oliver Masucci (Skaknovelle/Da Hitler stjal den lyserøde kanin)
Pekka Strang (Dogs Don't Wear Pants)
Steven Yeun (Minari)
Tijmen Govaerts (Muidhorn)
Yahya Mahayni (The Man Who Sold His Skin)


ÅRETS HOVEDROLLE-SKUESPILLERINDE I FREMMEDSPROGEDE FILM
- de nominerede er:

Agathe Rousselle (Titane)
Aju Makita (Når det bliver morgen)
Alma Pöysti (Tove)
Ariane Ascaride (Gloria Mundi)
Barbara Sukowa (Two of Us)
Han Ye-ri (Minari)
Jasna Djuricic (Qvo Vadis, Aida?)
Julia Vysotskaya (Kammerater!)
Krista Kosonen (Dogs Don't Wear Pants/Tove)
Martine Chevallier (Two of Us)


ÅRETS BIROLLE-SKUESPILLER I FREMMEDSPROGEDE FILM
- de nominerede er:

Arthur Berning (Ninjababy)
Finnegan Oldfield (Gagarine)
Javad Ezati (Solens børn)
Juraj Loj (Charlatan)
Marlon Joubert (The Hand of God)
Philippe Laudenbach (De Gaulle)
Roberto Benigni (Pinocchio)
Tony Sevillo (The Hand of God)
Vincent Lindon (Titane)
Vincent Macaigne (De ting man siger og de ting man gør)


ÅRETS BIROLLE-SKUESPILLERINDE I FREMMEDSPROGEDE FILM
- de nominerede er:

Betty Pedrazzi (The Hand of God)
Cici Lau (Los Lobos)
Charlotte Rampling (Alt gik godt)
Émilie Dequenne (De ting vi siger og de ting vi gør)
Hanna Schygulla (Alt gik godt)
Joanna Haartti (Tove)
Luisa Ranieri (The Hand of God)
Teresa Saponangelo (The Hand of God)
Valeria Bruni Tedeschi (Sommeren '85)
Youn Yuh-jung (Minari)


ÅRETS GENNEMBRUD I FREMMEDSPROGEDE FILM
- de nominerede er:

Alan Kim (Minari)
Benjamin Voisin (Sommeren '85)
Federico Ielapi (Pinocchio)
Filippo Scotti (The Hand of God)
Jamil McCraven (Gagarine)
Josef Trojan (Charlatan)
Lyna Khoudri (Papicha/Gagarine)
Manel Foulgoc (Duften af roser)
Rakel Lenora Fløttum (De uskyldige)
Roohollah Zamani (Solens børn)


HÆDERSPRISEN
(for en livslang indsats i engelsksprogede film):


FRANCES MCDORMAND (NOMADLAND)


ÅRETS ENGELSKSPROGEDE FILM
- de nominerede er:

Ammonite (Lee)
In The Heights (Chu)
King Richard (Green)
Nomadland (Zhao)
Sound of Metal (Madder)
The Father (Zeller)
The French Dispatch (Anderson)
The Power of the Dog (Campion)
The United States vs. Billie Holiday (Daniels)
West Side Story (Spielberg)


ÅRETS INSTRUKTØR AF ENGELSKSPROGEDE FILM
- de nominerede er:

Chloé Zhao (Nomadland)
Darius Marder (Sound of Metal)
Francis Lee (Ammonite)
Jane Campion (The Power of the Dog)
Jon M. Chu (In The Heights)
Kelly Reichardt (First Cow)
Ridley Scott (House of Gucci)
Sian Heder (Coda)
Steven Spielberg (West Side Story)
Wes Anderson (The French Dispatch)


ÅRETS HOVEDROLLE-SKUESPILLER I ENGELSKSPROGEDE FILM
- de nominerede er:

Adam Driver (House of Gucci/Annette)
Anthony Hopkins (The Father)
Anthony Ramos (In The Heights)
Benedict Cumberbatch (The Power of the Dog/The Good Spy)
Colin Firth (Supernova)
Dave Johns (Sidste strejf af kærlighed)
James Norton (Nowhere Special)
Riz Ahmed (Sound of Metal)
Udo Kier (Swan Song)
Will Smith (King Richard)


ÅRETS HOVEDROLLE-SKUESPILLERINDE I ENGELSKSPROGEDE FILM
- de nominerede er:

Andra Day (The United States vs. Billie Holiday)
Alison Steadman (Sidste strejf af kærlighed)
Carey Mulligan (Promising Young Woman)
Jennifer Hudson (Respect)
Kate Winslet (Ammonite)
Kirsten Dunst (The Power of the Dog)
Lady Gaga (House of Gucci)
Olivia Colman (The Father)
Saoirse Ronan (Ammonite)
Tracee Ellis Ross (The High Note)


ÅRETS BIROLLE-SKUESPILLER I ENGELSKSPROGEDE FILM
- de nominerede er:

Al Pacino (House of Gucci)
Benicio del Toro (The French Dispatch)
Jared Leto (House of Gucci)
Jesse Plemons (The Power of the Dog)
Mark Rylance (Don't Look Up)
Paul Raci (Sound of Metal)
Stanley Tucci (Worth/Supernova)
Timothée Chalamet (The French Dispatch/Don't Look Up)
Trevante Rhodes (The United State vs Billie Holiday)
Troy Kotsur (Coda)


ÅRETS BIROLLE-SKUESPILLERINDE I ENGELSKSPROGEDE FILM
- de nominerede er:

Audra MacDonald (Respect)
Diana Rigg (Last Night in Soho)
Emma Thompson (Cruella)
Gemma Jones (Ammonite)
Lois Smith (The French Dispatch)
Marlee Matlin (Coda)
Olga Merediz (In The Heights)
Rita Moreno (West Side Story)
Rita Tushingham (Last Night In Soho)
Sigourney Weaver (My Sallinger Year)


ÅRETS GENNEMBRUD I ENGELSKSPROGEDE FILM
- de nominerede er:

Ariana DeBose (West Side Story)
Bukky Bakray (Rocks)
Corey Hawkins (In The Heights)
Daniel Durant (Coda)
David Alvarez (West Side Story)
Gregory Diaz IV (In The Heights)
Kodi Smit-McPhee (The Power of the Dog)
Mike Faist (West Side Story)
Olivia Cooke (Sound of Metal)
Rachel Zegler (West Side Story)


ÅRETS UDENLANDSKE ANIMATIONSFILM
- de nominerede er:

Boss Baby 2: Det bli'r i familien
Calamity Jane - Vestens vilde datter
Knudsen & Ludvigsen - og det store dyr
Encanto
100 % ulv
Kagekampen
Oklingerne
Paw Patrol
Ron - virker næsten altid
Yakari på store eventyr


ÅRETS UDENLANDSKE DOKUMENTARFILM
- de nominerede er:

A-ha - The Movie
Becoming Cousteau
Billie
Gunda
Helmut Newton - The Bad and The Beautiful
Space Dogs
The Sparks Brothers
Trøffeljægerne fra Piemonte
Velvet Underground
Verdens smukkeste dreng

 

ÅRETS GENSYN
- de nominerede er:

Fagre voksne verden (Mike Nichols)
Happy Together (Kar-Wai Wong)
In The Mood For Love (Kar-Wai Wong)
Mother (Bong Joon Ho)
Paradisets børn (Marcel Carné)

 

(vinderne offentligøres på cphculture.dk d. 1. feb. 2022 kl. 12)


 

I