-
Forside

logo logo logo

 

 

 

ÅRETS TEATEROPLEVELSER 2018

(Vinderne er fremhævet med stort)

 

ÅRETS FORESTILLING:

KAT PÅ ET VARMT BLIKTAG (BETTY NANSEN TEATRET)

Den kroniske uskyld (Det Kongelige Teater)

Haabet (Teatret Møllen/Teater V)

I støvet fra regnen (Teater Grob)

Jeanne d'Arc (Republique)

Manning er fri (Mungo Park)

Orlando (Betty Nansen Teatret)

Revisoren (Nørrebro Teater)

Seebach (Det Kongelige Teater/Fredericia Teater)

Tør aldrig tårer bort uden handsker (Det Kongelige Teater)

 

 

ÅRETS INSTRUKTØR:


ELISA KRAGERUP (DEN KRONISKE USKYLD/ORLANDO)

Christian Lollike (Aladdin/Revolution)

Geir Sveeaa (Drengen, der ville være vægtløs)

Jacob Schokking (Requiem)

Jens Albinus (Richard III)

Katrine Wiedemann (Pelle Erobreren)

Madeleine Rønn-Juhl (Revisoren)

Maria Kjærgaard-Sunesen (Manning er fri)

Minna Johannesen (Kat på et varmt bliktag/Dig og mig ved daggry)

Thomas Agerholm (Seebach)

 

 

SÆR-PRISEN:

VEITSLAND ALIAS FESTEN (BETTY NANSEN TEATRET)

Babettes gæstebud (Republique)

Bang Unplugged (CPS/Cultural Projects Service/Teaterforeningen Sceneprojekt/Edison/Betty Nansen Teatret)

Cellen (Teater Solaris/Hærens officersskole/Foreningen Danmarks Veteraner/Frederiksberg Slot)

Demokrati (Teatergrad/Københavns Rådhus)

Den grønlandske mand (The National Theatre of Greeland/Freeze Production/DGI-byen)

Misundelse (Republique)

Mødre (Folketeatret)

Queers (Leftfield Theatre Company/Galathea Kroen) 

Vrede (Republique)


ÅRETS SKUESPILLERINDE - HOVEDROLLE:

TAMMI ØST (RICHARD III)

Camilla Bendix (Z - Monica Zetterlund)

Danica Curcic (Jeanne D'Arc)

Ina Miriam Rosenbaum (Job)

Johanne Louise Schmidt (Kat på et varmt bliktag)

Lise Baastrup (Misery)

Marie Mondrup (Muleum)

Rikke Lylloff (Revolution)

Stine Schrøder Jensen (Præsidentinderne)

Sue Hansen-Styles (The Art of Falling)

 

ÅRETS SKUESPILLER - HOVEDROLLE:

ANDERS BUDDE CHRISTENSEN (MANNING ER FRI)

Carsten Svendsen (The Book of Mormon)

Cyron Melville (Peer Gynt)

Lars Brygman (Underkastelse)

Martin Hestbæk (I støvet fra regnen)

Olaf Johannesen (Kat på et varmt bliktag)

Paw Henriksen (I støvet fra regnen)

Rasmus Botoft (Svejk)

Simon Bennebjerg (Den kroniske uskyld/Tør aldrig tårer bort uden handsker)

Thomas Bo Larsen (Pelle Erobreren)

 

ÅRETS SKUESPILLER - BIROLLE:

OLE LEMMEKE (REVISOREN)

Jacque Lauritsen (Dig og mig ved daggry)

Jesper Riefenstahl (Emil fra Lønneberg)

Johannes Lilleøre (Tør aldrig tårer bort uden handsker)

Kasper Leisner (Djævelens lærling)

Klaus T. Søndergaard (Babettes gæstebud)

Lars Bom (Drengen, der ville være vægtløs)

Lars Lohmann (Røde Orm)

Morten Brovn (Sexpol)

Ole Sørensen (Haabet)



ÅRETS SKUESPILLERINDE - BIROLLE:

DITTE GRÅBØL (KAT PÅ ET VARMT BLIKTAG)

Anette Støvelbæk (Peer Gynt)

Anne Vibeke Mogensen (Ikke uden min mor)

Benedikte Hansen (Babettes gæstebud)

Bente Eskesen (Danmark, mit fædreland)

Maria Rossing (Den kroniske uskyld)

Marie Lydie Melono Nokouda (Haabet)

Mette Horn (Drengen, der ville være vægtløs)

Petrine Agger (Dig og mig ved daggry)

Signe Egholm Olsen (Pelle Erobreren)

 

ÅRETS GENNEMBRUD:

NICOLAJ JØRGENSEN (DRENGEN, DER VILLE VÆRE VÆGTLØS/MISANTROPEN) FOLKETEATRET/GRØNNEGÅRDSTEATRET

Alvin Olid Bursøe (Aladdin/Revolt. She said. Revolt Again/Tør aldrig tårer bort uden handsker)

Anna Stokholm (Dæmoner/John Lennon er død)

Asta Kamma August (Emil fra Lønneberg)

Ditte Laumann (Sukker)

Magnus Christensen (Dæmoner)

Marie Marschner (Revolution)

Mette Klakstein Wiberg (Drengen, der ville være vægtløs)

Patrick Afuale Eirup (Shift)

Simon Matthew (Frådseri)

 

 

ÅRETS ÆRESPRIS:


(for en særlig præstation i teatersæsonen såvel som en livslang karriere i teaterkunstens tjeneste)

PREBEN KRISTENSEN (SUFFLØREN)

Connie Tronbjerg (Haabet)

Flemming Jensen (Pladderhumoristerne)

Henrik Koefoed (Kurt og Kirsten)

Karen-Lise Mynster (Præsidentinderne)

Kirsten Lehfeldt (Inden jeg fylder 67)

Kirsten Olesen (Præsidentinderne)

Peter Schrøder (Svejk)

Solbjørg Højfeldt (Requiem)

Søren Sætter-Lassen (Møller & Larsen)

 

ÅRETS DANSKE DRAMATIK:

"Den magiske maske" af Gunvor Reynberg

"Drengen, der ville være vægtløs" af Thomas Markmann

"Frådseri" af Sanna Albjørk og Sargun Oshana

"Færdig med Eddy" af Simon Boberg og Anna Balslev efter forlæg af Édouard Louis)

"Håbet er lysegrønt" af Claus Flygare og Kaspar Colling Nielsen

"I STØVET FRA REGNEN" AF MAGNUS IUEL BERG

"Manning er fri" af Anders Budde Christensen

"Revolution" af Christian Lollike

"Sexpol" af Lærke Sandehoff

"Vi har gjort det vi kunne" af Aleksa Okanovic

 

ÅRETS UDENLANDSKE TEKST:

(scenisk præsenteret i kbh/omegn)

"Book of Mormon" af Matt Stone og Trey Parker

"Byen" af Martin Crimp

"Frankenstein Junior" af Mel Brooks & Thomas Meehan

"Komedien hvor alting går galt" af Henry Lewis, Jonathan Sayer & Henry Shields

"Pang!" af Marius von Mayenburg

"Revolt She Said. Revolt again." af Alice Birch

"Suffløren" af Andreas T. Olsson

"The Art of Falling" af Sara Stridberg

"TØR ALDRIG TÅRER BORT UDEN HANDSKER" af JONAS GARDELL (SKUESPILHUSET, DET KONGELIGE TEATER)

"Vanya and Sonia and Masha and Spike" af Christopher Durang


ÅRETS KLASSIKER-PRÆSENTATION:

"Den kroniske uskyld" af Klaus Rifbjerg (Skuespilhuset, Det Kongelige Teater)

"KAT PÅ ET VARMT BLIKTAG" AF TENNESEE WILLIAMS (BETTY NANSEN TEATRET)

"Misantropen" af Auguste Moliére (Grønnegårdsteatret)

"Orlando" af Virginia Woolf (Betty Nansen Teatret)

"Pelle Erobreren" af Martin Andersen Nexø (Østre Gasværk)

"Pride and Prejudice" af Jane Austen (Krudttønden)

"Præsidentinderne" af Werner Schwab (Det Kongelige Teater)

"Revisoren" af Nikolaj Gogol (Nørrebro Teater)

"Romeo og Julie" af William Shakespeare (Ørstedsparken/Folketeatret)

"Svejk" af Colin Teevan efter Jaroslav Haseks forlæg (Nørrebro Teater)



ÅRETS SCENOGRAF:

Benjamin La Cour (Bellevue Badehotel/Seebach)

Bente Lykke Møller (Jeanne D'Arc)

Hildegard Bechtler (The Exterminating Angel)

Jeppe Lawaetz (Sukker)

Jonas Fly (Den kroniske uskyld)

Laura Rasmussen (Haabet)

Maja Ravn (Pelle Erobreren)

Nadia Nabil (Emil fra Lønneberg)

Palle Steen Christensen (Riget/Momo og tidstyvene)

RIKKE JUELLUND (BARBEREN FRA SEVILLA)


ÅRETS MUSIKFORESTILLING: (Musical/Teaterkoncert/Cabaret/Show)

"Anden 25" (Royal Arena)

"Birthe Kjærs Jubilæumsshow" (Kulturværftet mfl.)

"Chess" (Tivolis Koncertsal)

"Job" (Bådteatret)

"Pelle Erobreren" (Østre Gasværk)

"SEEBACH" (GAMLE SCENE, DET KONGELIGE TEATER/FREDERICIA TEATER)

"The Book of Mormon" (Det Ny Teater)

"The Phantom of the Opera" (Det Ny Teater)

"Wallman Show 2018 - Urban Nights" (Cirkusbygningen)

"Z - Monica Zetterlund" (Teatret ved Sorte Hest)


ÅRETS SANGER (musical/teaterkoncert/cabaret):

BIRTHE KJÆR (BIRTHE KJÆRS 50-ÅRS JUBILÆUMSHOW)

Joakim Lind Tranberg (Seebach)

Louise Fribo (The Phantom of the Opera)

Stig Rossen (Chess)

Xenia Lach-Nielsen (Chess)

 

ÅRETS ENTERTAINER:

AMDERS MATTHESEN (ANDEN 25)

Eddie Skoller (Nostalgi er ikke hvad der har været)

Michael Slebsager (Emil fra Lønneberg)

Niclas Kølpin (Orla Frøsnapper)

Ruben Søltoft (Ting, der kommer ud af min mund)

 

ÅRETS OPERA/OPERETTE-FORESTILLING:

Barberen i Sevilla (Det Kongelige Teater, Operaen)

Lucia Di Lammermoor (Opera Hedeland)

Lulu (Det Kongelige Teater, Gamle Scene)

Silent Zone (CPH Opera, Nordisk Film)

THE EXTERMINATING ANGEL (DET KONGELIGE TEATER, OPERAEN)

 

ÅRETS OPERA/OPERETTE-PRÆSTATION:

Dénise Beck (Lulu)

Hanne Fischer (The Exterminating Angel)

Lina Johnson (Lucia Di Lammermoor)

MORTEN GROVE FRANDSEN (SILENT ZONE/MESSIAS I NAT)

Susanne Resmark (Trubaduren/The Exterminating Angel)

 

ÅRETS DANSEFORESTILLING:

Copenhagen Summer Dance 2018

Elsker dig for evigt

Panic Day

PJERROT I DYREHAVEN (PANTOMIME TEATRET)

Spar Dame



ÅRETS DANSER:

Andreas Kaas (Spar Dame)

Jon Axel Fransson (Dans2Go)

KIZZY MATIAKIS (SPAR DAME)

Lionel Ah-Sou (Elsker Dig For Evigt)

Mark Phillip (Panic Day)



ÅRETS BØRNE-/UNGDOMS-FORESTILLING:

Clara (AGJ Theatre/Zangenbergs Teater)

Den magiske maske (Eventyrteatret)

Drengen, der ville være vægtløs (Folketeatret)

EMIL FRA LØNNEBERG (FOLKETEATRET)

Jeg læser falsk (C:NTACT/Edison)

Jordemødre til tiden (Riddersalen)

Julekortet (Eventyrteatret)

Shift (BalCon/Bellevue Teatret)

Sorg - i børnehøjde (Teatergrad)

Tamme tigre findes ikke (Frk Fracasos Kompagni/Folketeatret, Snorreloftet)

 

ÅRETS TEATERUDFLUGT:

"Catch Me If You Can" (Odense Teater)

"Chaplin" (Varde Sommerspil)

"Doktor Zhivago" (Nørregade Teater/Maribo)

"Fortællinger om et gæstebud" (Opera Nord/Hanstholm Madhus)

"Høstfest" (Borreby Teater)

"Parken" (Malmø Opera)

"PASSAGEREN" (MUSIKHUSET)

"Tarzan" (Fredericia Teater)

"West Side Story" (Aarhus Teater)

"West Side Story" (Malmø Opera)


ÅRETS GÆSTESPIL:

"AU SEUIL DE LA VIE" (LA COMPAGNIE DU PASSAGE/TEATRET VED SORTE HEST)

"Dark Field Analysis" (Sverige/Tyskland/Danmark), Prøvesal A, Det Kongelige Teater/Corpus/Dansehallerne)

"Hamlet - The Revenge of Prins Zi Dan" (Shanghai Peking Opera Company/Hamletscenen, Kronborg)

"King Size" (Theater Basel/Cph Opera/Det Kongelige Teater)

"Tropical Escape" (Ungarn), Sildenafil Fairys performance-gæstespil ifm Det Frie Felt festivalen