I den fjerde film om eleverne på Østre Skole (også kendt som ”Skolen med de magiske dyr”) trues skolen af lukning, hvis det ikke lykkedes at få flere elever.
Miriam er for en tid flyttet ind hos sin veninde Ida og introduceres allerede på sin første skoledag for de magiske dyr. Hun får ansvaret for den hyperaktive dværglemur Fitzgeraldo og uglen Muriel flytter ind hos drengen Max.
Margit Auers børnebogsserie er også blevet populære på film på trods af en noget sødladen iscenesættelse af Bernhard Jasper og Maggie Peren. De medvirkende på det danske lydspor kæmper bravt med materialet, men det er Allan Hyde, som slipper bedst fra det.
SKOLEN MED DE MAGISKE DYR – FILMEN (også kendt som ”Die Schule der magischen Tiere 4”) er en tysk produktion, og udmærker sig ved at fokusere på værdien af samarbejde og venskab i børnehøjde.


