SÆSONENS FILM 2023/24

(vinderne offentliggøres d. 3/8 2024 kl. 15)

SÆSONENS DANSKE HÆDERSPRIS 2023/24
(til en dansk filmkunstner, der har ydet en livsindsats i filmens tjeneste såvel som en særlig indsats i denne sæson):

LONE SCHERFIG (PIGEN DER FORTALTE FILM)

SÆSONENS DANSKE FILM 2023/24

  • de nominerede er:

Fuld af kærlighed (Christina Rosendahl)
Idioten (Kasper Rune Larsen)
Kalak (Isabella Eklöf)
Når befrielsen kommer (Rasmus Walter)
Synkefri (Christian Andersen)

SÆSONENS DANSKE FILMINSTRUKTØR 2023/24

  • de nominerede er:

Christian Andersen (Synkefri)
Christina Rosendahl (Fuld af kærlighed)
Kasper Rune Larsen (Idioten)
Per Fly (Hammerskjöld)
Rasmus Walter (Når befrielsen kommer)

SÆSONENS DANSKE DOKUMENTARFILM 2023/24

  • de nominerede er:

Ekko af kærlighed
En krop i konflikt
Før stormen
Innocence
Munken

SÆSONENS DANSKE SKUESPILLER/SKUESPILLERINDE 2023/24

  • de nominerede er:

Bodil Jørgensen (Rom)
Iben Donner (Synkefri)
Johanne Louise Schmidt (Synkefri)
Kristian Halken (Rom)
Lars Brygmann (Bedre tider)
Lars Ranthe (Fuld af kærlighed)
Nicolai Jørgensen (Viktor mod verden/Hygge!)
Sidse Babett Knudsen (Club Zero)
Stine Stengade (Fuld af kærlighed)
Thure Lindhardt (Hammerskjöld)

SÆSONENS GENNEMBRUD 2023/24

  • de nominerede er:

August Issac Carter (Paranoia)
Lasse Peter Larsen (Når befrielsen kommer)
Nina Rask (Nattevagten)
Viilbjørk Malling Agger (Fuld af kærlighed)
Viktor Hjelmsø (Fuld af kærlighed)

SÆSONENS DANSKE FILMKOMEDIE 2023/24

  • de nominerede er:

Bedre tider
Hygge!
Mr. Freeman
Rom
Viktor mod verden

SÆSONENS BØRNE/UNGDOMSFILM 2023/24

  • de nominerede er:

Birthday Girl
Det store glitch/Paradisets børn
Fuld af kærlighed
Mr. Freeman
Shabholm

SÆSONENS HÆDERSPRIS 2023/24
(for en livslang indsats indenfor fremmedsprogede film inklusiv en enestående bedrift i denne sæson):


HAYAO MIYAZAKI (SLOTTET I CAGLIOSTRO/DRENGEN OG HEJREN)

SÆSONENS FREMMEDSPROGEDE FILM 2023

– de nominerede er:

About Dry Grasses (Nuri Bilge Ceylan)
Den blå kaftan (Maryam Touzani)
Eo (Jerzy Skolimowski)
Faldne Blade (Aki Kaurismäki)
Frit Fald (Justine Triet)
Inshallah en dreng (Amjad Al Rasheed)
Io Capitano (Matteo Garrone)
Jeong-Sun (Jeong Ji-hye)
The Zone of Interest (Jonathan Glazer)
Uskylden (Amir Toodehroosta)

SÆSONENS FREMMEDSPROGEDE INSTRUKTØR 2023/24

– de nominerede er:

Aki Kaurismäki (Faldne blade)
Amat Escalante (Forsvundet i natten)
Gaspar Noé (Vortex)
Jerzy Skolimowski (Eo)
Jonathan Glazer (The Zone of Interest)
Juliet Triest (Frit fald)
Kôji Fukada (Love Life)
Matteo Garrone (Io Capitano)
Nuri Bilge Ceylan (About Dry Grasses)
Wim Wenders (Perfect Days)

SÆSONENS FREMMEDSPROGEDE INSTRUKTØR-GENNEMBRUD 2023/24

– de nominerede er:

Amir Toodehroosta (Uskylden)
Amjad Al Rasheed (Inshallah en dreng)
Emily Atef (En dag vil vi fortælle hinanden alt)
Jeong Ji-hye (Jeong-Sun)
Maryam Touzani (Den blå kaftan)

SÆSONENS HOVEDROLLE-SKUESPILLER I FREMMEDSPROGEDE FILM 2023/24

– de nominerede er:

Christian Fridel (The Zone of Interest)
George Friedrich (Sparta)
Jussi Vatanen (Fallen Leaves)
Kôji Yakusho (Perfect Days)
Melvil Poupaud (Bror og søster)
Oleksandr Yatsentyuk (Pamfir)
Pierfrancesco Favino (Nostalgia)
Saleh Bakri (Den blå kaftan)
Vincent Macaigne (Bonnard – Pierre et Marthe)
Voytech Dyk (Il Boemo)

SÆSONENS HOVEDROLLE-SKUESPILLERINDE I FREMMEDSPROGEDE FILM 2023/24

– de nominerede er:

Alma Pöysti (Faldne blade)
Juliette Binoche (Pot-au-feu – Vejen til hjertet)
Kim Geum-soon (Jeong-Sun)
Lena Olin (Anden akt)
Line Renaud (Madeleines Paris)
Mouna Hawa (Inshallah en dreng)
Paula Beer (Stella/Rød himmel)
Penélope Cruz (Min enestående mor)
Sandra Hüller (Frit fald)
Virginie Efira (Andre folks børn)

SÆSONENS BIROLLE-SKUESPILLER I FREMMEDSPROGEDE FILM 2023/24

  • de nominerede er:

André Marcon (Bonnard, Pierre et Marthe)
Ayoub Missioui (Den blå kaftan)
Hans-Michael Rehberg (Sparta)
Jannis Niewöhner (Stella)
Javier Gutiérrez (Prison 77)
Mateo García Elizondo (Tótem)
Milo Machado Graner & Swann Arlaud (Frit fald)
Rômulo Braga (Power Alley)
Stanislav Potiak (Pamfir)
Thomasso Ragno (Nostalgia)

SÆSONENS BIROLLE-SKUESPILLERINDE I FREMMEDSPROGEDE FILM 2023/24

  • de nominerede er:

Anneli Martini (Anden akt)
Anouk Grinberg (Bonnard, Pierre et Marthe)
Aurora Quattrocchi (Nostalgia)
Callie Ferreira-Goncalves (Andre folks børn)
Chiara Mastroianni (Andre folks børn)
Ece Bagci & Merve Dizdar (About Dry Grasses)
Isabelle Huppert (Jeg er morderen!)
Jeanne Balibar (De uønskede)
Lubna Azabal (Den blå kaftan/Rebel)
Sandra Hüller (The Zone of Interest)

SÆSONENS GENNEMBRUD I FREMMEDSPROGEDE FILM 2023/24

  • de nominerede er:

Aboubakr Bensaihi (Rebel)
Ayhan Shaygan, Kiena Mehdi Abadi & Rayan Razmi (Uskylden)
Ayomi Domenica (Power Alley)
Deniz Celiloglu (About Dry Grasses)
Juan Daniel Garcia Trevino (Forsvundet i natten)
Leonie Benesch (Lærerværelset)
Míguel Herrán (Prison 77)
Moritz Von Trevenfels (Axiom)
Naíma Sentíes (Tótem)
Seydou Sarr & Moustapha Fall (Io Capitano)

SÆSONENS HÆDERSPRIS 2023/24
(for en livslang indsats indenfor engelsksprogede film inklusiv en enestående bedrift i denne sæson):

BRADLEY COOPER (MAESTRO)

SÆSONENS ENGELSKSPROGEDE FILM 2023/24

  • de nominerede er:

All Of Us Strangers (Anthony Haigh)
Barbie (Greta Gerwig)
Maestro (Bradley Cooper)
May December (Todd Haynes)
One Life (James Hawkes )
Poor Things (Yorgos Lanthimos)
The Holdovers (Alexander Payne)
The Iron Claw (Sean Durkin)
The Killers of the Flower Moon (Martin Scorsese)
Wonka (Paul King)

SÆSONENS INSTRUKTØR AF ENGELSKSPROGEDE FILM 2023/24

  • de nominerede er:

Alexander Payne (The Holdovers)
Bradley Cooper (Maestro)
Christopher Nolan (Oppenheimer)
Greta Gerwig (Barbie)
Jessica Hausner (Club Zero)
Martin Scorsese (Killers of the Flower Moon)
Paul King (Wonka)
Sean Durkin (The Iron Claw)
Todd Haynes (May December)
Yorgos Lanthimos (Poor Things)

SÆSONENS ENGELSKSPROGEDE INSTRUKTØR-GENNEMBRUD 2023/24
De nominerede er:

Anthony Haigh (All Of Us Strangers)
Celine Song (Past Lives)
Elizabeth Chai Vasarhelyi & Jimmy Chin (Nyad)
James Hawkes (One Life)
Reinaldo Marcus Green (Bob Marley: One Love)

SÆSONENS HOVEDROLLE-SKUESPILLER I ENGELSKSPROGEDE FILM 2023/24

  • de nominerede er:

Andrew Scott (Vanya/All Of Us Strangers)
Anthony Hopkins (One Life)
Cillian Murphy (Oppehheimer)
Franz Rogowski (Passages)
Kingsley Ben-Adir (Bob Marley: One Love)
Leonardo DiCaprio (Killers of the Flower Moon)
Paul Giamatti (The Holdovers)
Ryan Gosling (Fall Guy/Barbie)
Timothée Chalamet (Wonka)
Zac Efron (The Iron Claw)

SÆSONENS HOVEDROLLE-SKUESPILLERINDE I ENGELSKSPROGEDE FILM 2023/24

  • de nominerede er:

Annette Bening (Nyad)
Cailee Spaeny (Priscilla)
Carey Mulligan (Maestro)
Emma Stone (Poor Things)
Helen Mirren (Golda)
Jessie Buckley & Olivia Colman (Wicked Little Letters)
Maggie Smith (The Miracle Club)
Margot Robbie (Barbie)
Natalie Portman & Julianne Moore (May December)
Vicky Krieps (Til verdens ende)

SÆSONENS BIROLLE-SKUESPILLER I ENGELSKSPROGEDE FILM 2023/24

  • de nominerede er:

Ben Whishaw (Passages)
Hugh Grant (Wonka)
Jamie Bell & Paul Mescal (All Of Us Strangers)
Jack O’Connell (Back to Black)
John Magaro (Past Lives)
Mark Ruffalo & Willem Dafoe (Poor Things)
Rhys Ifan (Nyad)
Robert De Niro (The Killers of the Flower Moon)
Robert Downey Jr. & Tom Conti (Oppenheimer)
Timothy Spall (Wicked Little Letters)

SÆSONENS BIROLLE-SKUESPILLERINDE I ENGELSKSPROGEDE FILM 2023/24

  • de nominerede er:

Claire Foy (All Of Us Strangers)
Da’Vine Joy Randolph (The Holdovers)
Eileen Atkins & Gemma Jones (Wicked Little Letters)
Emily Blunt & Florence Pugh (Oppenheimer)
Hanna Schygulla & Kathryn Hunter (Poor Things)
Helena Bonham Carter (One Life)
Jodie Foster (Nyad)
Kathy Bates & Laura Linney (The Miracle Club)
Marcia Gay Harden (Knox Goes Away)
Tilda Swinton (The Killers)

SÆSONENS GENNEMBRUD I ENGELSKSPROGEDE FILM 2023/24

  • de nominerede er:

Charles Melton, Cory Michael Smith & Gabriel Chung (May December)
Dominic Sassa (The Holdovers)
Harris Dickinson (Georgies verden/The Iron Claw)
Jacob Elordi (Priscilla)
Jude Hill (A Death In Venice)
Lily Gladstone (Killers of the flower Moon)
Maika Monroe (God Is A Bullet)
Marisa Abela (Back To Black)
Sydney Sweeney (Reality)
Teo Yoo & Greta Lee (Past Lives)

SÆSONENS UDENLANDSKE ANIMATIONSFILM 2023/24

  • de nominerede er:

Drengen og hejren
Inspector Sun
Kung Fu Panda 4
Langt fra andedammen
Luca
Miniheltene
Robot Dreams
Sigurd sommerfugl
The First Slam Dunk
Ønsket

SÆSONENS UDENLANDSKE DOKUMENTARFILM 2023/24

  • de nominerede er;

Adamant – hjerterum på Seinen
Callas – Paris, 1958
Close to Vermeer
Cornelis Wreeswijk
En vild familie
Fire døtre
Miraklet i Gullspäng
Picasso i Paris
Smoke Sauna Sisterhood
Songs of Earth

(vinderne offentliggøres d. 3/8 2024 kl. 15)