Velkommen til Velling Højskole! Folketeatrets største scene danner denne gang rammen om en dramatisering af Stine Pilgaards vittige roman, der opnåede yderligere popularitet gennem Hella Joofs vellykkede filmatisering med Sofie Torp i den kvindelige hovedrolle.
På Aalborg Teater blev rollen lagt i hænderne på Sara Fanta Traore, der mest er kendt for sin rolle i Per Flys Netflix-serie Reservatet, men som også har gjort sig positivt bemærket på diverse sjællandske teaterscener inkl. Det Kongelige Teater.
Karla Rosendahl, der spiller hovedrollen i Folketeaters opsætning, fik faktisk årets store kunstneriske gennembrud i København jvnf. cphculture.dk, da Aalborg Teater i 2024 gæstespillede med mammut-opsætningen ”Henvendelse Anita”, hvori Karla Rosendahl leverede en Reumert-belønnet indsats, som en ultra-mærkelig pige, man ikke kunne andet end holde af.
METER I SEKUNDET giver hende mulighed for at lukke op for det musikalske talent, som især provinsen har nydt godt af tidligere. Gradvist finder Karla Rosendahl også ind til sødmen hos den sjællandske pige, der pludselig ser sig selv flytte Velling, da hendes kæreste (en dejlig jordnær præstation af Niels Anders Manley, får job på Velling Højskole.
Pernille Schrøder er tilbage på det teater, hvor hun høstede stor personlig succes som Grethe Sønck. Hun er også vidunderlig her – hvad enten hun spiller dagplejemor for tre børn, der forekommer lige så store, som den arbejdsbyrde, de repræsenter, eller en rørstrømsk højskolelærerinde.
Tom Jensen morer som fåmælt København og luner som akavet men varmhjertet kørelærer. Ida Mia Appel, Bolette Nørregaard Bang og Joachim Bach Rosendal lyser op i flere biroller, bedst i diverse brevkasse-indlæg, som får fyndige svar af vor hovedperson.
Scenografen Katrine Gjerding forsøger at skabe variationer i de mange køreskoletimer, og selvom ikke alle virker lige godt, så er forsøget beundringsværdigt og bidrager til forestillingens sceniske dynamik.
Anastasia Holst Nørlunds rigt detaljerede iscenesættelse vokser næsten ubemærket i vores bevidsthed, mens vi ser forestillingen – lidt ligesom Velling åbenbart gør det i en tilflytters hjerne og hjerte.
METER I SEKUNDET virker i sidste ende som en varm krammer på en kold vinterdag, og hvem kan ikke bruge det lige netop nu?
(Michael Søby)

