Victor Erice er en af Spaniens største filmskabere, og film som ”Kvædetræets sol” fremstår som en meditativ visuel nydelse – med mindre man ser den lige efter en lang Oscar-nat!
Gennembrudsfilmen ”Ånden i bistadet” fra 1973 regnes stadig for hovedværket, og ligesom ”Et sekunds lykke”, ”Mine aftener i Paradis” og ”Filmtyven” indgår barndommens fascination af filmmediet som en organisk del af filmen. En lille skrøbelig pige (uforglemmeligt spillet af Ana Torrent) blev øjeblikkelig en stjerne i spansk film, og gav også en uforglemmelig præstation i Carlos Sauras mesterværk ”Den spanske ravn” med Geraldine Chaplin i en raffineret dobbeltrolle.
Ana Torrent dukker naturligvis også op i den nu 86-årige instruktør Victor Erices seneste film LUK DINE ØJNE fra 2023, et fornemt filmisk testamente præget af ro og eftertænksomhed.
Filmen kredser om en skuespiller, der forsvandt sporløs fra en filmoptagelse for en del år siden. Man antog, at han var faldet ned fra bjergskrant, men mange år senere vækkes mysteriet pludselig til live igen, og samtidig bliver vi mindet om tilværelsens forgængelighed og films eviggyldighed.
Victor Erice giver sig god tid, og det må man sandelig også godt, når man har rundet de 80. Faktisk virker det nærmest som en forudsætning for at skabe en så livsklog og filosofisk film, der betager og bevæger trods en spilletid på 2 timer og 49 minutter.
Der er også noget smukt ved, at det var Carsten Brandt, der hjemtog Victor Erices tidlige film og nu også har sikret, at Erices formodentlig sidste filmperle kan nydes med danske undertekster herhjemme.


