-
Forside

logo logo logo

 

 

 

 

ÅRETS FILM 2022

iflg. cphculture.dk

 

(Vinderne i kategorierne med nominerede offentligøres på cphculture.dk d. 1/2 kl. 12)

 


ÅRETS DANSKE HÆDERSPRIS 2022

(for en livsindsats i dansk film såvel som en helt særlig indsats i sæsonen 2022):

SOFIE GRÅBØL (ROSE/NATTEN HAR ØJNE/VILDMÆND)

 

ÅRETS DANSKE SPILLEFILM - de nominerede er:

Bamse, Du som i himlen, Ingen kender dagen, Resten af livet, Vanskabte land

 

ÅRETS DANSKE DOKUMENTARFILM - de nominerede er:

Et hus af splinter, Kaptajnens hjerte, Project Iceman, The Lost Leonardo, Verden er uskarp

 

ÅRETS INSTRUKTØR AF EN DANSK FILM - de nominerede er:

Annette K. Olesen (Ingen kender dagen), Frelle Petersen (Resten af livet), Hlynur Pálmason (Vandskabte land), Simon Lereng Wilmont (Et hus af splinter), Tea Lindeburg (Du som er i himlen)

 

ÅRETS DANSKE SÆRPRIS - de nominerede er:

Den milde smerte, Kaptajnens hjerte, Vanskabte land

 

ÅRETS DANSKE ANIMATIONSFILM - de nominerede er:

Kaptajnens hjerte, Lille Allan og den menneskelige antenne, Mugge og hans mærkelige hjerne

 

ÅRETS DANSKE BØRNE- OG/ELLER UNGDOMSFILM - de nominerede er:

Robotbror, Smuk, Tusind timer

 

ÅRETS DANSKE SKUESPILLERINDE (hovedrolle) - de nominerede er:

Jette Søndergaard (Resten af livet), Johanne Louise Schmidt (Bamse), Mette Munk Plum (Resten af livet), Ragnhild Kaasgaard (Miss Viborg), Trine Dyrholm (Ingen kender dagen)

 

ÅRETS DANSKE SKUESPILLER (hovedrolle) - de nominerede er:

Anders W. Berthelsen (Bamse), Anton Hjejle (Klienten), Elliott Crosset Hove (Vandskabte land), Jesper Christensen (De forbandede år 2), Ole Sørensen (Resten af livet)

 

ÅRETS DANSKE SKUESPILLERINDE (birolle) - de nominerede er:

Charlotte Bøving (Bamse), Christine Albeck Børge (Ønskebørn), Ene Øster Bendtsen (Ingen kender dagen), Lisbet Dahl (Du som er i himlen/Ingen kender dagen), Signe Egholm Olsen (Bamse)

 

ÅRETS DANSKE SKUESPILLER (birolle) - de nominerede er:

Anders Brink Madsen (Ingen kender dagen), Henrik Birch (Bamse/Krysantemum), Joachim Fjelstrup (Lykkelige omstændigheder), Kristian Halken (Miss Viborg/Lykkelige omstændigheder), Nikolaj Lie Kaas (Fædre & Mødre)

 

ÅRETS KVINDELIGE FILMGENNEMBRUD I EN DANSK FILM - de nominerede er:

Ellen Rovsing Knudsen (Ingen kender dagen), Flora Ofelia Hofmann Lindahl (Du som er i himlen), Karoline Hamm (Smuk), Olivia Joof Lewerissa (Elsker dig for tiden), Roberta Hilarius Reichhardt (Lykkelige omstændigheder)

 

ÅRETS MANDLIGE FILMGENNEMBRUD I EN DANSK FILM - de nominerede er:

Emil Aron Dorph (Ingen kender dagen), Eskil Tonnesen (Resten af livet), Hadi Ka-koush (Ønskebarn/Ingen kender dagen), Troels Kortegaard Ullerup (Tag min hånd), Lasse Lorentzen (Resten af livet)

 

ÅRETS DANSKE KOMEDIE - de nominerede er:

Elsker dig for tiden, Fædre & Mødre, Lykkelige omstændigheder, Miss Viborg, Vildmænd

 

ÅRETS DANSKE KOMEDIE-SKUESPILLER - de nominerede er:

Annika Aakjær (Esthers orkester), Mick Øgendahl (Alle for 4), Rasmus Bjerg (Vildmænd/Fædre & Mødre), Ulf Pilgaard (Esthers orkester/Alle for 4/Julemandens datter 3), Ulrich Thomsen (Tag min hånd)

 


ÅRETS INTERNATIONALE HÆDERSPRIS 2022

(for en livslang indsats i internationale film såvel som en helt særlig indsats i 2022):

ZHANG YIMOU (ET SEKUNDS LYKKE)

 


ÅRETS FREMMEDSPROGET FILM 2022 - de nominerede er:


Balladen om den hvide ko
Beskytteren
Délicieux
Den perfekte chef
Et sekunds lykke
Ferskenlunden i Catalanien
Grosse Freiheit
Playground
Skolen ved verdens ende
Tabte illusioner

 

ÅRETS INSTRUKTØR (fremmetsproget film) - de nominerede er:

Carla Simón (Ferskenlunden i Catalonien)
Claire Denis (Jeg elsker også dig)
Fernando León de Aranoa (Den perfekte chef)
Francois Ozon (Peter von Kant)
Gudmundur Arnar Gudmundsson (Beautiful Beings)
Nadav Lapid (Synonyms)
Park Chan-wook (Decision To Leave)
Pawo Choyning Dorji (Skolen ved verdens ende)
Ryûsuke Hamaguchi (Drive My Car)
Xavier Giannoli (Tabte illusioner)

 

ÅRETS SKUESPILLERINDE (hovedrolle i fremmedsproget film) - de nominerede er:

Isabelle Carré (Délicieux)
Juliette Binoche (Jeg elsker også dig/Mellem to verdener)
Maren Eggert (Drømmemanden)
Michelle Yeoh (Everything Everywhere All At Once)
Nadine Labaki (Costa Brava, Libanon)
Noomi Rapace (Lamb)
Penelope Cruz (Parallel Mothers/Official Competion)
Renate Reinsve (Verdens værste menneske)
Yllka Gashi (I solsortens land)
Zar Amir-Ebrahimi (Holy Spider)

 

ÅRETS SKUESPILLER (hovedrolle i en fremmedsproget film) - de nominerede er:

Antonio Banderas (Official Competion)
Damien Bonnard (Rastløs)
Daniel Auteuil (Farvel hr. Haffmann)
Dénis Menochet (Peter von Kant)
Franz Rogowski (Grosse Freiheit)
Grégory Gadebois (Délicieux)
Hidetoshi Nishijima (Drive My Car)
Javier Bardem (Den perfekte chef)
Lars Eidinger (På nært hold)
Zhang Yi (Et sekunds lykke)

 

ÅRETS SKUESPILLERINDE (birolle i en fremmedsproget film) - de nominerede er:

Almudena Amor (Den perfekte chef)
Bulle Ogier (Jeg elsker også dig)
Charlotte Gainsbourg (Anklagen)
Danica Curcic (Murina)
Hanna Schygulla & Isabelle Adjani (Peter von Kant)
Hélène Lambert (Mellem to verdener)
Cécile de France & Jeanne Balibar (Tabte illusioner)
Sandra Milo (En boghandler i Paris)
Sandrine Bonnaire (Hændelsen)
Tôko Miura (Drive My Car)

 

ÅRETS SKUESPILLER (birolle i en fremmedsproget film) - de nominerede er:


Anders Danielsen Lie (Verdens værste menneske)
Benjamin Lavernhe (Délicieux)
Celso Bugallo (Den perfekte chef)
Georg Friedrich (Grosse Freiheit)
Gérard Depardieu, Xavier Dolan & Vincent Lacoste (Tabte illusioner)
Gilles Lellouche (Farvel, hr. Haffmann)
Guillaume de Tonquédec (Délicieux/Min sommer i Provence)
José Luis Gómez (Official Competition)
Khalil Ben Gharbia & Stefan Crepon (Peter von Kant)
Ryan Sarlak (Hit The Road)

 

ÅRETS GENNEMBRUD (fremmedsproget film) - de nominerede er:


Adam Ali (Europa)
Alexandre Jollien (Smukke sind)
Anamaria Vartolomei & Kacey Mottet Klein (Hændelsen)
Benjamin Voisin (Tabte illusioner)
Günter Duret & Maya Vanderbeque (Playground)
Jackson Yee & Zhou Dongyu (Beskytteren)
Seidi Haarla & Yuriy Borisov (Kupé nr. 6)
Sherab Dorji (Skolen ved verdens ende)
Swamy Rotolo (Chiaras valg)
Tom Mercier (Synonyms)

 

ÅRETS EUROPÆISKE HÆDERPRIS

(for en livsindsats i europæisk film såvel som en helt særlig indsats i 2022):


COLIN FIRTH (OPERATION MINCEMEAT/HELLIGDAG)

 

ÅRETS ENGELSKSPROGET FILM - de nominerede er:

Belfast
Bones and All
C'mon C'mon
Cyrano
Downton Abbey: A New Era
Elvis
Helligdag
Licorice Pizza
Nightmare Alley
The Lost Daughter

 

ÅRETS INSTRUKTØR (af engelsksproget film) - de nominerede er:

Baz Luhrman (Elvis)
Gina Prince-Bythewood (The Woman King)
Joe Wright (Cyrano)
Kenneth Branagh (Belfast)
Luca Guadagnino (Bones and All)
Maggie Gyllenhaal (The Lost Daughter)
Mike Mills (C¨mon C'mon)
Paul Thomas Anderson (Licorice Pizza)
Ruben Östlund (Triangle of Sadness)
Sean Baker (Red Rocket)

 

ÅRETS SKUESPILLERINDE (hovedrolle i engelsksproget film) - de nominerede er:

Alana Haim (Licorice Pizza)
Charlotte Ramplin (Grandmother)
Elizabeth Banks (Call Jane)
Emma Mackey (Emily)
Emma Thompson (Held og lykke, Leo Grande)
Lesley Manville (Mrs. Harris Goes To Paris)
Olivia Colman (The Lost Daughter)
Sally Hawkins (The Lost King)
Tilda Swinton (The Human Voice/Memoria)
Viola Davis (The Woman King)

 

ÅRETS SKUESPILLER (hovedrolle i engelsksproget film) - de nominerede er:

Benedict Cumberbatch (The Electrical Life of Louis Wain)
Caleb Landry Jones (Nitram)
Christian Bale (Amsterdam)
Denzel Washington (The Tragedy of Macbeth)
Eddie Redmayne (The Good Nurse)
Joaquin Phoenix (C'mon C'mon)
Nicolas Cage (Pig/The Unberable Weight of Massive Talent)
Peter Dinklage (Cyrano)
Simon Rex (Red Rocket)
Timothy Chalamet (Bones and All)

 

ÅRETS SKUESPILLERINDE (birolle i engelsksproget film) - de nominerede er:

Andrea Riseborough (Amsterdam)
Caitriona Balfe (Belfast)
Dakota Johnson (The Lost Daughter)
Glenda Jackson (Helligdag)
Jessie Buckley (The Lost Daughter)
Judi Dench (Belfast)
Kathryn Hunter (The Tragedy of Macbeth)
Kristen Stewart (Crimes of the Future)
Maggie Smith (Downton Abbey: A New Era)
Sigourney Weaver (Call Jane)

 

ÅRETS SKUESPILLER (birolle i engelsksproget film) - de nominerede er:

Chris Pine (Don't Worry Darling)
Ciaran Hinds (Belfast)
Ed Harris (The Lost Daughter)
Fionn Whitehead (Emily)
Jamie Dornan (Belfast)
Josh O'Connor (Helligdag)
Mark Rylance (Bones and All)
Matthew Macfadyen (Operation Mincemeat)
Paul Mescal (The Lost Daughter)
Stanley Tucci (I Wanna Dance With Somebody)

 

ÅRETS GENNEMBRUD (engelsksproget film)
- de nominerede er:

Austin Butler (Elvis)
Daryl McCormack (Held og lykke, Leo Grande)
Florence Pugh & Harry Styles (Don't Worry, Darling)
Harris Dickinson & Dolly De Leon (The Triangle of Sadness)
Hayley Bennett (Cyrano)
Jude Hill (Belfast)
Julia Garner (Assistenten/The Assistent)
Lashana Lynch & Thurso Mbedu (The Woman King)
Naomi Acie (I Wanna Dance With Somebody)
Woody Norman (C'Mon C'Mon)

 

ÅRETS UDENLANDSKE ANIMATIONSFILM
- de nominerede er:

Bad Guys
Belle
Den bestøvlede kat og ønskestjernen
En forunderlig verden
Hvor er Anne Frank?
Ildsjæl
Mus og ræv i den syvende himmel
Pinocchio
Poter af stål
Verdens bedste fødselsdag

 

ÅRETS UDENLANDSKE DOKUMENTARFILM
- de nominerede er:

Elizabeth
Ennio Morricone
Fire of Love
Loving Highsmith
Navalny
Nelly og Nadine
Notre Dame i flammer
Sneleoparden
Sparkling Champagne
The Alpinist


ÅRETS REPREMIERE - de nominerede er:

Avatar
Broen over floden Kwai
Godfather
Godfather II
Psycho


 


 

I