-
Forside

logo logo logo

 

 

 

 

ÅRETS TEATER 2022


cphculture.dks teaternomineringer omfatter forestillinger, der har spillet i København og omegn i 2022 og som er blevet anmeldt af cphculture.dk samme år. Dog er den afsluttende kategori forbeholdt teaterudflugter i andre steder, da cphculture.dk naturligvis gerne vil opfordre til teaterbesøg udenfor bygrænsen.

Nomineringerne er delt op i 25 kategorier, og vinderne offentliggøres d. 1/2 2023 kl. 12.


ÅRETS HÆDERSPRIS 2022
(for en livslang indsats i dansk teater såvel som en helt særlig indsats i 2022)
- de nominerede er:

Ian Burns (Fly Me To The Moon/Rub a dup dup), That Theatre Company, Krudttønden
Jacob Morild (Halløj/Nyhavnsrevyen/And i sigte), Café Liva
Jacque Lauritsen (Restaurant Europa), Teater Får302
Jens Jørn Spottag (København), Skue spilhuset, Det Kongelige Teater
Michael Moritzen (Jeg, Malvolio), Teatret ved Sorte Hest
Ole Lemmeke (Fra regnormenes liv), Folketeatret
Pia Rosenbaum (Krigen har ikke et kvindeligt ansigt), Teaterforeningen Katusha
Preben Kristensen (The Producers), Det Ny Teater
Tammi Øst (Spilleren), Betty Nansen Teatret
Vivienne McKee (Shirley Valentine), London Toast Theatre/Teatret ved Sorte Hest

 

ÅRETS FORESTILLING 2022
- de nominerede er:

Afbrudt samliv (Vendsyssel Teater/Teater V)
At lære at dø (Mungo Park)
Den kaukasiske kridtcirkel (Teater Republique)
Den poetiske raptus (Hippodromen, Folketeatret)
Fra regnormenes liv (Folketeatret)
Krigen har ikke et kvindeligt ansigt (Teaterforeningen Katusha/Reprise Teatret)
København (Skuespilhuset, Det Kongelige Teater)
Mod til at dræbe (Teatret Møllen/Teater V)
Spilleren (Betty Nansen Teatret)
Stolthed og fordom (Betty Nansen Teatret)

 

ÅRETS ISCENESÆTTER 2022
- de nominerede er:

Anja Behrens (København/Den kaukasiske kridtcirkel), Skuespilhuset, Det Kongelige Teater/Teater Republique
Anna Balslev (Stolthed og fordom/Et dukkehjem), Betty Nansen Teatret/Det Kongelige Teater
Elisa Kragerup (Spilleren/Animal Farm), Betty Nansen Teatret
Geir Sveaass (Den Poetiske Raptus/Stille Stemmer), Folketeatret/Riddersalen
John Fulljames (The Handmaid's Tale/Don Juan/Valkyrien), Operaen, Det Kongelige Teater
Kasper Wilton (Fra Regnormenes liv), Folketeatret, store scene
Rasmus Ask (Den første sten/Mod til at dræbe), Teatret Møllen/Teater V.
Sargun Oshana (Kannibalen), Skuespilhuset, Lille Scene, Det Kongelige Teater/Blaagaard Teater
Stephanie Thomasen (Plejer er død: Kalinka), Uppercut Dance Theatre
Thomas Bendixen (Ugens Rapport/West Side Story), Skuespilhuset, Store Scene, Det Kongelige Teater

 

ÅRETS SÆRPRIS 2022
(til en teaterspecialitet, som gjorde en forskel)
- de nominerede er:

Bartlebyerne (Teater Får302)
Beauvoir (Teatret ved Sorte Hest)
Den hemmelige have (Zangenbergs Teater/Myka/Glyptoteket)
Den lille prins (Operaen/Takkelloftet)
Det kontaktløse forhold (Det olske orkester)
Fra Skjern til Varnæs (Cornelius’ Teaterselskab)
Ren Hang In Peace (R.H.I.P) (Jimbuts Kulturforening/Gritt Uldall-Jessen/Fotografisk Center)
Ripples (Acting For Climate)
Zirkus Nemo - Ud i universet (Zirkus Nemo/Søren Østergaard)


ÅRETS KVINDELIGE HOVEDROLLEPRÆSTATION 2022
- de nominerede er:

Anja Owe (Mine forældres ting), Teatret ved Sorte Hest
Bodil Jørgensen (Maddiker), Folketeatret, Hippodromen
Christine Albeck Børge (Gertrud svarer igen), Husets Teater
Dawn Wall (Fly Me To The Moon), That Theatre Company, Krudttønden
Ellen Hillingsø (Fra regnormenes liv)
Fanny Louise Bernth (Den kaukasiske kridtcirkel)
Karen-Lise Mynster (Fængselsdigte/København)
Lisbet Gajhede (Afbrudt samliv)
Marie Tourell Søderberg (Ilt)
Özlem Saglanmak (O's historie)

 

ÅRETS MANDLIGE HOVEDROLLEPRÆSTATION 2022
- de nominerede er:

Jakob Oftebro (Et dukkehjem), Skuespilhuset, Det Kongelige Teater
Jesper Asholt (Livet er en morgengave), Café Liva
Jørgen Bing (Afbrudt samliv), Vendsyssel Teater/Teater V
Mads Rømer Brolin-Tani (Ugens Rapport), Skuespilhuset, Det Kongelige Teater
Mikkel Arndt (København), Skuespilhuset, Det Kongelige Teater
Morten Burian (Kannibalen), Skuespilhuset, Det Kongelige Teater/Blaagaard Teater)
Ole Sørensen (Mod til at dræbe/Et juleeventyr), Teatret Møllen/Teater V/Kometen, Hvidovre)
Patrick Baurichter (Maskerade/Gertrud taler ud/Kannibalen), Grønnegårds Teatret/Husets Teater/Skuespilhuset, Det Kongelige Teater & Blaagaard Teater)
Sebastian Aagaard Williams (At lære at dø/Hudløs), Mungo Park
Thomas Clausen Rønne (5 kvarter ved 200 grader/Mod til at dræbe/Den vægelsindede), Teatret/Teatret Møllen/Teater V & Stændertorvet, Roskilde

 

ÅRETS KVINDELIGE BIROLLEPRÆSTATION 2022 - de nominerede er:

Anette Støvelbæk (Maskerade), Grønnegårds Teatret
Bodil Jørgensen (Den skaldede frisør), One and Only Musical Teater, Scandic Falkoner
Christiane G. Koch (Maskerade/Den vægelsindede/Medea), Grønnegårds Teatret/Skuespilhuset, Det Kongelige Teater
Julie Steincke (West Side Story), Operaen, Det Kongelige Teater
Lisbeth Lundquist (Fra regnormenes liv), Folketeatret, Store scene
Marie Louise Wille (Den poetiske raptus), Folketeatret, Hippodromen
Marie-Lydie Nokouda (Den vægelsindede), Skuespilhuset, Det Kongelige Teater
Sara Gadborg (Pretty Woman - The Musical), Lion Musicals/Live Nation, Tivolis Koncertsal
Tina Gylling Mortensen (Den kaukasiske kridtcirkel), Teater Republique
Ulla Henningsen (Matilda), Det Kongelige Teater, Gamle Scene

 

ÅRETS MANDLIGE BIROLLEPRÆSTATION 2022
- de nominerede er:

Asger Reher (The Producers), Det Ny Teater
Bo Stendall Larsen (5 kvarter ved 200 grader), Teatret/Teater V
Bue Wandahl (5 kvarter ved 200 grader), Teatret//Teater V
Henrik Prip (Ingenmandsland), Mungo Park
Kenneth M. Christensen (Ugens Rapport), Skuespilhuset, Det Kongelige Teater
Kim Hammelsvang (The Producers), Det Ny Teater
Mikkel Arndt (Ugens Rapport), Skuespilhuset, Det Kongelige Teater
Peter Christoffersen (Mørkt forår), Edison, Betty Nansen Teatret
Simon Bennebjerg (Spilleren), Betty Nansen Teatret
Troels Lyby (Pretty Woman - The Musical/Jytte Fra Marketing er desværre gået for i dag), Lion Musicals/Live Nation, Tivolis Koncertsal/Nørrebro Teater

 

ÅRETS SKUESPILLER-GENNEMBRUD 2022
- de nominerede er:

Alban Lendorf (Den skaldede frisør), One and Only Musical Teater, Scandic Falkoner
Alexandra Jespersen (Fly Me To The Moon), That Theatre Company, Krudttønden
Alexandra-Yoana Alexandrova (The Producers), Det Ny Teater
Christian Collenburg (Pretty Woman - The Musical), Lion Musicals/Live Nation, Tivolis Koncertsal
Kristoffer Eriknauer (Mobbedreng/Faktisk bare fri), Teater V/Teater Hund & co.,Krudttønden
Mathilde Arcel Fock (Mørkt forår), Edison, Betty Nansen Teatret
Niels Anders Manley (Den poetiske raptus), Folketeatret, Hippodromen
Rikke Westi (At lære at dø), Mungo Park
Simon Kongsted (Stolthed og fordom/Den Poetiske Raptus), Betty Nansen Teatret/Folketeatret, Hippodromen
Wahid Sui Mahmoud (Dobbelt V), Blaagaard Teater

 

ÅRETS BØRNE-/UNGDOMS-FORESTILLING 2022:
- de nominerede er:

Animals (Zebu/Meridiano Teatret & Teater Tix)
Da julen kom til Mumidalen (Teatret Zeppelin)
E-Rasmus (Teater Vestvolden/Bornholms Teater/Vendsyssel Teater)
Hvad er det? (Aaben Dans)
Mariehønen Evigglad (Teatret st. tv/Teatret Fairplay)
Nøddeknækkeren og musedronningen (Det lille teater/Marionet Teatret)
Rapunzel (Eventyrteatret)
Vinden i piletræerne (Teater Next/Bremen Teater)
Ødipus (Teater2Tusind/Zebu)
Åbent hus (Riddersalen)

 

ÅRETS SKUESPILLERPRÆSTATION I EN BØRNE-/UNGDOMS-FORESTILLING
- de nominerede er:

Betina Grove (Mariehønen Evigglad), Teatret st. tv/Teatret Fairplay
Mathias Bøgelund (E-Rasmus), Teater Vestvolden/Bornholms Teater/Vendsyssel Teater
Mikkel Reenberg (En kænguru som dig), Anemonen/Hils din mor
Peter Seligmann (Ødipus), Teater2Tusind/Zebu
Ragnhild Kaasgaard (Åbent hus/Stille Stemmer), Riddersalen

 

ÅRETS DANSKE SKUESPIL 2022
- de nominerede er:

Afbrudt samliv (Henriette Katrine Lund), Vendsyssel Teater/Teater V
At lære at dø (Viktor Tjerneld), Mungo Park, annexscenen
Den første sten (Brian Wind-Hansen efter Carsten Jensens forlæg), Teatret Møllen/Teater V
Dobbelt V (Anna Skov og Wahid Sui Mahmoud), Blaagaard Teater
Du vil møde en anden (Marie Bjørn), Cph Stage/Akt 1/Nørrebro Teater
5 kvarter ved 200 grader (Thomas Jacob Clausen og Hans Rønne), Teatret/Teater V
Fodbold, Fodbold, Fodbold (Henrik Szklany), Skuespilhuset, Det Kongelige Teater
The Supreme Gentleman (Nanna Cecilie Bang), Betty Nansen Teatret - foyerscenen/Aarhus Teater
Tolken (Andreas Dawe/Søren Iversen), Cph Stage/Parkteatret i Frederiksund, Kulturhuset Indre By
Ugens Rapport (Andreas Garfield), Skuespilhuset, Det Kongelige Teater

 

ÅRETS SKUESPIL (EFTER UDENLANDSK FORLÆG)
- de nominerede er:

En lille smule ubehag (af Jeff Metcalf), Svalegangen/Folketeatret, Hippodromen
Fly Me To The Moon (af Marie Jones), That Theatre Company, Krudttønden
Gertrud svarer igen (af Christine Albeck Børge, Patrick Baurichter & Liv Helm - baseret på William Shakespeares forlæg), Husets Teater
Krigen har ikke et kvindeligt ansigt (af Pia Rosenbaum baseret på Svetlana Aleksijevitjs forlæg), Teaterforeningen Katusha, Reprise Teatret
Mørkt forår (af Amanda Linnea Ginman og Sonja Ferdinand baseret på Unica Zürns forlæg), Edison, Betty Nansen Teatret
Kannibalen (af Johannes Lilleøre inspireret af virkelige hændelser), Skuespilhuset, Det Kongelige Teater/Blaagaard Teater
Pretty Woman - The Musical (af Garry Marshhall og J. F. Lawton baseret på J. F. Lawton og Garry Marshhalls forlæg),
Rapunzel (af Gunvor Reynberg baseret på Brødrene Grimms forlæg)
Rub-a-dup-dup (af Fergal O’Byrne)
Skoene ved floden (af Ulla Koppel baseret på beretninger om hændelser ved en flod i Budapest)

 

ÅRETS KLASSIKERBEARBEJDELSE 2022
- de nominerede er:

Bartlebyerne (Teatret Får302)
Den kaukasiske kridtcirkel (Teater Republique)
Den poetiske raptus (Folketeatret, Hippodromen)
Fra regnormenes liv (Folketeatret, Store scene
Jeppe på Charlottenlund Slot (Bellevue Teatret)
Mod til at dræbe (Teatret Møllen/Teater V)
Spilleren (Betty Nansen Teatret)
Stolthed og fordom (Betty Nansen Teatret)
West Side Story (Operaen, Det Kongelige Teater)
Ødipus (Teater2Tusind)

 

ÅRETS SCENOGRAFI 2022
- de nominerede er:

Bartlebyerne (Siggi Óli Pálmason), Teater Får302
Den poetiske raptus (Marianne Nilsson), Folketeatret, Hippodromen
Den skaldede frisør (Benjamin La Cour), One and Only Musical Productions, Scandic Falkoner
Don Juan (Dick Bird), Operaen
Gertrud svarer igen (Christian Friedländer), Husets Teater
Into The Woods (Benjamin La Cour), Heltemus ApS, Glassalen i Tivoli
Krigen har ikke et kvindeligt ansigt (Thomas Kolding), Reprise Teatret
Kunsten at være okay (Julian Toldam Juhlin), Nørrebro Teater
Pretty Woman (Benjamin La Cour), Lion Musicals/Live Nation, Tivolis Koncertsal
The Producers (Paul Farnsworth), Det Ny Teater

 

ÅRETS MUSICAL/TEATERKONCERT 2022
- de nominerede er:

Charlie og Chokoladefabrikken (Østerbro Teater, Østre Gasværk/Aarhus Teater)
Den evige ild (Bellevue Teatret)
Den skaldede frisør (One and Only Musical Productions, Scandic Falkoner)
Gasolin (Østerbro Teater, Østre Gasværk)
Into The Woods (Heltemus ApS, Glassalen i Tivoli)
Kinky Boots (Det Ny Teater)
Oh Happy Day! (Folketeatret)
Pretty Woman (Lion Musicals/Live Nation, Tivolis Koncertsal)
The Producers (Det Ny Teater)
West Side Story (Operaen, Det Kongelige Teater)

 

ÅRETS CABARET/SHOW 2022
- de nominerede er:

Bakkens Hvile 2022 (Bakkens Hvile)
Inden vi dør synger vi en sang (Teatret ved Sorte Hest)
Intrio Juleshow (H9)
Jolly Weltschmertz! (Riddersalen)
Platt-Form: Er vi gået for langt? (Glassalen, Tivoli)

 

ÅRETS DANSE-FORESTILLING 2022
- de nominerede er:

Bolero (Granhøj Dans/Teater V)
En skærsommernatsdrøm (Det Kongelige Teater, Gamle Scene)
Kammerballetten 2022 (Trio Vitruvi, Takkelloftet, Operaen)
Kinky Boots (Det Ny Teater)
Plejer er død: Kalinka (Uppercut Danseteater, Dansekapellet)

 

ÅRETS DANSER 2022
- de nominerede er:

Adam Tocuyo (Plejer er død - Kalinka/West Side Story), Uppercut Danseteater, Dansekapellet/Operaen, Det Kongelige Teater
Alba Nadal (Kammerballetten 2022), Takkelloftet, Operaen
Alexander Skjold (Plejer er død - Kalinka), Uppercut Danseteater, Dansekapellet
Astrid Elbo (I Am Gold/Blixen), Betty Nansen Teatret/Operaen, Det Kongelige Teater
Jón Axel Fransson (Giselle/En skærsommernatsdrøm), Det Kongelige Teater, Gamle Scene
Marcus Alexander Roydes (Mørkt forår), Edison, Betty Nansen Teatret
Ryan Tomash (Kammerballetten 2022/Blixen), Takkelloftet, Operaen/Operaen
Sebastian Kloborg (I Am Gold/Kammerballetten 2022/), Betty Nansen Teatret/Takkelloftet, Operaen
Silas Holst (Kinky Boots/Den skaldede frisør), Det Ny Teater/Scandic Falkoner.
Tobias Prætorius (En skærsommernatsdrøm), Det Kongelige Teater

 

ÅRETS ENTERTAINER 2022
- de nominerede er:

Anne-Karin Broberg (Jægerspris Revyen 2022), Jas Teater
Ann Farholt (Bakkens Hvile 2022/Intrio 2022), Bakkens Hvile/H9)
Kristian Holm Joensen (Mænd i mindre doser/Bellevue Sommersalon), Louise Schouw Teater/Bellevue Teatret
Laus Høybye (Platt-Form: Er vi gået for langt?/Lazarus), Glassalen, Tivoli/Skuespilhuset, Det Kongelige Teater
Trine Gadeberg (Verden ifølge Pelle), Cirkusbygningen

 

ÅRETS SANGER (Musical/Teaterkoncert/Cabaret/Show) 2022
- de nominerede er:

Carsten Svendsen (Charlie og chokoladefabrikken), Østre Gasværk, Østerbro Teater
Jimmy Jørgensen (Gasolin), Østre Gasværk, Østerbro Teater
Lars Mølsted (Kinky Boots), Det Ny Teater
Maria Stenz (Inden vi dør, synger vi en sang), Teatret ved Sorte Hest
Trine Pallesen (Ta' mig som jeg er),
Sjællands Teater Fair Play

 

ÅRETS OPERA/OPERETTESANGER 2022
- de nominerede er:

Albert Montañez (Alan Turing), S/H/Copenhagen Opera Festival 
Elisabeth Jansson (Carmen), Operaen, Det Kongelige Teater
Hanne Fischer (The Handmaid's Tale/Valkyrien), Operaen, Det Kongelige Teater
Steffen Jespersen (I Senesinos fodspor/Lisbon Floor) Det Kongelige Teater, Gamle Scene/Takkelloftet, Operaen/Copenhagen Opera Festival 
Tomi Punkeri (Askepot) Operaen, Det Kongelige Teater

 

ÅRETS OPERA/OPERETTE-FORESTILLING 2022
- de nominerede er:

Askepot (Operaen, Det Kongelige Teater)
Don Juan (Operaen, Det Kongelige Teater)
Lisbon Floor (Takkelloftet, Operaen/Copenhagen Opera Festival )
The Handmaid's Tale (Operaen, Det Kongelige Teater)
Valkyrien (Operaen, Det Kongelige Teater)

 

ÅRETS GÆSTESPIL 2022
- de nominerede er:

Detour Dance Festival (Dansekapellet)
Hamlet - Prince of Denmark (Hamletscenen)
Nomad (Folketeatret, store scene/København Danser)

 

ÅRETS TEATERUDFLUGT 2022
- de nominerede er:

Anastasia (Malmø Opera)
Augustenborgs stemmer (Grummes Teater)
Den røde pimpernel (Holbæk Teater/
Sjællands Teater Fair Play)
Dødsdansen (Væksthuset, Odense Teater)
Erasmus Montanus (Aarhus Teater)
Greven af Monte Cristo (Himmerlands Teater)
Kongernes fald (Nordkraft Teater)
Sunset Boulevard (Musikhuset/Den Jyske Opera)
Så som i himmelen (Malmø Opera)
The Boyband Tour (Hermans, Tivoli Friheden)

 


(Vinderne offentliggøres 1/2 kl. 12 på cphculture.dk




 

I