-
Forside

logo logo logo

 

 

 

 

ÅRETS TEATEROPLEVELSER

2021

'

ÅRETS FORESTILLING 2021:

EN FOLKEFJENDE

(NØRREBRO TEATER/

ODENSE TEATER)


De øvrige nominerede:

Den glade enke 2.0 (Operaen, Det Kongelige Teater)

Erna i krig (Kolding Egnsteater/Mungo Park)

Forræder (Randers Teater/Teater V)

Hobbitten (Det Kongelige Teater/Dyrehaven)

Jean de France (Grønnegårds Teatret)

Romeo + Julie (Teatret Møllen/Hamlet Scenen & Teater V)

Som brødre (Teater Grob)

Tour de Chambre (Det Kongelige Teater, Skuespilhuset, Mellemgulvet)

1001 nat (Republique)


ÅRETS ISCENESÆTTER 2021:

KIRSTEN DEHLHOLM (AMDUAT/OPERATION ORFEO)

De øvrige nominerede:

Charlotte Munksø (Jean De France)

Kasper Holten (Den glade enke 2.0/Hobitten)

Mareike Mikat (Ditte Menneskebarn)

Maria Vinterberg (Sandhed og konsekvens)

Peter Dupont Weiss (Erna i krig/Happy Days)

Sigrid Strøm Reibo (Tour de Chambre)

Tim Rushton (Frihed)

Tue Biering (Stille slag/Vi de 1 procent)

Viktor Tjerneld (En folkefjende)

 

ÅRETS SÆRPRIS 2021:

HVORFOR MIG? (TEATER V)

 

De øvrige nominerede:

Amduat (Republique)

Book of Mountain and Seas (Takkelloftet)

Dryppende stof (Copenhagen Opera Festival/Glyptoteket)

En fortælling om blindhed (S/H)

Insideren (Teater Katapult/Teater Grob)

Pride (Det Kongelige Teater)

Sprækker (Musicon)

Stille Slag (Revolver, Republique)

Tam Vild (Dansk Rakkerpak)

 


ÅRETS HÆDERSPRIS 2021:

DANIEL BOHR/NIELS BO VALBRO (SPILLEMAND PÅ EN TAGRYG/OLIVER!)

 

De øvrige nominerede:

Arne Bjørk/Carsten Brandt (Den stille klovn)

Flemming Jensen (Den komiske uskyld/Nissebanden i julemandens land)

Hans Henrik Clemmensen/Vigga Bro (Driving Miles)

Ina-Miriam Rosenbaum (Den retfærdige kriger)

Mikala Bjarnov Lage (Vintersilhuetter)

Pia Jondal/Waage Sandø (Gengangere)

Steen Stig Lommer (Jean de France)

Sue Hansen-Styles (Happy Days, Teatret ved Sorte Hest)

Vivienne McKee (Crazy Christimas Cabaret 2021: Tell Me About It)

 

ÅRETS KVINDELIGE HOVEDROLLEPRÆSTATION 2021:

SARAH BOBERG (SANDHED & KONSEKVENS), TEATRET VED SORTE HEST


De øvrige nominerede:

Anette Støvelbæk (Sandhed og konsekvens)

Camilla Bendix (Marie Grubbe - den levende)

Ene Øster Bendtsen (Valkyriens kamp/Christiane F.)

Kirsten Olesen (De urolige)

Maria Carmen Lindegaard (Ditte Menneskebarn)

Mette Marckmann (Jeg tror kun på en gud/et had/Julespind og englenisser)

Signe Egholm Olsen (Hobbitten)

Sonja Richter (Frøken Julie)

Trine Pallesen (Erna i krig)

 

ÅRETS MANDLIGE HOVEDROLLEPRÆSTATION 2021:

NICOLAI JØRGENSEN (JEAN DE FRANCE)


De øvrige nominerede:

Alexander Mayah Larsen (Som brødre)

Carsten Svendsen (Kærlig hilsen Hadet/Cirkus Jul)

Caspar Juel Berg (Forræder)

Christoffer Hvidberg Rønje (Insideren)

Jakob Højlev Jørgensen (Jeg er min egen kone)

Kasper Dalsgaard (Som Brødre)

Olaf Højgaard (Menneskedyret)

Søren Pilmark (En folkefjende)

Søren Sætter-Lassen (Den indbildt syge)


ÅRETS KVINDELIGE BIROLLEPRÆSTATION 2021:

FANNY LOUISE BERNTH (TOUR DE CHAMBRE)

 

De øvrige nominerede: :

Julie Steincke (American Idiot)

Karen Lise Mynster (Tour de Chambre)

Lea Thiim Harder (The Bodyguard)

Linnea Voss (Frøken Julie)

Malene Melsen (En folkefjende)

Marianne Høgsbro (En folkefjende)

Pernille Petersson (Atlantis)

Sara Gadborg (Waitress)

Tina Gylling Mortensen (Den indbildt syge/Jean de France)


ÅRETS MANDLIGE BIROLLEPRÆSTATION 2021:

ERIK VIINBERG (FORRÆDER)

 

De øvrige nominerede:

Benjamin Kitter (En Folkefjende/Jean de France)

Karsten Jansfort (Sommer i Tyrol)

Kristian Boland (Gengangere)

Mikkel Becker Hilgart (Tour de Chambre)

Sebastian Harris (Waitress)

Søren Hauch-Fausbøll (Sommer i Tyrol/Jul i Gammelby)

Thomas Magnussen (Gengangere)

Tom Jensen (Jean de France/En folkefjende)

Troels Malling (Sommer i Tyrol/Jul i Gammelby)

 

ÅRETS TEATERGENNEMBRUD 2021:

ANTON HJEJLE (PRIDE)

 

De øvrige nominerede:

Albert Stein Ankerstjerne (Frk. Julie)

Anna Bruus Christensen (Tour de Chambre)

Anne Sofie Wanstrup (Elusia)

Clara Løkke (Mit navn er Greta)

Elias Sadaq (Den unge Elias' lidelser)

Johanne Milland (Atlantis)

Marie Sandø Jondal (Gengangere)

Mathias Bøgelund (Offside)

Matias Hedegård Andersen (Forræder)

 

ÅRETS DANSKE SKUESPIL 2021:

 

SOM BRØDRE

AF

ALEXANDER MAYAH LARSEN

(TEATER GROB)

 

De øvrige nominerede:

Den blide klovn (Posthus Teatret)

Den komiske uskyld (Café Liva)

Den unge Elias' lidelser (Hippodromen, Folketeatret)

Erna går i krig (Kolding Egnseater/Mungo Park)

Forræder (Randers Teater/Teater V)

Hurtige fødder (Det Lille Teater)

Marie Grubbe - den levende (Louise Schouw Teater/Kulturium, Ishøj)

Offside (Hilsdinmor/Teatret Masken/Hippodromen, Folketeatret)

Tour de Chambre (Det Kongelige Teater, Skuespilhuset, Mellemgulvet)


ÅRETS NYE SKUESPIL 2021 (EFTER FREMMEDSPROGET FORLÆG):

MIT LIV SOM DOSTOJEVSKIJ (VERDENS MINDSTE TEATER/RUSLANDS HUS) AF ULLA KOPPEL

 

De øvrige nominerede:

"Antons sten" (Faster Cool/Teatret Zeppelin)

"En kat i en tom lejlighed" (Teater9Liv & Bodil Lassen/ Bådteatret)

"Jeg forsvinder" (Det Kongelige Teater, Skuespilhuset, Mellemgulvet)

"Zinkdrengene" (Husets Teater)


ÅRETS KLASSIKERBEARBEJDELSE 2021:

ROMEO OG JULIE

(TEATRET MØLLEN/HAMLET SCENEN & TEATER V)

 

De øvrige nominerede:

"Den glade enke 2.0" (Operaen)

"Ditte Menneskebarn" (Sydhavn Teater)

"En folkefjende" (Nørrebro Teater/Odense Teater)

"Faust" (Operaen)

"Frk. Julie" (Bellevue Teatret)

"Frøken Julie" (Vendsyssel Teater/Teater V)

"Jean de France" (Grønnegårds Teatret)

"Kældermusik" (Bådteatret)

"Souvenir" (Den Ny Opera/Den Fynske Opera)

 

ÅRETS SCENOGRAFI 2021:

DEN GLADE ENKE 2.0 (OPERAEN)

 


De øvrige nominerede:

Amduat (Republique)

Ditte Menneskebarn (Sydhavn Teater)

Erna i krig (Kolding Egnsteater/Mungo Park)

Faust (Operaen)

Forræder (Randers Teater)

Gengangere (NørregadeTeatret/Teater 2/Folketeatret, Hippodromen)

Hobbitten (Det Kongelige Teater/Dyrehaven)

Kældermusik (Bådteatret)

Mod ukendt land (Teater2tusind/Nørregade Teater/Teatret Zebu)


ÅRETS MUSIKFORESTILLING 2021:

DRIVING MILES

(PARKTEATRET - FREDERIKSUND KOMMUNES EGNSTEATER/MONTMARTRE)

 

De øvrige nominerede:

 

American Idiot (Østre Gasværk)

Atlantis (Tivolis Koncertsal)

Bakkens Hvile 2021 (Bakkens Hvile)

Cirkusrevyen 2021 (Cirkusrevyen)

Intrio Juleshow 2021 (H9)

Jeg er jo lige her (Det Kongelige Teater)

Souvenir (Den Ny Opera/Den Fynske Opera)

The Bodyguard - The Musical (Lion Musicals & Live Nation/Scandic Falkoner)

Waitress (Det Ny Teater)


ÅRETS SANGPRÆSTATION (musikteater) 2021:

ANDREA LYKKE OEHLENSCHLÆGER (THE BODYGUARD THE MUSICAL)


De øvrige nominerede:

Kaya Brüel (Atlantis)

Maria Lucia Heiberg (Waitress)

Sara Viktoria Bjerregaard (Jeg er jo lige her)

Viktor Norén (American Idiot)

 

ÅRETS ENTERTAINER 2021:

ULF PILGAARD (CIRKUSREVYEN 2021/MIT LIV SOM ULF)


De øvrige nominerede:

Ann Farholt (Bakkens Hvile 2021/Intrio-Juleshow 2021)

Joen Højerslev (Argumenter imod kvinder/Hobbitten)

Lisbeth Kjærulff (Souvenir)

Lise Baastrup (Den glade enke 2.0)

 

ÅRETS OPERA/OPERETTE-FORESTILLING 2021:

DEN GLADE ENKE 2.0 (OPERAEN/DET KONGELIGE TEATER)

 

De øvrige nominerede:

Begærets mysterier (Det Kongelige Teater, Gamle Scene)

Elskovsdrikken (Operativet/Copenhagen Distillery)

Nordkraft (Copenhagen Opera Festival/Operaen)

Operation: Orfeo (Hotel Pro Forma/Skuespilhuset, Det Kongelige Teater)

 

ÅRETS OPERA/OPERETTESANGER 2021:


PALLE KNUDSEN (DEN GLADE ENKE 2.0)


De øvrige nominerede:

Helene Gjerris (Kældermusik)

Johanne Bock (Maskeballet)

Marie Heeschen (Rigoletto/Opera Hedeland)

Signe Rasmussen (Dryppende stof/ Copenhagen Opera Festival & Glyptoteket)

 

ÅRETS DANSE-FORESTILLING 2021:

MASS EFFECT (BORA BORA/DANSEKAPELLET)

 

De øvrige nominerede:

 

"Frihed" (Det Kongelige Teater, Skuespilhuset)

"Giant Steps" (Det Kongelige Teater, Gamle Scene)

"Kentaur" (Dansk Danseteater)

"Plejer er død - Limbo" (Uppercut Dance Theatre)

 

ÅRETS DANSER 2021:

MARK PHILIP (PLEJER ER DØD - LIMBO)

 

De øvrige nominerede:

Andreas Kaas (Romeo og Julie)

Selene Muñoz (Sommerballet Danish Design Monochrome/7senses)

Ulrik Birkkjær (San Francisco Ballet)

William Cardoso (Mass Effect)


ÅRETS BØRNE- OG/ELLER UNGDOMSFORESTILLING 2021:

HOBBITTEN (DET KONGELIGE TEATER/DYREHAVEN)

 

De øvrige nominerede:

Antons sten (Faster Cool/Teatret Zeppelin)

Dansefeber (Det Kongelige Teater, Gamle Scene)

Dengang du var lille (Riddersalen)

Fyrtårnet (Marionet Teatret, Kongens have)

God jul, Cirkeline (Teater NEXT/Teater V)

Offside (Hilsdinmor/Teatret Masken/Hippodromen, Folketeatret)

Robin Hood (Eventyrteatret, Glassalen, Tivoli)

Til ungdommen (Teater V)

Tænk engang! (Teater Hund & co.)

 

ÅRETS TEATERUDFLUGT 2021:

STORMFULDE HØJDER I-III (ODENSE TEATER)

 

De øvrige nominerede:

A Clockwork Orange (Aarhus Teater)

Baldersbæks stemmer (Baldersbæk gods)

Dansefestival på Teater Møn (Granhøj Dans/Asterions Hus)

Den danske pige (Vejle Musikteater)

Fiskerne (Nordkraft)

Inkognito Royal (Den jyske opera/Aarhus Musikhus)

Kai Normann og krigen (Gjorslev Gods/Cornelius' Teaterselskab)

Ordet (Aarhus Teater, Scala)

Vi maler byen rød (Nyborg Festspil)


ÅRETS GÆSTESPIL 2021:

"PINA BAUCH" ("LE SACRE DU PRINTEMPS" & "COMMON GROUND[S]"), ØSTRE GASVÆRK

 

De øvrige nominerede:

"Kærlighed til tangoen", Østre Gasværk

"Light" (Hofesh Shechter Company), Operaen, Det Kongelige Teater

"Moving a Memory", Convoi Exceptionnel/Gotved Instituttet

"San Francisco Ballet solister", Østre Gasværk

 

 



 

I