En smule kendskab til anime-serien ”Chainsaw Man” er bestemt en fordel, inden man begiver sig ind til efterfølgeren, den meget indforståede spillefilm CHAINSAW MAN: THE MOVIE: REZE ARC
Instruktøren Tatsuya Yoshiharas tekniske mesterskab fornægter sig ikke, og ikke mindst de smukke kærlighedsscener mellem Denji og Makima i filmens første del er skildret med berusende visuel poesi. Den nye stjerne Kikunosuke Toya tilfører også Denji-figuren en god portion humor på det originale japanske lydspor.
Men snart kvæler effekterne og volden alt levende, og den stilfærdige melankolske stemning i byen bliver afløst af et stygt og støjende kampunivers blottet for humor og kunstneriske finesser.
Tatsuya Yoshihara vil fortælle for meget på al for kort tid, og jo mere han sætter klipperytmen i vejret og skruer op for lyden, jo mere distanceres man fra historien og karaktererne. Man føler sig ganske hjernevasket, da denne larmende animationsfilm om djævle og djævlejægere endelig er slut, og længes ligefrem efter en lun og legende sekvens fra Disneys juleshow.

