-
Forside

logo logo logo

 

 

 

 

SÆSONENS BEDSTE FILM

2020-2021

 

HÆDERSPRISEN

(for en særlig indsats i dansk film)

THOMAS BO LARSEN (DRUK)

 

SÆSONENS DANSKE FILM

De nominerede er:

Druk

Flugt

Retfærdighedens ryttere

Skål

Vores mand i Amerika

 

SÆSONENS DANSKE FILMINSTRUKTØR 2020/21

De nominerede er:

Anders Thomas Jensen (Retfærdighedens ryttere)

Cecilie Debell/Marie Tórgarð (Skál)

Christina Rosendahl (Vores mand i Amerika)

Jonas Poher Rasmussen (Flugt)

Thomas Vinterberg (Druk)


SÆSONENS DANSKE FILMSKUESPILLER 2020/21

De nominerede er:

Andrea Heick Gadeberg (Retfærdighedens ryttere)

Finn Nielsen (Lille Sommerfugl)

Henning Jensen (Buster Oregon Mortensen/Julemandens datter 2)

Karen-Lise Mynster (Lille Sommerfugl)

Kirsten Olesen (Madklubben)

Mads Mikkelsen (Druk/Retfærdighedens ryttere)

Mikkel Boe Følsgaard (Vores mand i Amerika)

Stina Ekblad (Madklubben)

Trine Dyrholm (Erna i krig)

Ulrich Thomsen (Vores mand i Amerika/Marco Effekten/Erna I Krig)

 

 

HÆDERSPRISEN

(for en livsindsats i fremmedsprogede film)

FANNY ARDANT

(LA BELLE EPOQUE)

 

SÆSONENS FILM (fremmedsproget) 2020/21

De nominerede er :

Berlin Alexanderplatz (Burhan Qurbani), Forført (Safy Nebbou), Livets bedste år (Lelouch), Minari (Lee Isaac Chung), Officer og spion (Polanski), Om det uendelige (Andersson), Søstrene Gusmãos usynlige liv (Karim Aïnouz), The Farewell (Lucy Wang), The Painted Bird (Václav Marhoul), Tove (Zaida Bergroth)

 

SÆSONENS FILMINSTRUKTØR (af fremmedsprogede film) 2020/21

De nominerede er:

Lee Isaac Chung (Minari), Lucy Wang (The Farewell), Robert Guédiguian (Gloria Mundi), Roman Polanski (Officer og spion), Roy Andersson (Om det uendelige), Safy Nebbou (Forført), Samuel Kishi (Los Lobos), Teona Strugar Mitevska (Gud eksisterer, hendes navn er Petrunya), Václav Marhoul (The Painted Bird), Zaida Bergroth (Tove)

 

SÆSONENS SKUESPILLER (hovedroller i fremmedsprogede film) 2020/21

De nominerede er:

Blagoj Veselinov (Secret ingredient), Daniel Auteuil (La Belle Epoque), Elyas M'Barek (Sagen Cellini), Fabrice Luchini (På kanten af livet/Mysteriet om Henri Pick), Jean Dujardin (Officer og Spion), Jean-Louis Trintignant (Livets bedste år), Luca Marinelli (Martin Eden), Sami Bouajila (A Son), Steven Yeun (Minari), Welket Bungué (Berlin Alexanderplatz)

 

SÆSONENS SKUESPILLERINDE (hovedroller i fremmedsprogede film) 2020/21

De nominerede er:

Alma Pöysti (Tove), Anouk Aimée (Livets bedste år), Arndís Hrönn Egilsdóttir (Mælkekrigen), Awkwafina (The Farewell), Catherine Deneuve (Sandheden), Emmanuelle Bercot (Familiefesten), Julia Stockler (Søstrene Gusmãos usynlige liv), Juliette Binoche (Forført/Den gode hustru/Sandheden), Najla Ben Abdallah (A Son), Micaela Ramazzotti (De smukkeste år)

 

SÆSONENS SKUESPILLER (biroller i fremmedsprogede film) 2020/21

De nominerede er:

Albrecht Schuch (Berlin Alexanderplatz/Systembryder), Francois Berléand (Den gode hustru), Franco Nero (Sagen Collini), Grégory Gadebois (Officer og Spion), Jean-Pierre Darroussin (Gloria Mundi), Louis Garrel (Officer og spion), Marco Leonardi (Martin Eden), Robinson Stévenin (Gloria Mundi), Shanti Roney (Tove), Ulrich Noethen (Tysktime)

 

SÆSONENS SKUESPILLERINDE (birolle i fremmedsprogede film) 2020/21

De nominerede er:

Ariane Ascaride (Gloria Mundi), Cici Lau (Los Lobos), Fernanda Montenegro (Søstrene Gusmãos usynlige liv), Gabriela Maria Schmeide (Systembryder), Hanna Schygulla (Mysteriet om Henri Pick), Joanna Haartti (Tove), Lisa Hagmeister (Systembryder), Nicole Garcia (Forført), Shuzhen Zhao (The Farewell), Yuh-Jung Youn (Minari)

 

SÆSONENS GENNEMBRUD (i fremmedsprogede film) 2020/21

De nominerede er:

Alan Kim (Minari), François Civil (Forført), Helena Zengel (Systembryder), Jules Houplain (Forført), Levi Eisenblätter (Tysktime), Leonardo Nájar Márquez (Los Lobos), Maximiliano Nájar Márquez (Los Lobos), Petr Kotlár (The Painted Bird), Tom Gronau (Tysktime), Zorica Nusheva (Gud er en kvinde, og hende navn er Petrunya)

 

HÆDERSPRISEN

(for en livsindsats i engelsksprogede film)


EMMA THOMPSON

(CRUELLA)


SÆSONENS FILM 2020/21 (engelsksproget)

De nominerede er:

Ammonite (Francis Lee), Hillbilly Elegy (Ron Howard), In The Heights (Jon M. Chu), Mank (David Fincher), Nomadland (Chloé Zhao), Sound of Metal (Darius Marder), The Father (Florian Zeller), The King of Staten Island (Judd Apatow), The Trial of the Chicago 7 (Aaron Sorkin), The United States vs. Billie Holiday (Lee Daniels),

 

SÆSONENS INSTRUKTØR 2020/21 (engelsksproget film)

De nominerede er:

Aaron Sorkin (The Trial of the Chicago 7), Chloé Zhao (Nomadland), Darius Marder (Sound of Metal), David Fincher (Mank), Emerald Fennell (Promising Young Woman), Florian Zeller (The Father), Francis Lee (Ammonite), Jessica Hausner (Little Joe), Jon M. Chu (In The Heights), Sarah Gavros (Rocks)

 

SÆSONENS HOVEDROLLE-SKUESPILLERINDE 2020/21 (engelsksproget film)

De nominerede er:

Amy Adams (Hillbilly Elogy), Andra Day (The United States vs. Billie Holiday), Carey Mulligan (Promising Young Woman), Emily Beecham (Little Joe), Frances McDormand (Nomadland), Gemma Arterton (Summerland), Jessie Buckley (Wild Rose), Kate Winslet (Ammonite), Olivia Colman (The Father), Saoirse Ronan (Ammonite)

 

SÆSONENS HOVEDROLLE-SKUESPILLER 2020/21 (engelsksproget film)

De nominerede er:

Anthony Hopkins (The Father), Anthony Ramos (In The Heights), Dev Patel (The Personal History of David Copperfield), Eddie Redmayne (The Trial of the Chicago 7), Gary Oldman (Mank), James Norton (Den sorte jord), Paul Walter Hauser (Richard Jewell), Pete Davidson (The King of Staten Island), Riz Ahmed (The Sound of Metal), Trevante Rhodes (The United States vs. Billie Holiday)

 

SÆSONENS BIROLLE-SKUESPILLERINDE 2020/21 (engelsksproget film)

De nominerede er:

Essie Davis (Milla), Fiona Shaw (Ammonite), Gemma Jones (Ammonite), Glenn Close (Hillbilly Elegy), Harriet Walters (Herself), Julie Walters (Wild Rose), Kathy Bates (Richard Jewell), Marisa Tomei (The King of Staten Island), Olga Merediz (In The Heights), Sophie Okonedo (Wild Rose)

 

SÆSONENS BIROLLE-SKUESPILLER 2020/21 (engelsksproget film)

De nominerede er:

Bill Murray (On The Rocks), Christopher Walken (I krig med morfar), Frank Langella (The Trial of the Chicago 7), Lance Henriksen (Falling), Lin-Manuel Miranda (In The Heights), Mark Rylance (The Trial of the Chicago 7), Paul Raci (The Sound of Metal), Rufus Sewell (The Father), Sacha Baron Cohen (The Trial of the Chicago 7), Sam Neil (Blackbird)

 

SÆSONENS GENNEMBRUD 2020/21 (engelsksproget film)

De nominerede er:

Bo Burnham (Promising Young Woman), Bukky Bakray (Rocks), Corey Hawkins (In The Heights), Eliza Scanlen (Milla), Gregory Diaz IV (In The Heights), Kit Connor (Little Joe), Olivia Cooke (Sound of Metal), Toby Wallace (Milla), Tracee Ellis Ross (The High Note), Vanessa Kirby (Den sorte jord)

 

SÆSONENS ANIMATIONSFILM 2020/21

De nominerede er:

Bien Maja og det gyldne æg
Bølle på eventyr
Croods: En ny tid
Familien Big Foot
100 procent ulv
Knudsen & Lassen og det store dyr
Luna og den magiske krystal
Peter Kanin hopper hjemmefra
Tom & Jerry
Yakiri

 

SÆSONENS DOKUMENTARFILM 2020/21

De nominerede er:

David Attenborough: A Life on our planet
Fellini of the Spirits
Frida: Viva La Frida
Greta
I Walk
Once Were Brothers
On the edge
Rejsen til Utopia
Seven Years of Lucas Graham
Til Sama

 

SÆSONENS REPREMIERE 2020/21

De nominerede er:

Bliktrommen
Kaninbjerget
Happy Together
In The Mood For Love
Memories of a Murder


(vinderne offentliggøres på cphculture.dk d. 1/8 kl. 18)

 






 











 

I