-
Forside

logo logo logo

 

 

 

 

TEATERSÆSONEN 2020/21

Sæsonens bedste teateroplevelser

(Vinderne offentliggøres på cphculture.dk den 1/8 kl. 18)


SÆSONENS FORESTILLING 2020/21

De nominerede er:

Det ensomme hjerte (Teatret Møllen/Hvidovre Medborgerhus)
En historie om vold (Aveny-T)
Erna i krig (Kolding Egnsteater/Mungo Park)
Faust (Republique)
Hobbitten (Det Kongelige Teater/Dyrehaven)
Jean de France (Grønnegårds Teatret)
Lille Eyolf (Husets Teater)
Mens vi venter på Godot (Teatret ved Sorte Hest)
Som brødre (Teater Grob)
Spejlmanden (Mungo Park)


SÆSONENS ISCENESÆTTER 2020/21

De nominerede er:

Anders Lundorph (En historie om vold/Den utrolige historie om den kæmpestore pære)
Frede Gulbransen (Robin Hood)
Kasper Holten (Hobbitten/Maskarade)
Kirsten Dehlholm (Amaduat/Operation: Orfeo)
Liv Helm (Lille Eyolf)
Maria Vinterberg (Mens vi venter på Godot)
Martin Lyngbo (Intet)
Peter Dupont Weiss (Se på mig, når jeg taler til dig/Erna i krig)
Alexander Mayah Larsen/Kasper Dalsgaard & instruktørkonsulent Sargun Oshana (Som brødre)
Tue Biering (My Deer Hunter)


SÆSONENS SÆRPRIS 2020/21

De nominerede er:

Absolute Shakes - Vol. 6 (Folketeatret/H. C. Ørstedsparken)
Amduat (Republique)
Det førerløse menneske (Forsøgsstationen)
En fortælling om blindhed (S/H)
Forvandlingen (Bådteatret)
Før vi forsvinder (Out of Balanz/Dynamo Workspace/Teater V)
Insideren (Teater Grob)
My Dear Hunter (Edison, Betty Nansen Teatret)
Ventesorg (C:NTACT, Edison)
Verdensfrelserinden (S/H)

 

SÆSONENS HÆDERSPRIS 2020/21

De nominerede er:

Daniel Bohr (Oliver!)
Hans Rønne (Det begynder at blive koldt om fødderne)
Henrik Prip (Celeste)
Jens Albinus (Lille Eyolf & Husets Teater)
Kirsten Olesen (Et tysk liv)
Olaf Johannesen (Faust)
Staffan Valdemar Holm (Faust)
Steen Stig Lommer (Grønnegårds Teater & Mens vi venter på Godot)
Søren Sætter-Lassen (Faust)
Vigga Bro (Ode til de glemte)


SÆSONENS KVINDELIGE HOVEDROLLEPRÆSTATION 2020/21

De nominerede er:

Amira Jasmina Jensen (Viva La Frida!)
Bodil Lassen (En kat i en tom lejlighed)
Charlotte Munck (Zinkdrengene)
Emma Sehested Høegh (Lolita for altid)
Lane Lind (Hvis livet var en sang)
Marina Bouras (Zinkdrengene)
Sarah Boberg (Se på mig når jeg taler til dig)
Sicilia Gadborg Høegh (Et dukkehjem)
Signe Egholm Olsen (Lille Eyolf/Hobbitten)
Trine Pallesen (Erna i krig)

 

SÆSONENS MANDLIGE HOVEDROLLEPRÆSTATION 2020/21

De nominerede er:

Andreas Jebro (En historie om vold)
Esben Smed (Hamlet)
Frank Thiel (Alle gode ting)
Kasper Dalsgaard (Som Brødre)
Lasse Steen Jensen (Lageret Huset Marie)
Mads Wille (Mens vi venter på Godot)
Mikkel Arndt (Regnbuefar)
Nicolai Jørgensen (Jean de France)
Nicolas Bro (Mens vi venter på Godot)
Thomas Clausen Rønne (Det ensomme hjerte)


SÆSONENS KVINDELIGE BIROLLEPRÆSTATION 2020/21

De nominerede er:

Ane Helene Hovby (Det ensomme hjerte)
AnnMari Max Hansen (Oliver!)
Asta August (Lille Eyolf)
Kizzy Matiakis (Sylfiden)
Linnea Voss (Frøken Julie)
Mette Horn (Den gerrige)
Rosalinde Mynster (Jean de France)
Sara Gadborg Høegh (Waitress)
Stine Schrøder Jensen (Hamlet/Den utrolige historie om den kæmpestore pære/Ebberød Bank 2.0)
Tina Gylling Mortensen (Jean de France)

 

SÆSONENS MANDLIGE BIROLLEPRÆSTATION 2020/21

De nominerede er:

Alvin Olid Bursøe (Den utrolige historie om den kæmpestore pære)
Benjamin Kitter (Jean de France)
Elliott Crosset Hove (Livstidsgæsterne)
Jens-Christian Wandt (Oliver!)
Joen Højerslev (Hobbitten/Faust)
Karsten Jansfort (Sommer i Tyrol)
Mads Reuther (Den gerrige)
Patrick Baurichter (En historie om vold)
Søren Hauch-Fausbøll (Sommer i Tyrol)
Troels Malling (Sommer i Tyrol)

 

SÆSONENS GENNEMBRUD 2020/21

De nominerede er:

Alexander Mayah Larsen (Som brødre)
Clara Løkke (Mit navn er Greta)
Daniel Niel Ash (The Shy Manifesto)
Mathilde Arcel Fock (Nogen er ude at drikke øl)
Mio Trond Lambers (Jeg er Silas)+
Morten Kjær (Erna i krig)
Nana Morks (Spejlmanden/Tatovering),
Sara Fanta Traore (Tatovering/Spejlmanden),
Siw Ulrikke Maibom (Faust)
Viktor Norén (American Idiot)

 

SÆSONENS DANSKE SKUESPIL 2020/2021

De nominerede er:

Det ensomme hjerte (Brian Wind-Hansen)
Erna går i krig (Peter Dupont Weiss)
Jeg er Silas (Julie Maj Jakobsen)
Livstidsgæsterne (Line Knutzon)
Regnbuefar (Mikkel Trier Rygård)
Scavenius (Kristian Halken)
Som brødre (Alexander Mayah Larsen)
Spejlmanden (Viktor Tjerneld)
Tatovering (Anna Malzer)
Ud med Knud (Leiv Arne Kjøllmoen/Henriette Vedel)

 

SÆSONENS NYE SKUESPIL (EFTER FREMMEDSPROGET FORLÆG) 2020/21

De nominerede er:

Alle gode ting (Nørrebro Teater)
En historie om vold (Aveny-T)
En kat i en tom lejlighed (Bådteatret)
Et tysk liv (Det Kongelige Teater)
Extremophiles (That Theatre Company/Krudttønden)
Jeg forsvinder (Det Kongelige Teater)
Se på mig når jeg taler til dig (Husets Teater)
The Cheyenne Are Leaving (Why Not Theatre/Teatret ved Sorte Hest)
The Effect (CTC/Krudttønden)
Zinkdrengene (Husets Teater)

 

SÆSONENS KLASSIKERBEARBEJDELSE 2020/21

De nominerede er:

Den gerrige (Folketeatret)
Et dukkehjem (Skuespilhuset, Det Kongelige Teater)
Faust (Republique)
Frøken Julie (Vendsyssel Teater/Teater V)
Hamlet (Skuespilhuset, Det Kongelige Teater)
Jean de France (Grønnegårds Teatret)
Lille Eyolf (Husets Teater)
Mens vi venter på Godot (Teatret ved Sorte Hest)
Oliver! (Det Ny Teater)
Robin Hood (Folketeatret)

 

SÆSONENS SCENOGRAFI 2020/21

De nominerede er:

Amduat (Republique)
Den utrolige historie om den kæmpestore pære (Skuespilhuset, Det Kongelige Teater)
Erna i krig (Kolding Egnsteater/Mungo Park Kolding)
Hobbitten (Det Kongelige Teater/Dyrehaven)
Lille Eyolf (Husets Teater)
Ode til de glemte (Bellevue Teatret)
Samba: Plejer er død (Uppercut/Dansekapellet)
Robin Hood (Folketeatret)
Scavenius (Bådteatret)
Tryllefløjten (Operaen)

 

SÆSONENS MUSICAL/TEATERKONCERT/CABARET 2020/21
De nominerede er:

Bakkens Hvile 2020/21 (Bakkens Hvile)
Close To You (Bremen Teater)
American Idiot (Østre Gasværk)
Hvis livet var en sang (Café Liva)
Jeg er jo lige her (Det Kongelige Teater)
Late Night på Posthus Teatret (Posthus Teatret)
Lolita for altid (Republique)
Ode til livet (Bellevue Teatret)
Oliver! (Det Ny Teater)
Waitress (Det Ny Teater)

 

SÆSONENS SANGER (MUSICAL/TEATERKONCERT) 2020/21

De nominerede er:

Lars Mølsted (Waitress)
Maria Lucia Heiberg (Waitress)
Preben Kristensen (Oliver!)
Julie Steincke (American Idiot)
Sara Viktoria Bjerregaard (Jeg er jo lige her)

 

SÆSONENS ENTERTAINER 2020/21

De nominerede er:

Casper Phillipson (Late Night på Posthus Teatret)
Lisbet Gajhede (Vintersilhuetter)
Marie Mondrup (Humørhelt/Sommer i Tyrol)
Ragnhild Kaasgaard (Dengang du var lille)
Sebastian Harris (Waitress)

 

SÆSONENS OPERA-FORESTILLING 2020/21

De nominerede er:

Elskovsdrikken (Operativet/Copenhagen Distillery)
Intet (Operaen, Det Kongelige Teater)
Maskarade (Operaen, Det Kongelige Teater)
Operation: Orfeo (Hotel Pro Forma/Skuespilhuset, Det Kongelige Teater)
The Doll Behind The Curtain (Den Åbne Opera/Takkelloftet, Det Kongelige Teater)

 

SÆSONENS OPERASANGER 2020/21

De nominerede er:

Clara Cecilie Thomsen (Rigoletto)
Jacob Skov Andersen (Intet/Tryllefløjten)
Jens Søndergaard (Simon Boccanegra/Fidelio)
Niels Jørgen Riis (Fidelio)
Petter Moen (Elskovsdrikken)

SÆSONENS DANSE-FORESTILLING 2020/21

De nominerede er:

Light (Hofesh Shechter Company/Operaen, Det Kongelige Teater)
Mahlers 3. symfoni (Operaen, Det Kongelige Teater)
Samba: Plejer er død (Uppercut Dance Theatre, Dansekapellet)
Sylfiden (Gamle Scene, Det Kongelige Teater)
This Is Not Swan Lake (Granhøj Dans/Skuespilhuset, Det Kongelige Teater)

 

SÆSONENS DANSER 2020/21

De nominerede er:

Marcin Kupiñski (Mahlers 3. symfoni)
Mark Phillip (Samba, Uppercut Dance Theatre)
Sebastian Haynes (7senses)
Selene Muñoz (7senses/Selene Muñoz - Koncert & Dans, Louisiana Koncertsal)
Stephanie Thomasen (Samba, Uppercut Dance Theatre)

 

SÆSONENS BØRNE- OG/ELLER UNGDOMSFORESTILLING 2020/21

De nominerede er:

Dengang du var lille (Riddersalen)
Den utrolige historie om den kæmpestore pære (Skuespilhuset, Det Kongelige Teater)
Fyrtårnet (Marionet Teatret)
Hobbitten (Det Kongelige Teater/Dyrehaven)
Humørhelt (Anemonen)
Jeg er Silas (Hils din mor/Folketeatret)
Mio Min Mio (Teatret Zeppelin)
Robin Hood (Folketeatret)
Ud med Knud (Teater Fair Play/Holbæk Teater)
Under huden (Mærkværk/Teaterøen)


SÆSONENS TEATERREJSEMÅL 2020/21

De nominerede er:

A Clockwork Orange (Stiklingen, Aarhus Teater)
Alle mulige ting til salg + Revolution i kommunen (Aalborg Teater)
Baskerville (Himmerlands Teater, Hobro)
Blue Jasmine (Odense Teater)
Funny Girl (Malmø Opera)
George Dandin (Teatret Slotsgården, Odense)
I den nordiske sommernat (Langeskov Forsamlingshus)
I går og i morgen (Den jyske opera)
Romeo + Julie (Teatret Møllen)
1658 (Rønne Theater, Bornholm)

 

SÆSONENS ONLINE-FORESTILLING 2020/21

De nominerede er:

Cyrano (Aalborg Teater)
Den unge Elias' lidelser (Folketeatret)
Det spejl de kalder dig (Republique)
Forsvindingsnumre (Republique)
Karantæne (Det Kongelige Teater)
Meter i sekundet (Republique)
Ordet (Folketeatret)
Selvmordsmanual (Republique)
Stav til sex (Teater V)
Tine (Aalborg Teater)

 

SÆSONENS ONLINE PRÆSTATION 2020/21

De nominerede er:

Amalie Dollerup (Ordet)
Christoffer Hvidberg Rønje (Selvmordsmanual)
Lise Baastrup (Meter i sekundet)
Tammi Øst (Karantæne)
Tina Gylling Mortensen (Det spejl de kalder dig)

(Vinderne offentliggøres her på sitet d. 1/8 kl. 18)




 











 

I