-
Forside

logo logo logo

 

 

 

 

ÅRETS TEATEROPLEVELSER iflg. cphculture.dk

(Vinderne offentliggøres d. 1/2 kl. 12 på cphculture.dk)


ÅRETS FORESTILLING 2019

De nominerede er:


Adressaten ubekendt (Det Kongelige Teater, Skuespilhuset)

Amadeus (Det Kongelige Teater, Gamle Scene)

Amerika (Nørrebro Teater)

Cyrano de Bergerac (Det Kongelige Teater, Skuespilhuset)

En skærsommernatsdrøm (Betty Nansen Teatret)

Erasmus Montanus (Østre Gasværk/Aarhus Teater)

Hvem er bange for Virginia Woolf? (Det Kongelige Teater, Skuespilhuset)

Lehman Brothers (Republique)

Selvmordets anatomi (Republique)

Shakespeare in Love (Østre Gasværk)

 


ÅRETS ISCENESÆTTER 2019

De nominerede er:

 

Anja Behrens (Selvmordets anatomi/Symposium)

Christian Lollike (Erasmus Montanus/Don Juan)

Elisa Kragerup (En skærsommernats drøm)

Kasper Holten (Amadeus/Drot og Marsk)

Katrine Wiedemann (Shakespeare in Love/Cyrano de Bergerac)

Liv Helm (Corydong/Brøgger)

Pelle Nordhøj Kann (Dødsdansen 3.0/Danner/The Beatroots/En fandens mand)

Peter Langdal (Lehman Brothers)

Thomas Bendixen (Adressaten ubekendt/Hvem er bange for Virginia Woolf?)

Tue Biering (Dark Noon/Mod alle odds/Pigen med bomberne)

 

ÅRETS SÆRPRIS

(tildeles en forestilling, der i bedste forstand var anderledes)

De nominerede er:

 

Dark Noon (Revolver, Republique)

Digtning (Det Kinesiske Lysthus/“That Hysteric Theatre”/Nydanskeren Jimbuts Kulturforening)

Dødsangst i galop (S/H/Cheer Extreme)

Find Vahid (Husets Teater/Teaterforeningen Yel Kayé)

Første Parket (Får302/Kunstkollektivet Familien)

Gilgamesh (Hotel Pro Forma/Ny Carlsberg Glyptotek)

I Feel Good (Kongens Have/Brændende Kærlighed)

Skjult nummer - særudgave (Cantabile 2/Carlsberg Museum)

Tam/Tyk/Tatoveret (Får302/Lux Lux Lux/Teater Hund og Co.)

Årets Arbejdsplads (Teatergrad)

 

ÆRESPRISEN 2019

(for en eller flere præstationer i år samt ikke mindst for en livslang karriere i teatrets tjeneste)

De nominerede er:

 

Daniel Bohr (Spillemand på en tagryg)

Dario Campeotto (60-års jubilæumsshow)

Kirsten Olesen (De fulde)

Lone Hertz (Mød mig på Cassopeia)

Niels Brunse (Shakespeare in Love/Cyrano de Bergerac/En skærsommernats drøm)

Ole Sørensen (King Lear/Svejk i 2. verdenskrig)

Per Pallesen (Hattejagten)

Søren Sætter-Lassen (Amadeus)

Vivienne McKee (Oh Baby, It's Cole)

Waage Sandø & Pia Jondal (Dødsdansen)

 

ÅRETS SKUESPILLERINDE (i en hovedrolle)

De nominerede er:


Bozenna Partyka (De uskyldige skyldige)

Christine Albæk Børge (Selvmordets anatomi)

Ena Spottag (Kunsten at være lykkelig)

Iben Hjejle (Jordens indre)

Jeanett Albeck (Brøgger)

Johanne Louise Schmidt (Penthesilea/Cyrano de Bergerac)

Karin Heinemeier (Hvid tegner sort model/Drømme om noget andet)

Lise Lauenbjerg (Danner)

Stina Ekblad (Dantes guddommelige komedie)

Tammi Øst (Hvem er bange for Virginia Woolf?)

 

ÅRETS SKUESPILLER (i en hovedrolle)

De nominerede er:

 

Andreas Jebro (Erasmus Montanus)

Casper Crump (Richard III)

Jens Jørn Spottag (Hvem er bange for Virginia Woolf?)

Lars Mikkelsen (Adressaten ubekendt)

Nicolai Jørgensen (Har du hørt en fugl synge?/Amerika)

Olaf Johannessen (Cyrano de Bergerac)

Simon Bennebjerg (En skærsommernats drøm/Amadeus)

Søren Sætter-Lassen (Adressaten ubekendt)

Thure Lindhardt (Shakespeare in Love)

Troels II Munk (Monsieur Ibrahim og koranens blomster)

 

ÅRETS SKUESPILLERINDE (i en birolle)

De nominerede er:

 

Ann Elenora Jørgensen (Helligtrekongersaften)

Anne-Lise Gabold (Richard III)

Christine Exner (Mixdouble)

Dawn Wall (Last Tango in Little Grimley)

Helle Fagralid (Selvmordets anatomi)

Johanne Louise Schmidt (Hvem er bange for Virginia Woolf?)

Laura Bro (Jordens indre)

Lea Thiim Harder (Terkel i knibe)

Line Svendsen (I Feel Good)

Ulla Henningsen (Solformørkelse)

 

ÅRETS SKUESPILLER (i en birolle)

De nominerede er:

 

Alvin Olid Bursøe (Brødrene Løvehjerte/Cyrano de Bergerac)

Andreas Dittmer (Skam 3)

Flemming Enevold (Shakespeare in Love)

Jimmy Jørgensen (I love Dick)

Kristian Halken (Corydong/Amadeus/Cyrano de Bergerac)

Mikkel Arndt (Shakespeare in love/En skærsommernats drøm)

Mikkel Reenberg (Den sommer far blev homo)

Morten Brovn (Mixdouble/Solformørkelse/Drømmen om noget andet)

Peter Plaugborg (En skærsommernats drøm)

René Benjamin Hansen (Den sommer far blev homo)


ÅRETS GENNEMBRUD

De nominerede er:


Amira Jasmina Jensen (16:29)

Charlotte Amalie Kehlet (Den første dråbe blod)

Emil Blak Olsen (Finn og de fem fajl)

Emma Sehested Høeg (Velkommen til Pandora)

Kim Ace Nielsen (Tarzan)

Kristian Rossen (Spillemand på en tagryg)

Mohamed Ali Osman (Hvid tegner sort model)

Peter Schlie (Den sommer far blev homo)

Roberta Reichhardt (Jordens indre)

Søren Højen (Look Back In Anger/A Midsummer Night's Dream)

 

ÅRETS NYE DANSKE STYKKE

De nominerede er:

 

"Corydong" af Henrik Szklany (Teater Grob)

"Danner" af Line Mørkeby (Det Flydende Teater)

"Dansen med far" af Rikke Wölck (Folketeatret, Hippodromen/High Noon Teaterproduktion)

"Den første dråbe blod" af Robert Reinhold (Teatret Fair Play)

"Finn og de fem fajl" af Magnus I. Berg (Zangenbergs Teater)

"Frøken Ignora eksploderer" af Albert Nielsen og Lisbet Lipschitz efter Katrine Marie Guldagers forlæg (Anemonen)

"Generation håbløs" af Sofie Diemer (Teater V.)

"I nat kommer krigen hjem" af Kristian Erhardsen og Joan Rang Christensen (Teatret ved Sorte Hest/Johns Teater)

"Jordens indre" af Simone Isabel Nørgaard (Hippodromen, Folketeatret)

"Med mig sig i mine egne arme" af Christina Hagen (Revolver, Republique)

 

ÅRETS NYE STYKKE (BASERET PÅ ET UDENLANDSK VÆRK )

De nominerede er:

 

"Adressaten ubekendt" (Skuespilhuset, Det Kongelige Teater)

"De fulde" af Ivan Vyrypajev (Skuespilhuset, Det Kongelige Teater)

"Den sommer far blev homo" af Endre Lund Eriksen og dramatiseret af Julie Maj Jakobsen (Hippodromen, Folketeatret)

"De uskyldige skyldige" af Ulla Koppel efter forlæg af Lydia Chukorovskaya (Verdens Mindste Teater, Salonen)

"Happy Hour" af Cristian Ceresoli (Teater Grob)

"Last tango in Little Grimley" af David Tristram (Matrikel 1, Down The Rabbit Hole)

"Monsieur Ibrahim og Koranens blomst" af Pia Rosenbaum efter forlæg af Éric-Emmanuel Schmitt (Holbæk Teater)

"Mussolinis De 100 dage" af Lucas Svensson (Får302)

"Selvmordets anatomi" af Alice Birch (Republique)

"Lehman Brothers" efter forlæg af Stefano Massini bearbejdet af Ben Power og fordansket af Peter Langdal (Republique)


ÅRETS KLASSIKERBEARBEJDELSE

De nominerede er:

 

"Amadeus" (efter Peter Shaffers forlæg), Gamle Scene, Det Kongelige Teater

"A Midsummer Night's Dream" (efter William Shakespeares forlæg), Ofelia Plads, After Hours Theatre Company

"Cyrano De Bergerac" (efter Edmond Rostands forlæg), Skuespilhuset, Det Kongelige Teater

"Den lykkeligste i verden" (efter H.C. Andersens forlæg), Marionet Teatret

"Erasmus Montanus" (efter Ludvig Holbergs forlæg), Østre Gasværk Teater/Aarhus Teater

"Har du hørt en fugl synge?" (efter H.C. Andersens forlæg), Grønnegårds Teatret

"Hvem er bange for Virginia Woolf?" (efter Edward Albees forlæg), Skuespilhuset, Det Kongelige Teater

"Look Back in Anger" (efter John Osbornes forlæg), Krudttønden

"Shakespeare in Love" (af Lee Hall efter forlæg af Marc Norman og Tom Stoppard inspireret af W. Shakespeare), Østre Gasværk Teater

"Spillemand på en tagryg" (af Joseph Stein efter forlæg af Sholem Aleichem), Det Ny Teater


ÅRETS SCENOGRAFI

De nominerede er:

 

Brødrene Løvehjerte (Skuespilhuset, Det Kongelige Teater)

Cyrano de Bergerac (Skuespilhuset, Det Kongelige Teater)

Danish design (Bellevue Teatret)

Den lykkeligste i verden (Marionetteatret)

Divaer i glas (Glassalen, Tivoli)

Erasmus Montanus (Østre Gasværk)

Halfdans hokus pokus (Det Kongelige Teater)

Mussolinis De 100 dage (Får 302)

Snedronningen (Tivolis Koncertsal)

Tarzan (Falconerscenen/Fredericia Teater)


ÅRETS MUSICAL/MUSIKFORESTILLING

De nominerede er:

 

Amadeus (Det Kongelige Teater, Gamle Scene)

Jeg er sgu min egen (Nørrebro Teater)

Mød mig på Cassiopeia (Folketeatret)

Oh Baby It's Cole (Krudttønden/London Toast Theatre)

Prinsen af Jylland (Det Kongelige Teater, Gamle Scene/Fredericia Teater)

Spillemand på en tagryg (Det Ny Teater)

Så længe mit hjerte slår (Folketeatret, Hippodromen/Odense Teater)

Tarzan (Falconerscenen/Fredericia Teater)

The Beatroots (Teatergrad)

Ørkenens sønner - en fez i en hornlygte (Cirkusrevyen, Bakken)


ÅRETS ENTERTAINER

De nominerede er:

 

Anders Haahr Rasmussen (En fandens mand), Teater Grob

Bodil Jørgensen (Ryg), Café Liva

Caroline Henderson (Divaer i Glas), Glassalen, Tivoli

Carsten Svendsen (Divaer i Glas), Glassalen, Tivoli

Jacob Morild (Hurra!), Café Liva

 

ÅRETS MUSICAL-PRÆSTATION

De nominerede er:

 

Carsten Svendsen (Mød mig på Cassiopeia), Folketeatret

Diluckshan Jeyaratnam (Prinsen af Jylland/Tarzan), Det Kongelige Teater, Gamle Scene/Falkonerscenen/Fredericia Teater

Diluckshan Jeyaratnam

Diluckshan Jeyaratnam

Diluckshan Jeyaratnam

Sarah Gadborg (Ghost), Albertslund Musikteater/Tivolis koncertsal

Silke Biranell (Den evige ild/Lyset over Skagen/Prinsen af Jylland)

Tommy Kenter & Ann-Mari Max Hansen (Spillemand på en tagryg)

 


ÅRETS OPERA-FORESTILLING

De nominerede er:

 

Don Juan (S/H/Cph Stage)

Drot og Marsk (Operaen, Det Kongelige Teater)

Eugen Onegin (Det Kongelige Teater, Gamle Scene/Den Jyske Opera)

La Bohéme (Østre Gasværk)

Nixon in China (Operaen, Det Kongelige Teater)

Philomenas stemme (Zangenbergs Teater)

Skattegraveren (Takkelloftet, Operaen/Det Kongelige Teater)

Snedronningen (Operaen)

Tidens og visdommens triumf (Det Kongelige Teater - Gamle Scene)

Tristan og Isolde (Operaen, Det Kongelige Teater)

 


ÅRETS OPERASANGER

De nominerede er:

 

Andrea Pellegrini (Philomenas stemme)

Ann Petersen (Tristan og Isolde)

Hanne Fischer (Tristan og Isolde/Vores stemmer)

Johanne Bock (Snedronningen/Vores stemmer),

Johan Reuter (Nixon in China/Drot og Marsk)

Palle Knudsen (Sweeney Todd)

Peter Lodahl (La Bohéme/Drot og Marsk)

Sofie Elkjær Jensen (Drot og Marsk)

Sonia Prina (Tidens og visdommens triumf)

Yana Kleyn (La Bohéme)

 

ÅRETS DANSEFORESTILLING

De nominerede er:

 

About Miss Julie (Takkelloftet, Operaen/Dansk Danseteater)

An Eve and an Adam (Koncertkirken, Nørrebro/Granhøj dans)

Blixen (Det Kongelige Teater, Gamle Scene/Den Kongelige Ballet)

Copenhagen Summer Dance (Ofelia Plads/Dansk Danseteater)

Jump (Dansekapellet/Uppercut Danseteater)

Kameliadamen (Det Kongelige Teater, Gamle Scene/Den Kongelige Ballet)

Kammerballetten (Takkelloftet, Gamle Scene/Trio Vitruvi/Den Kongelige Ballet/San Francisco Ballet)

Leas Rum (Baadteatret/Pernille Garde Stage Art)

No Sex (Blackbox Dance Theatre)

Snedronningen (Tivolis Koncertsal/Tivoli Balletteater)

 


ÅRETS DANSER

De nominerede er:

 

Alban Lendorf (Danish Design)

Ida Praetorius (Kameliadamen/Askepot)

Jessica Lyall (About Miss Julie)

Kizzy Matiakis (Blixen)

Marcin Kupiñski (Blixen/Afterrite/Etudes)

Marco Rizzi (No Sex - en verden af køn/A Space in the Dark)

Ron Cohen (Copenhagen Summer Dance)

Ryan Tomash (Kameliadamen/Blixen)

Sherwin Dianne Reyes (Leas rum)

Tobias Praetorius (Kammerballetten/Spar Dame)


ÅRETS BØRNE/UNGDOM-FORESTILLING

De nominerede er:

 

Den lykkeligste i verden (Marionet Teatret)

Den sommer far blev homo (Folketeatret, Hippodromen/Hils Din Mor)

Hjertelyd (Den Jyske Opera/Kulturhuset Trommen, Hørsholm)

Har du hørt en fugl synge? (Grønnegårdsteatret)

Kom dans med mig (Det Lille Teater)

Ligeværd (Teatergrad/Det Flydende Teater)

Mod alle odds (Betty Nansen Teater/Fix&Foxy)

Mælkebøttereglementet (Teatret Zeppelin)

Til dig fra mig (Det Lille Teater)

Vejene vi går på (Riddersalen)



ÅRETS REJSEMÅL

De nominerede er:

 

Besat (Rønne Theater)

Die Glasmenagerie (Staatsoper Hamburg/Hamburg Ballett)

End of the Rainbow (Bastionen, Nyborg Teater)

Høstfesten 2019 (Borreby Teater, Borreby Herreborg)

Höstsonaten (Malmø Opera)

Jeppe på bjerget (Vendsyssel Teater)

Michael Kohlhaas (Musikhuset Aarhus/Den Jyske Opera)

Min geniale veninde (Odense Teater)

Skônheten og Odjuret (Malmø Opera)

Synapser (sART Danseteater, Svendborg)

 


ÅRETS GÆSTESPIL

De nominerede er:

 

Nederlands Dans Theatre(HOL), Gamle Scene, Det Kongelige Teater

Romeo and Juliet (US), Operaen, Det Kongelige Teater

Rusalka (CZE). Cph Stage

Songs of Lear (POL). Hamlet Scenen

Vertical Influences (CAN), Dansehallerne

 

(Vinderne offentliggøres d. 1/2 kl. 12 på cphculture.dk)

 

I