-
Forside

logo logo logo

 

 

 

TEATERSÆSONEN 2018-19 ifølge cphculture.dk

 

Nedenfor listen over de nominerede forestillinger og teaterpræstationer for perioden

1/7 2018-31/6 2019

Vinderne offentliggøres på cphculture.dk

1. August 2019 kl. 12


SÆSONENS BEDSTE TEATERFORESTILLING

(i kbh eller omegn)

De nominerede er:

Amadeus (Det Kongelige Teater, Gamle Scene)
Dantes guddommelige komedie (Østerbro Teater, Republique)
Erasmus Montanus (Østerbro Teater, Østre Gasværk/Aarhus Teater)
Hvem er bange for Virginia Woolf? (Det Kongelige Teater, Skuespilhuset)
Kat på et varmt bliktag (Betty Nansen Teatret)
Mussolinis De 100 dage (Får302)
Mød mig på Cassiopeia (Folketeatret)
Orlando (Betty Nansen Teatret)
Selvmordets anatomi (Østerbro Teater, Republique)
Shakespeare in Love (Østerbro Teater, Østre Gasværk)

SÆSONENS BEDSTE ISCENESÆTTER

De nominerede er:

Anja Behrens (Selvmordets anatomi)
Christian Lollike (Erasmus Montanus/Revolution/Aladdin)
Egill Pállson (Mussolinis De 100 dage)
Elisa Kragerup (Orlando/I et forhold)
John Fulljames (Nixon in China)
Katrine Wiedemann (Shakespeare in Love/Pelle Erobreren)
Minna Johannesson (Kat på et varmt bliktag)
Pelle Nordhøj Kann (Dødsdansen 3.0/The Beatroots/Danner)
Thomas Bendixen (Hvem er bange for Virginia Woolf?)
Tue Biering (Dark Noon)

SÆSONENS SÆRPRIS

(til en forestilling, der gjorde teatersæsonen mærkbar bedre)

De nominerede er:

Babettes gæstebud (Østerbro Teater, Republique)
Dark Noon (Østerbro Teater, Republique/Revolver)
Digtning (Nydanskeren Jimbuts Kulturforening/“That Hysteric Theatre”/Det Kinesiske Lysthus)
Dødsdansen 3.0 (Teatergrad/Teater Tvazz/Teater Insite/Danske Studenters Roklub)
Gilgamesh (Hotel Pro Forma/Ny Carlsberg Glyptotek)
Human In Balance (Don Gnu/Bora Bora/Teater V)
Pinocchio (Bådteatret)
Queers (Leftfield Theatre Company)
Skjult nummer - special edition (Cantabile 2/Carlsberg Museum)
Tam/Tyk/Tatoveret (Lux Lux Lux/Teater Hund og Co./Får302)


SÆSONENS ÆRESPRIS

(for en særlig præstation i sæsonen samt en livslang indsats i teatrets tjeneste)

De nominerede er:

Bodil Jørgensen (Ryg)
Flemming Enevold (Shakespeare in Love)
Flemming Jensen (Gøngehøvdingen/Pladderhumoristerne)
Karen-Lise Mynster (Præsidentinderne/De fulde/Halfdans hokus pokus)
Kasper Holten (Amadeus/Drot & Marsk/West Side Story)
Kirsten Delholm (Gilgamesh)
Kirsten Olesen (Præsidentinderne/De fulde)
Lane Lind (Glemmer du?)
Lone Hertz (Mød mig på Cassiopeia)
Stina Ekblad (Dantes guddommelige komedie)

SÆSONENS BEDSTE MANDLIGE HOVEDROLLEPRÆSTATION

De nominerede er:

Cyron Melville (Peer Gynt)
Dan Zahle (Vort mismods vinter)
Jens Jørn Spottag (Hvem er bange for Virginia Woolf?)
Nicolaj Jørgensen (Drengen, der ville være vægtløs)
Ole Sørensen (King Lear/Haabet)
Rasmus Botoft (Svejk)
Søren Sætter-Lassen (Amadeus)
Thomas Bo Larsen (Pelle Erobreren)
Thomas Mørk (Gøngehøvdingen)
Troels II Munk (Monsieur Ibrahim og Koranens blomster)

SÆSONENS BEDSTE KVINDELIGE HOVEDROLLEPRÆSTATION

De nominerede er:

Bozenna Partyka (De uskyldige skyldige)
Camilla Bendix (Z - Monica Zetterlund)
Christine Albeck Børge (Selvmordets anatomi)
Ena Spottag (Kunsten at være lykkelig)
Helle Fagralid (Selvmordets anatomi)
Ida Cæcilie Rasmussen (Selvmordets anatomi/Med mig selv i mine egne arme)
Lise Lauenblad (Danner)
Maria Mondrup (Moleum)
Nanna Cecilie Bang (True.Story)
Tammi Øst (Richard III/Hvem er bange for Virginia Woolf)

SÆSONENS BEDSTE MANDLIGE BIROLLEPRÆSTATION

De nominerede er:

Anders Baggesen (Erasmus Motanus)
Kristian Halken (Corydong/Amadeus)
Lars Bom (Drengen, der ville være vægtløs)
Lars Brygmann (Erasmus Montanus)
Michael Moritzen (Amadeus)
Morten Brovn (Sexpol/Mixdouble/Stor ståhej for ingenting)
Thomas Jacob Clausen (King Lear/Haabet)
Thue Ersted Rasmussen (Selvmordets anatomi)
Troels Thorsen (Selvmordets anatomi)
Zaki Youssef (Erasmus Montanus)

SÆSONENS BEDSTE KVINDELIGE BIROLLEPRÆSTATION

De nominerede er:

Anette Støvelbæk (Peer Gynt)
Ann Eleonora Jørgensen (Helligtrekongersaften)
Christine Exner (Mixdouble)
Ditte Gråbøl (Kat på et varmt bliktag)
Johanne Louise Schmidt (Hvem er bange for Virginia Woolf?)
Lotte Andersen (Erasmus Montanus)
Marie Lydie Melono Nokouda (Haabet)
Mette Horn (Drengen, der ville være vægtløs)
Stine Schrøder Jensen (Præsidentinderne/De fulde)
Yamil Borges (Maria de Buenos Aires)

SÆSONENS GENNEMBRUD (i Kbh eller omegn)

De nominerede er:

Amira Jasmina Jensen (16:29)
Andreas Jebro (Erasmus Montanus)
Anton Hjejle (Helligtrekongersaften/Orlando)
Asta August (Emil fra Lønneberg)
Diluckshan Jeyaratnam (Prinsen af Egypten)
Emil Blak Olsen (Finn og de 5 Fajl/Til verdens ende)
Michael Slebsager (Emil fra Lønneberg)
Rosalinde Mynster (Amadeus)
Ryan Tomash (Kameliadamen)
Sebastian Kloborg (for koreografien til "The Rest of the Best", Hübberiet)

SÆSONENS BEDSTE NYE DANSKE SKUESPIL

De nominerede er:

"Corydong" af Henrik Szklany
"Danner" af Line Mørkeby
"Dansen med far" af Rikke Wölck
"Drengen, der ville være vægtløs" af Thomas Markmann
"Find Vahid" af Kristian Husted
"Finn og de 5 Fajl" af Magnus Iuel Berg
"I nat kommer krigen hjem" af Kristian T. Erhardsen og Joan Rang Christensen
"Mixdouble" af Lærke Sanderhoff
"True.Story" af Nanna Cecilie Bang
"Haabet" af Brian Wind-Hansen efter forlæg af Mich Vraa

SÆSONENS BEDSTE NYE UDENLANDSKE SKUESPIL (ELLER NYT SKUESPIL EFTER UDENLANDSK FORLÆG)

(Stykket kan være af ældre dato, men må ikke have spillet i Kbh eller omegn tidligere)

De nominerede er:

"De fulde" af Ivan Vyrypajev
"De uskyldige skyldige" af Ulla Koppel (efter forlæg af Lydia Chukorovskaya)
"Frankenstein junior" af Mel Brooks & Thomas Meehan
"Færdig med Eddy" af Simon Boberg og Anna Balslev (efter forlæg af Édouard Louis)
"Happy Hour" af Cristian Ceresoli
"Mairead" af Tanja Mastilo
"Monsieur Ibrahim og Koranens blomst" af Pia Rosenbaum (efter forlæg af Éric-Emmanuel Schmitts)
"Mussolini De 100 dage" af Lucas Svensson
"Selvmordets anatomi" af Alice Birch
"Shakespeare in Love" af Lee Hall (efter forlæg af Marc Norman og Tom Stoppard)

SÆSONENES BEDSTE KLASSIKERBEARBEJDELSE

De nominerede er:

"Amadeus" (Det Kongelige Teater, Gamle Scene)
"Dantes guddommelige komedie" (Østrebro Teater, Republique)
"Erasmus Montanus" (Østerbro Teater, Østre Gasværk)
"Helligtrekongersaften" (Grønnegårds Teatret)
"Hvem er bange for Virginia Woolf?" (Det Kongelige Teater, Skuespilhuset)
"Kat på et varmt bliktag" (Betty Nansen Teatret)
"Mød mig på Cassiopeia" (Folketeatret)
"Orlando" (Betty Nansen Teatret)
"Præsidentinderne" (Det Kongelige Teater/Skuespilhuset)
"Svejk" (Nørrebro Teater)

SÆSONENS BEDSTE SCENOGRAFI:

De nominerede er:

Amadeus (Det Kongelige Teater, Gamle Scene)
Bellevue Badehotel (Bellevue Teatret)
Dark Noon (Østerbro Teater, Republique)
Erasmus Montanus (Østerbro Teater, Østre Gasværk)
Kameliadamen (Det Kongelige Teater, Gamle Scene)
Mussolinis De 100 dage (Teatret ved Sorte Hest)
Nixon in China (Det Kongelige Teater, Operaen)
Pelle Erobreren (Østerbro Teater, Østre Gasværk)
Prinsen af Egypten (Det Kongelige Teater, Gamle Scene/Fredericia Teater)
Shakespeare in Love (Østerbro Teater, Østre Gasværk)

SÆSONENS BEDSTE MUSIKFORESTILLING

De nominerede er:

Amadeus (Det Kongelige Teater, Gamle Scene)
Den evige ild (Bellevue Teatret)
Ghost (Albertslund Musikteater/Heltemus Production)
Jeg er sgu min egen (Nørrebro Teater)
Mød mig på Cassiopeia (Folketeatret)
Oh Baby, It's Cole (Krudttønden/London Toast Theatre)
Pelle Erobreren (Østerbro Teater, Østre Gasværk)
Prinsen af Egypten (Det Kongelige Teater, Gamle Scene/Fredericia Teater)
Terkel - The Motherfårking musical (Tivolis Koncertsal/Langkjær Entertainment)
The BeatRoots (Teatergrad/Råhuset, Kødbyen)

SÆSONENS BEDSTE ENTERTAINER

De nominerede er:

Anders Matthesen (Anden 25)
Birthe Kjær (Birthe Kjærs jubilæumsshow)
Dario Campeotto (Darios 60 års jubilæumsshow)
Eddie Skoller (Nostalgi er ikke hvad det har været)
Vivienne McKee (Oh Baby, It's Cole)

SÆSONENS BEDSTE MUSICAL-PERFORMER

De nominerede er:

Camille-Catherine Rommedahl (Den evige Ild)
Carsten Svendsen (Mød mig på Cassiopeia)
Lea Thim Harder (Terkel - The Motherfårking musical)
Louise Fribo (The Phantom of the Opera)
Sara Gadborg (Ghost)

SÆSONENS BEDSTE OPERAFORESTILLING

De nominerede er:

Carmen (Den Jyske Opera/Det Kongelige Teater, Gamle Scene)
Drot og Marsk (Det Kongelige Teater, Operaen)
Hjertelyd - Opera for spædbørn (Den Jyske Opera/Kulturhuset Trommen, Hørsholm)
Lucia di Lammermoor (Opera Hedeland)
Messias i nat (Husets Teater)
Nixon in China (Det Kongelige Teater, Operaen)
Silent Zone (CPH Opera Festival, Nordisk Film)
Skattegraveren (Det Kongelige Teater, Takkelloftet)
Tidens og visdommens triumf (Det Kongelige Teater, Gamle Scene)
Vores stemmer (Det Kongelige Teater, Operaen)

SÆSONENS BEDSTE OPERASANGER

De nominerede er:

Elisabeth Jansson (Vores stemmer)
Gisela Stille (Trubaduren)
Hanne Fischer (Vores stemmer)
Johan Reuter (Nixon In China/Drot og Marsk)
Lina Johnson (Lucia Di Lammermoor)
Morten Grove Frandsen (Silent Zone/Messias i nat)
Peter Lodahl (Drot og Marsk)
Randi Stene (Vores stemmer)
Sofie Elkjær Jensen (Drot og Marsk/Nixon in China)
Susanne Resmark (Trubaduren)

SÆSONENS BEDSTE DANSEFORESTILLING

De nominerede er:

"About Miss Julie" (Dansk Danseteater)
"Afterite" & "Etudes" (Det Kongelige Teater)
"An Eve and an Adam" (Granhøj Dans)
"Carrying a Dream" (Dansk Danseteater)
"Copenhagen Summer Dance 2018" (Dansk Danseteater)
"Elsker dig for evigt" (Blackbox Dance Theatre)
"Kameliadamen" (Det Kongelige Teater)
"Krash" & "Chopin danser" (Dansk Danseteater)
"No Sex - en verden af køn" (Blackbox Dance Theatre)
"Panic Day" (Uppercut, Dansekapellet)

SÆSONENS BEDSTE DANSER

De nominerede er:

Ida Praetorius (Kameliadamen/Askepot/Giselle)
Jessica Lyall (Frk. Julie)
Jon Axel Fransson (Etudes/Kameliadamen)
Lionel Ah-Sou (Elsker dig for evigt/No Sex - en verden af køn)
Robert Thomsen (Tableause in Motion/Pjerrot i dyrehaven)

SÆSONENS BEDSTE BØRNEFORESTILLING

De nominerede er:

Den magiske maske (Eventyrteatret)
Emil fra Lønneberg (Folketeatret)
Jeg læser falsk (C:NTACT, Edison)
Kom dans med mig (Det lille Teater)
Mod alle odds (Betty Nansen Teatret)
Pjerrot i Dyrehaven (Pantomime Teatret)
Shift (BalCon/Bellevue Teatret)
Sorg i børnehøjde (Teatergrad)
Tamme tigre findes ikke (Teatret Gruppe 38)
Vejene vi går på (Riddersalen)

SÆSONENS BEDSTE TEATERUDFLUGT

De nominerede er:

Aftenlandet (Aalborg Teater)
Doktor Zhivago (Nørregade Teater, Maribo)
Et dukkehjem (Vendsyssel Teater)
Evita (Herning Kongres Center)
Fortællingen om et gæstebud (Hanstholm Madbar)
Leve livet (Rønne Theater)
Min geniale veninde (Odeon, Odense Teater)
Passageren (Musikhuset, Århus/Den Jyske Opera)
Synapser (sART Danseteater, Svendborg)
Tarzan (Fredericia Teater)

SÆSONENS BEDSTE UDENLANDSKE GÆSTESPIL

De nominerede er:

All Balanchine (USA), Tivolis Koncertsal
Au Seuil de la Vie (FRA), Teatret ved Sorte Hest
For The Time Being (HOL), Metropolis/KIT
Hamlet - The Revenge of Prince Zi Dan (KIN), Hamlet Scenen
King Size (SCH), Skuespilhuset/Det Kongelige Teater
Satyagraha (SVE), Folketeatret
Searching for William (TYS), Hamlet Scenen
Svanesøen (RUS), Det Ny Teater
Trans Atlantic Cabaret (ISL), Aveny-T
Tristan og Isolde (POR), Posthus Teatret


Vinderne offentliggøres på cphculture.dk

1. August 2019 kl. 12