-
Forside

logo logo logo

 

 

 

 

FILMSÆSONEN 2018-19


SÆSONENS BEDSTE DANSKE SPILLEFILM:

LYKKE-PER (BILLE AUGUST)

De nominerede er:

Dronningen
Før frosten
Ternet Ninja
Journal 64

SÆSONENS BEDSTE DANSKE DOKUMENTARFILM:

KONGERNES FALD

De øvrige nominerede er:

Cold Case Hammarskjöld
Hjertelandet
Jørn Utzon: Manden og Arkitekten
Ritas valg

SÆSONENS BEDSTE DANSKE BØRNE- ELLER UNGDOMSFILM:

TERNET NINJA

De øvrige nominerede er:

Brakland
Hacker
Julemandens datter
Kaptajn Bimse

SÆSONENS BEDSTE DANSKE KOMEDIE:

TERNET NINJA

De øvrige nominerede er:

De frivillige
Den tid på året
Ditte og Louise
Happy Ending

SÆSONENS BEDSTE INSTRUKTØR AF EN DANSK FILM:

BILLE AUGUST (LYKKE-PER)

De øvrige nominerede er:

Anders Matthesen (Ternet Ninja)
Fredrikke Aspöck (De frivillige)
Isabella Eklöf (Holiday)
Lars von Trier (The House That Jack Build)
Laurits Flensted-Jensen (Usynligt hjerte)
Mads Brügger (Cold Case Hammarskjöld)
Mads Kamp Thulstrup (Kongernes fald)
May el-Toukhy (Dronningen)
Paprika Steen (Den tid på året)

SÆSONENS BEDSTE DANSKE SKUESPILLERPRÆSTATION(ER):

TRINE DYRHOLM (DRONNIGEN/X & Y/UNGE ASTRID)

De øvrige nominerede er:

Adam Brix (Landet af glas/Ditte & Louise)
Anders Matthesen (Ternet Ninja/De frivillige)
Dar Salim (Til vi falder)
Ditte Hansen (Ditte & Louise)
Esben Smed (Lykke-Per)
Louise Mieritz (Ditte & Louise)
Rasmus Bjerg (Lykke-Per/Danmarks sønner)
Victoria Carmen Sonne (Holiday/Usynligt hjerte)
Zaki Youssef (Danmarks sønner)

HÆDERSPRISEN (Tildeles en dansk skuespiller for en særlig filmpræstation i sæsonen samt for en livslang indsats i filmens tjeneste):

JESPER CHRISTENSEN (FØR FROSTEN)

 

SÆSONENS BEDSTE IKKE-ENGELSKSPROGEDE FILM:

ROMA (A. CUARON)

De øvrige nominererede er:

Centaur (Kubat)
Cold War (Pawlikowski)
Kapernaum (Labaki)
Løfte ved daggry (Barbier)
Shoplifters (Kore-eda)
The White Crow (Fiennes)
To minutters stilhed (Kraume)
Unge Astrid (Fischer Christensen)
Værk uden skaber (von Donnersmarck)

SÆSONENS BEDSTE INSTRUKTØR AF IKKE-ENGELSKSPROGET FILM:

FLORIAN HENCKEL VON DONNERSMARCK (VÆRK UDEN SKABER)

De øvrige nominerede er:

Alice Rohrwacher (Lazzaro den lykkelige)
Alfonso Cuaron (Roma)
Christian Petzold (Transit)
Hirokazu Kore-eda (Shoplifters/Det tredje mord)
Jonas Carpignano (A Ciambra)
Nadine Labaki (Kapernaum)
Pawel Pawlikowski (Cold War)
Robert Schwentke (Kaptajnen)
Vivian Qu (Engle går i hvidt)

SÆSONENS BEDSTE KVINDELIGE HOVEDROLLEPRÆSTATION I IKKE-ENGELSKSPROGET FILM:

EVA MELANDER (GRÆNSE)

De øvrige nominerede er:

Asta August (Unge Astrid)
Agnieszka Smoczynska (Kvinden, der glemte sin fortid)
Charlotte Gainsbourg (Løfte ved daggry)
Joanna Kulig (Cold War)
Juli Jakab (Sunset)
Lily Franky (Shoplifters)
Pernilla August (Britt-Marie var her)
Tugce Altug (Sommerfuglene)
Yalitza Aparicio (Roma)

SÆSONENS BEDSTE MANDLIGE HOVEDROLLEPRÆSTATIONER I IKKE-ENGELSKSPROGEDE FILM:

VICTOR POLSTER (GIRL)

De øvrige nominerede er:

Franz Rogowski (Transit/In The Aisles)
Hans Löw (In My Room)
Marcello Fonte (Dogman)
Max Hubacher (Kaptajnen)
Pio Amato (A Ciambra)
Pål Sverre Hagen (Amundsen)
Tom Schilling (Værk uden skaber)
Toni Servillo (Silvio og de andre)
Vivek Gomber (Sir)

SÆSONENS BEDSTE KVINDELIGE BIROLLEPRÆSTATION I IKKE-ENGELSKSPROGET FILM:

MARINA DE TAVIRA (ROMA)

De øvrige nominerede er:

Bennu Yildirimlar (Det vilde pæretræ)
Carmiña Martínez (Trækfugle)
Cecilia Roth (El Angel)
Edda Björgvinsdóttir (Under træet)
Giulia Lazzarini (The Place)
Kirin Kiki (Shoplifters)
Nicoletta Braschi (Lazzaro den lykkelige)
Sandra Milo (Min italienske familie)
Saskia Rosendahl (Værk uden skaber)

SÆSONENS BEDSTE MANDLIGE BIROLLEPRÆSTATION I IKKE-ENGELSKSPROGET FILM:

RALPH FIENNES (THE WHITE CROW)

De øvrige nominerede er:

Borys Szyc (Cold War)
Burghart Klaussner (To minutters stilhed)
Chino Darin (El Angel)
Cyril Descours (Vogterne)
Fabrizio Bentivoglio (Silvio og de andre)
Jorge Antonio Guerrero (Roma)
Murat Cemcir (Det vilde pæretræ)
Oliver Masucci (Værk uden skaber)
Steven Yeun (Burning)

SÆSONENS GENNEMBRUD I IKKE-ENGELSKSPROGEDE FILM:

ZAIN AL RAFEEA (KAPERNAUM)

De øvrige nominerede er:

Adriano Tardiolo (Lazzaro den lykkelige)
Galatea Bellugi (Åbenbaringen)
Jyo Kairi (Shoplifters)
Leonard Scheicher (To minutters stilhed)
Lorenzo Ferro (El Angel)
Oleg Ivenko (The White Crow)
Teo Yoo (Summer)
Tremayne Doolan (Sweet Country)
Vicky Chen (Engle går i hvidt)

ÆRESPRISEN

(Tildeles en udenlandsk skuespiller for en særlig filmpræstation i sæsonen samt for en livslang indsats i filmens tjeneste):

NATHALIE BAYE (VOGTERNE)


 

SÆSONENS BEDSTE ENGELSKSPROGEDE FILM:

GØG & GOKKE

De øvrige nominerede er:

A Star Is Born
BlackKklansman
Bohemian Rhapsody
First Man
Green Book
If Beale Street Could Talk
Mary Poppins vender tilbage
Rocket Man
The Favourite

SÆSONENS BEDSTE INSTRUKTØR AF ENGELSKSPROGEDE FILM:

YORGOS LANTHIMOS (THE FAVOURITE)

De øvrige nominerede er:

Adam McKay (Vice)
Adina Pintiles (Touch Me Not)
Barry Jenkins (If Beale Street Could Talk)
Chloé Zhao (The Rider)
Dexter Fletcher (Rocketman)
Dominic Cooke (Den dag på stranden)
Gus Van Sant (Don't Worry, He Won't Get Far On Foot)
Spike Lee (BlackKklansman)
Steve McQueen (Widows)

SÆSONENS BEDSTE KVINDELIGE HOVEDROLLEPRÆSTATION (ENGELSKSPROGET FILM):

GLENN CLOSE (THE WIFE)

De øvrige nominerede er:

Annette Bening (The Seagull)
Emily Blunt (Mary Poppins vender tilbage)
Emma Stone (The Favourite)
Emma Thompson (Dommerens valg)
Felicity Jones (On The Basis of Sex)
Judi Dench (En spions bekendelser)
Saoirse Ronan (Den dag på stranden/Maria Stuart, dronning af Skotland /The Seagull)
Sheila Hancock (Edie)
Viola Davis (Widows)

SÆSONENS BEDSTE MANDLIGE HOVEDROLLEPRÆSTATION (ENGELSKSPROGET FILM):

VIGGO MORTENSEN (GREEN BOOK)

De øvrige nominerede er:

Bradley Cooper (A Star Is Born)
Christian Bale (Vice)
Clint Eastwood (The Mule)
Ethan Hawke (First Reformed/Bare Juliet)
Joaquin Phoenix (Don't Worry, He Won't Go Far On Foot)
John C. Reiley (Gøg & Gokke)
Jonathan Pryce (The Wife)
Rami Malik (Bohemian Rhapsody/Papillion)
Steve Coogan (Gøg & Gokke)

SÆSONENS BEDSTE KVINDELIGE BIROLLEPRÆSTATION (ENGELSKSPROGET FILM):

OLIVIA COLMAN (THE FAVOURITE)

De øvruge nominerede er:

Amy Adams (Vice)
Angela Lansbury (Mary Poppins vender tilbage)
Candice Bergen (Book Club)
Claire Foy (First Man)
Meryl Streep (Mary Poppins vender tilbage)
Nina Arianda (Gøg & Gokke)
Rachel Weitz (The Favourite)
Regina Taylor (f Beale Street Could Talk)
Shirley Henderson (Gøg & Gokke)

SÆSONENS BEDSTE MANDLIGE BIROLLEPRÆSTATION (ENGELSKSPROGET FILM):

JAMIE BELL (ROCKETMAN)

De øvrige nominerede er:

Adam Driver (BlackKklansman)
Armie Hammer (On the Basis of Sex)
Ben Whishaw (Mary Poppins vender tilbage)
Jack Black (Don't Worry, He Won't Get Far on Foot)
Jonah Hill (Don't Worry, He Won't Get Far on Foot)
Mahershala Ali (Green Book)
Robert Duvall (Widows)
Timothy Chalamet (Beautiful Boy)
Tómas Lemarquis (Touch Me Not)

SÆSONENS GENNEMBRUD (ENGELSKSPROGET FILM):

LADY GAGA (A STAR IS BORN)

De øvrige nominerede er:

Billy Howle (Den dag på stranden/The Seagull)
Brady Jandreau (The Rider)
Emily Mortimer (The Bookshop/Mary Poppins vender tilbage)
Fionn Whitehead (Dommerens valg)
Joe Cole (A Prayer Before Dying)
John David Washington (BlackKklansman)
Lakeith Stanfield (Sorry To Bother You)
Lewis Pullman (Bad Times At The El Royale)
Lucas Hedges (Ben Is Back)

SÆSONENS BEDSTE UDENLANDSKE ANIMATIONSFILM:

ULVEHUNDEN

De øvrige nominerede er:

Den eventyrlige park
Grinchen
Mysteriet om Hr. Link
Mary og troldkvindens blomst
Pjuske flyver fra reden
Smallfoot
Spider-Man: Into The Spider-Verse
Tårnet
Villy og Monsterplaneten

SÆSONENS BEDSTE UDENLANDSKE DOKUMENTARFILM:

TE MED DAMERNE

De øvrige nominerede er:

Bergman: Et år, et liv
Free Solo
Klimt & Schiele - Eros and Psyche
Kusama: Infinity
Maria by Callas
Nureyev
Rbg
Searching for Ingmar Bergman
Transnistra

SÆSONENS BEDSTE UDENLANDSKE KLASSIKERE:

PIGEN MED PARAPLYERNE

De øvruge nominerede er:

Cinema Paradiso
Lawrence of Arabia
Rumrejsen år 2001
The Way of the Drago