-
Forside

logo logo logo

 

 

 

ÅRETS FILMOPLEVELSER 2018

 

Æresprisen:

ANGELA LANSBURY

(MARY POPPINS VENDER TILBAGE)

 

De nominerede er:


Årets danske film:

Den skyldige

Den tid på aaret

Ditte & Louise

Hjertelandet

Journal 64

Lykke-Per

Skjold & Isabel

Ternet Ninja

The House That Jack Built

Væbnet med ord og vinger

 

Årets danske filmskuespiller:

Anders Mattesen (Ternet Ninja)

Baard Owe (Christian IV)

Ditte Hansen (Ditte & Louise)

Esben Smed (Lykke-Per)

Jacob Cedergreen (Den skyldige)

Louise Mieritz (Ditte & Louise)

Nicolai Lie Kaas (Journal 64)

Rasmus Bjerg (Så længe jeg lever)

Sidse Babett Knudsen (Vitello)

Victoria Sonne (Holiday)


Årets film (ikke-engelsksprogede):

120 slag i minuttet

Alt for min søn

Centaur

Cold War

Dalida

Loveless

Roma

Shoplifters

Standing Tall

To minutters stilhed


Årets film (engelsksprogede):

A Star is Born

BlacKkKlansman

Bohemian Rhapsody

Call Me By Your Name

Darkest Hour

First Man

Lady Bird

Mary Poppins vender tilbage

The Shape of Water

Three Billboards Outside Ebbing Missouri


Årets instruktør (ikke-engelsksprogede film):

Alfonso Cuarón (Roma)

Andrey Zvyagintsev (Loveless)

Emmanuelle Bercot (Standing Tall)

Hirokazu Koreeda (Shoplifters)

Jonas Carpignano (A Ciambra)

Lee Chang-Dong (Burning)

Pawel Pawlikowski (Cold War)

Robert Schwentke (Kaptajnen)

Robin Campillo (120 slag i minuttet)

Vivian Qu (Engle går i hvidt)


Aarets instruktør (engelsksprogede film):

Adina Pintilie (Touch Me Not)

Chloé Zhao (The Rider)

Greta Gerwig (Lady Bird)

Guillermo del Toro (The Shape of Water)

Joe Wright (Darkest Hour)

Luca Guadagnino (Call Me By Your Name)

Martin McDonagh (Three Billboards outside Ebbing, Missouri)

Ryan Coogler (Black Panther)

Sean Baker (The Florida Project)

Spike Lee (BlacKkKlansman)


Årets kvindelige hovedrolle (ikke-engelsksprogede film):

Catherine Deneuve (Standing Tall)

Diane Krüger (Ud af intet)

Eva Melander (Grænse)

Hiam Abbass (I Syrien)

Maryana Spivak (Loveless)

Nathalie Baye (Vogterne)

Sakura Andô (Shoplifters)

Sareh Bayat (Nahid)

Tugce Altug (Sommerfuglene)

Yalitza Aparicio (Roma)

 

Årets kvindelige hovedrolle (engelsksprogede film):

Annette Bening (The Seagull)

Emily Blunt (Mary Poppins vender tilbage)

Emma Stone (The Battle of the Sexes)

Emma Thompson (Dommerens valg)

Frances McDormand (Three Billboards Outside Ebbing Missouri)

Glenn Close (The Wife)

Lady Gaga (A Star Is Born)

Sally Hawkins (The Shape of Water)

Saoirse Ronan (Den dag på stranden/Lady Bird/The Seagull)

Viola Davis (Widows)

 

Årets mandlige hovedrolle (ikke-engelsksprogede film):

Adel Karam (Fornærmelsen)

Jérémie Renier (Dobbelt begær)

Kamel El Basha (Fornærmelsen/The Reports on Sarah and Saleem)

Lior Ashkenazi (Foxtrot)

Max Hübacher (Kaptajnen)

Meinhard Neumann (Western)

Nahuel Pérez Biscayart (120 slag i minuttet/Vi ses deroppe)

Pio Amato (A Ciambra)

Reda Kateb (Django: The King of Swing)

Reza Akhlaghirad (A Man of Integrity)

 

Årets mandlige hovedrolle (engelsksprogede film):

Andrew Garfield (Breathe)

Bradley Cooper (A Star Is Born)

Daniel Day Lewis (Den skjulte tråd)

Donald Sutherland (Vores livs rejse)

Gary Oldman (Darkest Hour)

Harry Dean Stanton (Lucky)

Joaquin Phoenix (Don't Worry, He Won't Get Far on Foot/You Were Never Really Here)

Jonathan Pryce (The Wife)

Rami Malek (Bohemian Rhapsody)

Timothy Spall (The Journey)

 

Årets kvindelige birolle (ikke-engelsksprogede film):

Agata Kulesza (Cold War)

Bimbam Merstein (Django: The King of Swing)

Diamand Bou Abboud (I Syrien/Fornærmelsen)

Edda Björgvinsdóttir (Under træet)

Giulia Lazzarini (The Place)

Hélène Vincent (C'est La Vie)

Jacqueline Bisset (Dobbelt begær)

Marina de Tavira (Roma)

Natalya Potapova (Loveless)

Sara Forestier (Standing Tall)


Årets kvindelige birolle (engelsksprogede film):

Allison Janney (I, Tonya)

Jacqueline Bisset (Dobbeltspil)

Julie Walters (Mary Poppins vender tilbage)

Kristin Scott Thomas (Darkest Hour)

Laurie Metcalf (Lady Bird)

Leslie Manville (Den skjulte tråd)

Lois Smith (Lady Bird)

Meryl Streep (Mary Poppins vender tilbage)

Octavia Spencer (The Shape of Water)

Rachel McAdams (Ulydighed)

 

Årets mandlige birolle (ikke-engelsksprogede film):

Aku Hirviniemi (Den ukendte soldat)

Antoine Reinartz (120 slag i minuttes)

Benoit Magimel (Standing Tall)

Borys Szyc (Cold War)

Burghart Klaußner (To minutters stilhed)

Cyril Descours (Vogterne)

Jorge Antonio Guerrero (Roma)

Riccardo Scamarcio (Dalida)

Robinson Stévenin (Huset ved havet)

Steven Yeun (Burning)

 

Årets mandlige birolle (engelsksprogede film):

Adam Driver (BlacKkKlansman)

Ben Whishaw (Mary Poppins vender tilbage)

Christopher Plummer (All The Money In The World)

Michael Shannon (The Shape of Water)

Richard Jenkins (The Shape of Water)

Robert Duvall (Widows)

Ronald Pickup (Darkest Hour)

Sam Rockwell (Three Billboards Outside Ebbing, Missouri)

Steve Carell (The Battle of the Sexes)

Topher Grace (BlacKkKlansman)

 

Årets gennembrud (i ikke-engelsksprogede film)

Brenno Placido (Dalida)

Franz Rogowski (Happy End/In The Aisles)

Galatéa Bellugi (Åbenbaringen)

Joanna Kulig (Cold War)

Laia Artigas (Sommeren 1993)

Matthieu Lucci (Workshop)

Matvey Novikov (Loveless)

Olavi Uusivirta (Violinisten)

Rod Paradot (Standing Tall)

Thomas Gloria (Alt for min søn)


Årets gennembrud (i engelsksprogede film)

Billy Howle (The Seagull/Den dag på stranden)

Brady Jandreau (The Rider)

Caleb Landry Jones (Three Billboards Outside Ebbing, Missouri/The Florida Project)

Charlie Plummer (All The Money In The World)

Fionn Whitehead (Dommerens valg)

John David Washington (BlacKkKlansman)

Keiynan Lonsdale (Love, Simon)

Lucas Hedges (Three Billboards Outside Ebbing, Missouri/Lady Bird)

Margot Robbie (I, Tonya)

Timothée Chalamet (Call Me By Your Name)

 

Årets animationsfilm:

Coco

Isle of Dogs

Loving Vincent

Mesterdetektiven Sherlock Gnomes

Nøddeknækkeren og de fire kongeriger - 3D

Peter Kanin

Smallfoot

Spider-Man: Into The Spider-Verse

The Happytime Murders

Ulvehunden

 

Årets dokumentarfilm:

Bergman: Et år, et liv

Faces Places

Kusama: Infinity

Maria By Callas

Nureyev

Searching for Ingmar Bergman

Te med damerne

The Human Shelter

The Venerable W.

Under The Sun

 

Årets repremiere:

Cinema Paradiso (IT)

Lawrence of Arabia (UK)

Pigen med Paraplyerne (FR)

Rumrejse år 2001 (US)

The Way of the Dragon (JA)

 

(Vinderne offentliggøres 1/2 kl. 12)