-
Forside

logo logo logo

 

 

 

FILMSÆSONEN 2017-18

 

(Vinderne er fremhævet med stort)


Sæsonens bedste dansksprogede film (fiktion/dokumentar):

At elske Pia
Fædre og sønner
Gud taler ud
Mens vi lever
Mit Grønland
SKJOLD & ISABEL
Tro
Vinterbrødre
Vold i kærlighedens navn
Væbnet med ord & vinger

Filmsæsonens bedste danske filminstruktør:

Birgitte Stærmose (Darling)
Emil Næsby Hansen (Skjold & Isabel)
Henrik Ruben Genz (Gud er død)
Jørgen Lerdam, Philip Einstein Lipski og Amalie Næsby Fick (Den utrolige historie om den kæmpestore pære)
TORBEN SKJØDT JENSEN (VÆBNET MED ORD & VINGER/HJEMME I VERDEN)

 

Filmsæsonens bedste danske skuespillerpræstationer:

Amanda Collin (En frygtelig kvinde)
CLAES BANG (THE SQUARE)
Danica Curcic (Darling)
Dejan Čukić (Fantasten)
Elliott Crosset Hove (Vinterbrødre)
Jacob Cedergren (Den skyldige)
Rasmus Bjerg (Så længe dit hjerte slår/Sikke et cirkus)
Sebastian Jessen (Mens jeg lever/Peter Kanin)
Sidse Babett Knudsen (Kvinden fra Brest/Vitello)
Søren Malling (Gud taler ud)

 

Sæsonens bedste danske animationsfilm:

Cirkeline, Coco og det vilde næsehorn
Den lille vampyr
DEN UTROLIGE HISTORIE OM DEN KÆMPESTORE PÆRE
Nabospionen
Sig det er løgn, Luis!

Sæsonens bedste engelsksprogede film:

Call Me By Your Name
Darkest Hour
Dunkirk
Fences
God's Own Country
Lady Bird
Loving
Patriarken
THE SHAPE OF WATER
Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

Sæsonens bedste instruktør (engelsksprogede film)

Christopher Nolan (Durkirk)
Francis Lee (God's Own Country)
GRETA GERWIG (LADY BIRD)
Guillermo del Toro (The Shape of Water)
Jeff Nichols (Loving)
Kathryn Bigelow (Detroit)
Luca Guadagnino (Call Me By Your Name)
Lynne Ramsey (You Were Never Really Here)
Martin McDonagh (Three Billboards Outside Ebbing, Missouri)
Yorgos Lanthimos (The Killing of a Sacred Deer)

Sæsonens bedste ikke-engelsksprogede film:

Den ukendte soldat
En fantastisk kvinde
Foxtrot
120 slag i minuttet
I Syrien
Loveless
MED KROP OG SJÆL
Standing Tall
The Square
Western

Sæsonens bedste instruktør (ikke-engelsksprogede film):

Agnieszka Holland (Spoor)
ANDREY ZVYAGINTSEV (LOVELESS)
Emmanuelle Bercot (Standing tall)
Ildikó Enyedi (Med krop og sjæl)
Laurent Cantet (Workshop)
Petra Volpe (Nye tider)
Robin Campillo (120 slag i minuttet)
Ruben Österlund (The Square)
Valeska Grisebach (Western)
Xavier Legrand (Alt for min søn)

Sæsonens bedste mandlige hovedrollepræstation (engelsksprogede film):

Andrew Garfield (Breathe)
Colin Farrell (The Killing of a Sacred Deer/The Beguilled)
Daniel Day Lewis (Den skjulte tråd)
Denzel Washington (Fences)
Donald Sutherland (Vores sidste ferie)
Gary Oldman (Darkest Hour)
Harry Dean Stanton (Lucky)
Joaquin Phoenix (You Were Never Really Here)
Joel Edgerton (Loving)
JOSH O'CONNOR (GOD'S OWN COUNTRY)


Sæsonens bedste kvindelige hovedrollepræstation (engelsksprogede film):

Cate Blanchett (Manifesto)
Emma Stone (The Battle of Sexes)
Frances McDormand (Three Billboards Out of Ebbing, Missouri)
Judi Dench (Victoria & Abdul)
Julianne Moore (Wonderstruck/Surburbicon)
Kate Winslet (Wonder Wheel)
Meryl Streep (The Post)
Ruth Negga (Loving)
SALLY HAWKINS (THE SHAPE OF WATER)
Saorise Ronan (Lady Bird)

Sæsonens bedste mandlige birollepræstation (engelsksprogede film):

CHRISTOPHER PLUMMER (ALL THE MONEY IN THE WORLD)
Ian Hart (God's Own Country)
Justin Timberlake (Wonder Wheel)
Mark Rylance (Dunkirk)
Richard Jenkins (The Shape of Water)
Ronald Pickup (Darkest Hour)
Sam Rockwell (Three Billboards Outside Ebbing, Missouri)
Michael Shannon (The Shape of Water)
Willem Dafoe (The Florida Project)
Will Poulter (Detroit)

Sæsonens bedste kvindelige birollepræstation (engelsksprogede film):

Allison Janney (I, Tonya)
Jacqueline Bisset (Dobbeltspil)
Kristin Scott-Thomas (Darkest Hour)
Laurie Metcalf (Lady Bird)
LESLEY MANVILLE (DEN SKJULTE TRÅD)
Lois Smith (Lady Bird)
Octavia Spencer (The Shape of Water)
Patricia Clarkson (The Party)
Rachel McAdams (Ulydighed)
Viola Davis (Fences)

Sæsonens gennembrud (engelsksprogede film):

Algee Smith (Detriot)
Brooklyn Kimberly Prince (The Florida Project)
Caleb Landry Jones (Three Billboards Outside Ebbing, Missouri/American Made/The Florida Project)
Charlie Plummer (All the Money in the World)
Jovan Adepo (Fences)
Juno Temple (Wonder Wheel)
Lucas Hedges (Three Billbords Outside Ebbing, Missouri/Lady Bird)
Noah Jupe (Surburbicon)
TIMOTHÉE CHALAMET (CALL ME BY YOUR NAME/LADY BIRD)
Tom Holland (Spiderman/The Lost CIty of Z)

Sæsonens bedste mandlige hovedrollepræstation (ikke-engelsksprogede film):

Brandon Lavieville (Mysteriet ved Slack Bay)
Géza Morcsányi (Med krop og sjæl)
Josef Harder (Stefan Zweig - Farvel til Europa)
Lior Ashkenazi (Foxtrot)
Luis Grecco (Neruda)
MEINHARDT NEUMANN (WESTERN)
Reda Kateb (Django)
Reza Akhlaghirad (A Man of Integrity)
Sverrir Gudnason (Borg)
Thomas Gullestad (Den 12. mand)

Sæsonens bedste kvindelige hovedrollepræstationer (ikke-engelsksprogede film):

Agnieszka Mandat-Grabka (Spoor)
Alexandra Borbély (Med krop og sjæl)
Carla Juri (Paula)
CATHERINE DENEUVE (STANDING TALL (LA TÊTE HAUTE)/GENSYNET (SAGE FEMME)
Daniela Vega (En fantastisk kvinde)
Diane Kruger (Ud af mørket)
Hiam Abass (I Syrien)
Marina Fois (Workshop)
Maryana Spivak (Loveless)
Sveva Alviti (Dalida)

Sæsonens bedste mandlige birollepræstation (ikke-engelsksprogede film):

Albrecht Schuch (Paula)
Antoine Reinartz (120 slag i minuttes)
Benoit Magimel (Standing Tall)
Gaspard Ulliel (Danserinden)
Henrik Rafaelsen (Thelma)
Javier Pereira (May God Save Us)
Nicolas Duvauchelle (Dalida)
Olivier Gourmet (Den unge Marx7Gensynet/Brylluppet)
RICCARDO SCAMARCIO (DALIDA)
Stellan Skarsgaard (Borg)

Sæsonens bedste kvindelige birollepræstation (ikke-engelsksprogede film):

Bimbam Merstein (Django)
Diamand Bou Abboud (I Syrien)
Hélène Vincent (C'est La Vie)
Jacqueline Bisset (Dobbelt begær)
Kati Outinen (Lys i mørket)
Mélanie Thierry (Danserinden/Vi ses deroppe)
Mylène Demongeot (Gensynet)
Natalya Potapova (Loveless)
SIBYLLE BRUNNER (NYE TIDER)
Sara Forestier (Standing Tall)

Sæsonens gennembrud (ikke-engelsksprogede film):

Aku Hirviniemi (Den ukendte soldat)
Brenno Placido (Dalida)
Dorian Le Clech (Flugten til Nice)
Eili Harboe (Thelma)
Laia Artigas (Sommeren 1993)
Matthieu Lucci (Workshop)
Matvey Novikov (Loveless)
NAHUEL PÉREZ BISCAYART (120 SLAG I MINUTTET/VI SES DEROPPE)
Rod Paradot (Standing Tall)
Thomas Gloria (Alt for min søn)


Sæsonens bedste udenlandske animationsfilm:

Ballerina
Coco
Den røde skildpadde
Ferdinand
Hulemanden Sten
LOVING VINCENT
Mesterdetektiven Sherlock Gnomes
Minder fra i går
Mumitroldenes vinter
Peter Kanin

Sæsonens bedste udenlandske dokumentar:

Barndom
Faces Places
HUMAN FLOW
I Am Not Your Negro
Kedi
Lumiere!
Miss Kiet's Children
69 Minuttes of 86 Days
Springet
Under the Sun

Hædersprisen: JOHN HURT (THE JOURNEY)